Markowe karmy zoologiczne

Zakładamy akwariuam – od czego zacząć?

Akwarium z rybkami, to świetny sposób na swój własny kawałek przyrody w domu. Podwodny mini-ekosystem to interesujące pole obserwacji. Czy założenie akwarium jest trudne? Jak się do tego zabrać i co będzie konieczne na początek? Podpowiadamy!

Jak założyć akwarium?

Na początek konieczny będzie plan. Warto się zorientować w temacie, tak aby przystępując już do zakupu, wiedzieć czego konkretnie chcemy i jaki mamy wybór. Ważne jest również oszacowanie budżetu jaki możemy przeznaczyć na akwarium i wszystko co z nim związane. Ale po kolei.

Wielkość i rodzaje akwarium

Na wstępie musimy zdecydować się jak duże chcemy akwarium – bądź na jak duże mamy miejsce. Wielkość akwarium uzależnia ilość rybek, które będziemy w nim posiadać. Przyjmuje się, że na jedną rybkę powinno przypadać około 5 litrów wody. Zatem decydując się na akwarium 20 litrowe, nie powinno się w nim znaleźć więcej niż 5 rybek. To optymalna ilość dla początkującego. Pozwoli nauczyć się obchodzenia z rybkami i dbania o akwarium. Jeśli chodzi o dbanie o nie, tu istotny jest także rodzaj zbiornika. Do wyboru są standardowe płaskie, oraz wypukłe. Te drugie są trudniejsze w pielęgnacji, bowiem na ściankach zbierają się glony, które dużo łatwiej jest usunąć z płaskiej powierzchni. Ważne jest także odpowiednie ustawienie akwarium. Najlepszy będzie ciemny kąt z dostępem do prądu, tak aby podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia. Takie miejsce sprawi, że unikniemy błyskawicznego rozrastania się glonów pod wpływem światła słonecznego.

 

Niezbędne akcesoria i urządzenia

Gdy już wybraliśmy odpowiednie akwarium, przyszła pora na dobór urządzeń i akcesoriów. Absolutnym minimum jest: akwarium, tak jak wspomnieliśmy, na początek optymalne będzie takie ok 20-25 litrów. Grzałka do akwarium – jej moc zależna jest od wielkości akwarium, dlatego warto zwrócić na tę kwestię uwagę. Filtr do akwarium – również jego moc należy dobrać odpowiednio do wielkości zbiornika. Warto wybrać taki dobrej jakości, ponieważ odpowiednio przefiltrowana woda jest zdrowsza dla rybek a także pozwala utrzymać akwarium w czystości. Podłoże – jest przede wszystkim istotne dla roślin, które hodujemy w akwarium. Jego rodzaj zależny jest od tego czy nasze akwarium jest przeznaczone do hodowli rybek, czy przede wszystkim roślinności. Najpopularniejsze jest żwirowe, gdy jednak zależy nam na roślinach, warto wybrać mieszane, w których możliwy jest lepszy rozwój korzeni. Termometr – konieczny do kontrolowania prawidłowej temperatury w akwarium. Siatka do ryb – posłuży do wyławiania rybek w razie potrzeby. Tło – jest bardzo istotne, ponieważ dzięki niemu rybki mają punkt odniesienia w akwarium. Stanowi też dekorację. Pokrywa z oświetleniem – oświetlenie w akwarium jest bardzo ważne zarówno dla rybek jak i dla roślinności. Dobiera się je również względem wielkości akwarium.

 

Dodatkowe informacje

Mając taki zestaw, możemy zacząć urządzać nasze akwarium. Warto pamiętać, że powinno być ono przygotowane na pewien czas przed zakupem rybek. Umieszczenie ich w świeżo przygotowanym zbiorniku nie będzie dla nich zdrowe. Także po zakupie rybek nie powinniśmy ich przerzucać bezpośrednio z woreczka do akwarium – gwałtowna zmiana temperatury wody może im zaszkodzić, dlatego warto umieścić woreczek z rybką częściowo w zbiornika, aby wyrównać temperaturę wody. Gdy już wszystko mamy niemal gotowe, warto wspomnieć również o wyborze pokarmu dla rybek. Na początek najlepszy będzie wybór standardowego suszonego pokarmu w saszetce bądź większym opakowaniu. W sklepach zoologicznych można otrzymać także tzw. „żywy pokarm”.

 

Gdy już wiesz na co zwrócić uwagę, założenie pierwszego akwarium będzie dużo łatwiejsze. Takie domowe akwarium, to zarówno dekoracja, jak i interesująca możliwość obserwacji przyrody. Warto poświęcić temu nieco uwagi by cieszyć się nim na długo.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jedna odpowiedź do wpisu: Zakładamy akwariuam – od czego zacząć?

  1. Ciekawe podejście do tematu. Z pewnością przyda się osobom, które dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką 🙂

Skomentuj