Jak zabawa ze zwierzęciem wpływa na relacje człowiek – zwierzę?
Nie bez powodu mówi się, że pies to prawdziwy przyjaciel człowieka. Warto jednak również zauważyć, że także inne zwierzęta potrafią wchodzić w relacje z ludźmi, traktując ich, jak równych sobie. Zarówno przebywanie, jak i zabawa ze swoim pupilem wnosi do życia ludzkiego wiele pozytywów. Z kolei zwierzaki zyskują na bliskiej osobie, która szybko staje się ich członkiem rodziny.
Dzieląc wspólną przestrzeń ze swoim pupilem
Z przeprowadzanych badań wynika, że już co druga osoba ma w swoim domu jakiegoś zwierzaczka. Największy prym wiodą w tej kwestii psy, kolejne miejsce zajmują koty. Za nimi pojawiają się inne zwierzątka, która stają się bardzo często ulubieńcami maluchów, ale i dorosłych.
Każdy zwierzak, który pojawia się w domu generuje pewne koszty. Karma, zabawki, weterynarz, akcesoria i inne niezbędne elementy, które dadzą mu poczucie wolności i przebywania w przyjaznym środowisku. To jednak w najmniejszym stopniu nie zniechęca nas do tego, by zaopiekować się swoim pupilem i nawiązać z nim osobistą relację. A ów relacja niesie ze sobą niemałą liczbę korzyści.
Co może mi dać czworonożny przyjaciel?
W naszych domach najczęściej współtowarzyszą nam psy, to dlatego głównie ta relacja staje się pobudką do badań potwierdzających ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, ale i stan psychiczny.
Aby przybliżyć Wam, jak pozytywnie wpływa na życie i zdrowie ludzkie relacja ze zwierzęciem, postaramy się przedstawić wybrane aspekty w punktach:
– kontakt ze zwierzęciem to idealne remedium na stres. Zabawa w tym wypadku z psem wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Nawet w momentach kryzysowych, gdy otacza nas aura niepokoju związana ze stresującymi sytuacjami, uczucie zdenerwowania zmniejsza się. Napięcie zostaje zniwelowane, gdy w naszym pobliżu znajduje się pies bądź kot. Podobnie na ludzki organizm oddziałuje obserwowanie rybek w akwarium;
– choć dawniej można by powiedzieć, iż jest to stwierdzenie na wyrost, teraz już nie możemy nie zgodzić się z udowodnionym naukowo faktem, że zwierzęta korzystnie wpływają na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlaczego? Ponieważ obniża się już wcześniej wspomniane ciśnienie krwi, a także poziom trójglicerydów i cholesterolu. Oczywiście nie zawdzięczamy tego cudownym fluidom, które nie istnieją, ale przede wszystkim faktowi, że zwierzę wymusza na nas większą aktywność fizyczną;
– obecność zwierząt wpływa korzystnie na okres rekonwalescencji. Pozwala nam szybciej i łatwiej powrócić do pełni sił fizycznych oraz psychicznych;
– zwierzęta wykorzystywane są w różnych formach terapii. Banalne spotkanie ze zwierzęciem: psem, kotem, koniem, delfinami i zabawa, stanowią integralną część procesu terapeutycznego. Poprawia się stan fizyczny i psychiczny człowieka, a także poznawczy oraz społeczny;
– zwierzęta w znaczącym stopniu wpływają na nasz stan psychiczny. Nie wyleczą depresji i innych zaburzeń o podłożu psychologicznym, ale zdecydowanie łagodzą objawy. Traktując nas, jak członka swojej rodziny niwelują frustrację wywołaną samotnością. Oddając się bezgranicznie człowiekowi, uczą go odpowiedzialności, wrażliwości, wierności. Wnoszą do relacji człowiek – zwierzę pozytywne emocje, które kształtują charakter.
Dla psa nie jesteś człowiekiem lecz osobnikiem jego gatunku
Psy uważają nas za swoich przyjaciół, ale nie widzą człowieka, a drugiego psa. Traktują na równi. Przekazują te same emocje, które szybko udzielają się człowiekowi. Zwierzę czyni nas bardziej otwartym na ludzi i świat. Dodaje pewności siebie, często jest przyczynkiem do poznawania nowych osób.
Relacja człowiek – zwierzę
W tej niezwykłej relacji mamy szansę podziwiać, jak buduje się silna więź emocjonalna. Zwierzęta odmieniają zdecydowanie nasze życie na lepsze. Wnoszą w nie coś, czego nie jest w stanie zapewnić druga osoba. Pozornie te same uczucia, które jest w stanie dać nam życiowy partner, jak i rodzina, a tak naprawdę uczucia po stokroć silniejsze, które nie gasną z naszym odejściem, śmiercią bądź porzuceniem, bowiem zwierzęta zostały obdarzone darem bezgranicznej ufności i miłości.
„Jedynym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy go nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym lub zdradzieckim, jest pies. Pocałuje rękę, która nie będzie mogła mu dać jeść, wyliże rany odniesione w starciu z brutalnością świata. Kiedy wszyscy inni przyjaciele odejdą, on pozostanie” – George G. Vest
Relacja na linii dziecko – pies
Dzieci, w których życiu zagościł czworonożny, włochaty pupil, uczą się odpowiedzialności od tego, który jest dla nich wychowawcą i nieprzekupnym opiekunem, przyjacielem do grobowej deski i towarzyszem wspólnych zabaw. Wykazują się większym poczuciem odpowiedzialności oraz zdolnością współodczuwania, a także lepszą intuicją. Nie cechuje ich tak duża agresja, jak rówieśników, lepiej radzą sobie w grupie. W wieku dziecięcym obecność zwierząt wpływa na ich poczucie pewności oraz bezpieczeństwa.
Relacja na linii starszy człowiek – pies
Zwierzę jest doskonałym towarzyszem starszych osób, które wraz z wiekiem borykają się ze spadkiem sprawności fizycznej, a co za tym idzie, unikają kontaktów z ludźmi czując się niepewnie. Pupil staje się im bardzo bliski. Osoby z otępieniem starczym natomiast, zyskują na większej zdolności do kontaktu ze światem.
Twój przyjaciel pies
Najwięcej mówi się o psach, ponieważ to one goszczą w większości domostw, ale pozytywne aspekty przynosi kontakt z wieloma zwierzętami domowymi. Nie bez powodu istnieją pojęcia felinoterapii, hipoterapii czy też animaloterapii. Zważając jednak na fakt, iż jest to relacja obustronna musimy pamiętać o uczuciach tych, które tak wiele nam dają, a przy tym są bezbronne wobec swoich ludzkich oprawców.
„Wszystkie argumenty na podparcie ludzkiej wyższości nie są w stanie zaprzeczyć jednej niezaprzeczalnej prawdzie: w cierpieniu zwierzęta są nam równe”.Peter Albert David Singer
A czy Ty masz już swojego przyjaciela? 🙂