Yorkshire terrier, zwane też często dla uproszczenia yorkami, są miniaturową rasą psów o ognistym temperamencie. Nie tylko świetnie się prezentują, ale też są wiernymi towarzyszami i bardzo przywiązują się do właściciela. Warto wiedzieć, że chociaż najczęściej pełnię obecnie funkcję pieska do towarzystwa, to rasa ta powstała w zupełnie innym celu, co po upływie dziesięcioleci czasem potrafi wciąż sprawiać trudność powodując niepożądane zachowania tej rasy.
Klasyfikacja FCI: grupa 3 (teriery), sekcja 4 (teriery miniaturowe), numer wzorca 86
Wysokość w kłębie: do 20 cm
Waga: do 3,2 kg
Sylwetka: drobna, ukryta pod długą szatą
Charakter yorków
Wygląd tych piesków przeczy ich temperamentowi. Yorki z natury charakteryzuje ciekawość i energia, a także typowa dla terierów odwaga. Mimo, że względem obcych bywają raczej ostrożne, miewają tendencję do mocnego przywiązania do swego właściciela. Skłonne są też dominować w swoim otoczeniu, na przykład w domu. Od małego trzeba przyzwyczajać je do zabiegów pielęgnacyjnych, kontrolować ich dietę oraz wymagać od nich posłuszeństwa, bo mimo niewielkich rozmiarów potrafią być kłopotliwe.
Sierść yorków
Yorkshire terrier zamiast normalnego psiego futra zaopatrzony jest w długie, jedwabiste włosie, podobne do ludzkich włosów. Rośnie ono stale, przez całe życie psa i wymaga częstej pielęgnacji, ale za to praktycznie całkowicie wyeliminowany został problem linienia. Dzięki temu yorki są idealnymi psami dla alergików. Włosie musi być regularnie myte (najlepiej raz w tygodniu) i czesane (najlepiej codziennie), ale jeśli właściciel postara się dbać o nie, psi pupil będzie wyglądać niezwykle spektakularnie i uroczo. Rasowe pieski wystawowe charakteryzować się będą gładką, jedwabistą pokrywą, sięgającą jak najniżej to możliwe bez ograniczania ruchów. Ze względu na wygodę pieski nie biorące udziału w wystawach najczęściej są strzyżone, ponieważ minimalizuje to konieczność uciążliwej i czasochłonnej pielęgnacji. Jeśli york ma uczestniczyć w wystawach niestety musi mieć jak najdłuższe włosy, championy często na co dzień noszą sierść upiętą na specjalnych wałkach, żeby nie narażać jej na wycieranie podczas codziennych czynności.
Umaszczenie yorków
Rasowe yorki charakteryzują się stalowo-niebieskim umaszczeniem na grzbiecie, podpalanym kolorem owłosienia na brzuchu i pod pyskiem. Często jednak spotkać można psiaki o jaśniejszym, „błękitnym” zabarwieniu, a także blond i brązowe.
Rys historyczny rasy yorkshire terrier
Historia yorkshire terrier rozpoczyna się w XIX wieku w brytyjskim regionie Yorkshire i Lancashire, gdzie stworzony został do pomocy robotnikom młynów w tępieniu gryzoni. Przez to, że jest mały i zwinny idealnie nadawał się do tego celu, w połączeniu z przyjemnym dla oka wyglądem cechy te szybko zwróciły uwagę wyższych sfer. Z początku rasa nazywana była terierem szkockim i jej klasyfikacja była niezwykle niejasna. Dopiero pies o imieniu Huddersfield Ben tak zachwycił wystawców, że stał się wzorem idealnego yorkshire terriera.
Opis rasy yorkshire terrier
Yorki to psy niezwykle uczuciowe, skłonne do okazania dużo miłości swojemu właścicielowi. Oczekują dużo uwagi i opieki, jednak są gotowe wynagrodzić takie wysiłki. Dzięki specyfice owłosienia są idealnymi zwierzętami dla osób uczulonych na sierść, doskonale też sprawdzają się jako towarzysze osób samotnych i starszych. Nie nadają się jako psy dla małych dzieci ze względu na swoją upartość, niezbyt dużą wyrozumiałość i tendencję do dominacji. Pieski te są dynamiczne, wierne i zabawne. Ze względu na niewielkie rozmiary są często wybierane jako kanapowce do mieszkań, ponieważ nawet na niewielkiej przestrzeni nie będą się one męczyć. York chętnie towarzyszyć będzie właścicielowi w jego codziennych zajęciach. Yorki to zwierzęta inteligentne, jednak trzeba je układać od małego, by były posłuszne. Niezbędne jest też wyznaczenie jasnych granic co wolno, a czego nie wolno pieskowi, tylko dzięki temu uda się zapobiec powszechnym w wypadku tej rasy kłopotom z zachowaniem. Niewielki rozmiar powoduje, że często właściciele zapominają, że nawet taki niewielki piesek powinien być ułożony. Niestety miniaturowość yorków powoduje często także niepewność siebie i głośne zachowanie. Ze względu na delikatną szatę yorki zimą potrzebują ubranek dla psów, by zapobiec wychłodzeniu podczas spacerów i przeziębieniom.
A jak jest u Was? Macie yorki? Znacie yorki? Lubicie te pieski?