Jeśli marzycie o małej puchatej kulce w domu, to koniecznie przeczytajcie ten artykuł. Oto lista niezbędnych oraz przydatnych rzeczy, w które musi zaopatrzyć się przyszły właściciel szynszyla.
Rzeczy niezbędne dla szynszyli
Tak jak w wypadku każdego innego zwierzęcia, które zamieszkuje w naszym domu, tak i w przypadku szynszyli istnieje niezbędny, minimalny zestaw, bez którego nie da się obejść. Jeśli zamierzasz sprowadzić do swojego domu szynszylę, to zawczasu musisz zaopatrzyć się w następujące przedmioty:
Czas dla szynszyli i zaangażowanie
Tak jak każde inne zwierzę domowe, szynszyla potrzebuje kontaktu z opiekunem, zabaw, czułości i psot. Każdego dnia musi opuścić klatkę, pobiegać i wyszaleć się. Nie jest to zwierzę kłopotliwe, jednak opieka nad nim musi być regularna i nie może ograniczać się jedynie do podawania jedzenia, wody i czyszczeniu klatki. Szynszyle to zwierzęta bardzo aktywne, o nocnym trybie życia, w naturze mające do dyspozycji ogromne przestrzenie i klatka to dla nich zdecydowanie za małe środowisko do życia.
Klatka dla szynszyli z półkami
Aby szynszyla się nie męczyła potrzebuje jak największej klatki – jest to jednorazowy wydatek, więc warto kupić największą klatkę na jaką nas stać. Jej wymiary nie powinny być mniejsze niż 60x50x50 dla jednego zwierzęcia oraz 80x50x50 dla dwóch szynszyli. Oczywiście im więcej tym lepiej. Klatka powinna być wyposażona w półeczki (dwie sztuki dla każdej szynszyli, która mieszka w klatce). Oczywiście Klatka może być dowolnie duża, podobnie jak liczba półek. Należy pamiętać planując rozkład elementów wyposażenia klatki, by były one tak ustawione, aby szynszyla mogła z łatwością poruszać się pomiędzy nimi – chodzi o regularny układ, w którym z każdego miejsca zwierzę może poruszać się zarówno w górę jak i w dół oraz ewentualnie na boki bez ryzyka urazu (np. przy konieczności skakania z dużej wysokości na sam dół klatki). Klatka szynszyla musi stać na podłodze, z dala od przeciągów, źródeł ciepła, nie może być narażona na bezpośrednie nasłonecznienie, powinna także znajdować się z daleka od źródeł hałasu, ponieważ zwierze ma wrażliwy słuch, znacznie czulszy od ludzkiego.
Domek dla szynszyli
Szynszyle to dość lękliwe zwierzęta, potrzebują mieć schronienie, w którym nie może dostrzec ich drapieżnik, gdzie mogą spokojnie spać, zrelaksować się lub schować przed zbyt natrętnymi pieszczotami. Brak domku może skutkować stresem zwierzęcia, co często w wypadku szynszyli może prowadzić do zachowań autoagresywnych lub nadpobudliwości. Domek szynszyli powinien być wykonany z nielakierowanego i niemalowanego drewna, ponieważ zwierzę może go podgryzać i syntetyczne dodatki mogłyby spowodować zatrucie. Z tego też powodu odradza się plastykowe elementy wyposażenia klatki – jeśli to możliwe wszystko wewnątrz powinno być wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego.
Karuzela lub kołowrote dla szynszyli
Szynszyle to gryzonie bardzo aktywne. Wprawdzie sporą część doby przesypiają, jednak w pozostałym czasie nadrabiają lenistwo skacząc, biegając i psocąc zarówno w klatce jak i poza nią. Kołowrotek lub karuzela umieszczona wewnątrz klatki pozwalają im spożytkować nadmiary energii, zapobiegają jednocześnie otyłości, która dotyka tych zwierząt.
Karuzela zajmuje w klatce sporo miejsca, ponieważ musi być dość duża i znajduje się na dnie. Kołowrotek przyczepiony jest zazwyczaj do bocznej ściany klatki i może znajdować się na dowolnej wysokości. Ważne jest, by zdecydować się na zakup specjalnego kołowrotka dla większych gryzoni, ponieważ te przeznaczone dla chomików są za małe, a w poprzeczne szczebelki po których biega zwierzątko może wkręcić się ogon szynszyli.
Miseczki ceramiczne dla szynszyli
Warto kupić szynszylowi miseczki ceramiczne, ponieważ są one dość ciężkie, odporne na zgryzanie, trwałe i higieniczne. Łatwo można utrzymać je w czystości, a spora waga i śliska powierzchnia uniemożliwia szynszylowi łapanie miseczki w ząbki i rzucanie nią po klatce, co często ma miejsce w wypadku lekkich plastikowych pojemników
Poidełko dla szynszyli
To najwygodniejszy sposób podawania szynszyli wody – poidełko umieszczane jest na zewnątrz klatki, a zwierzę ma dostęp jedynie do metalowego dozownika. Dzięki temu nie ma ryzyka przypadkowego rozlania się wody i pozostawienia szynszyli bez dostępu do picia.
Piasek do kąpieli dla szynszyli wraz z pojemnikiem
Kąpiele piaskowe to jeden z podstawowych elementów dbania o sierść szynszyli. W tym celu zaopatrzyć się należy w specjalny, bardzo drobno zmielony piasek, który dodatkowo jest wymieszany z odpowiednimi składnikami mineralnymi. Dzięki temu futerko szynszyla będzie piękne i zdrowe. Pozbawione tego zabiegu szynszyle bardzo mocno się drapią, a ich futerko traci miękkość i piękny wygląd. Oprócz piasku należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemnik, w którym zwierzę mogłoby się „kąpać” – doskonale sprawdzają się w tym wypadku szklane kule, ponieważ piasek nie rozsypuje się wokół łatwo później go wsypać z powrotem do pudełka. Na rynku dostępne są także specjalne wanienki kąpielowe, bezpieczne pudełka, zamykane od góry, w których szynszyle mogą się ką pać i kopać do woli.
Siano dla szynszyli
Siano jest pokarmem niezbędnym dla szynszyli, dzięki niemu zwierzątka mają sprawną pracę, zarówno żołądka jak i jelit. Powinno być zawsze w klatce, trzeba je regularnie wymieniać, żeby nie zaczęło pleśnieć (np. w kontakcie z wodą z poidełka), dobrze, jeśli szynszyla ma w klatce paśnik, zazwyczaj w kształcie ażurowej metalowej kulki, w którym zawsze ma świeże siano, które może podgryzać.
Mieszanka ziaren lub karma dla szynszyli
Ziarna i inne elementy roślinne to drugi ważny element diety szynszyli – stanowią one pokarm zbliżony do tego, co zwierzę to jadłoby w naturalnym środowisku. W sklepach zoologicznych dostępne są różne mieszanki, postawmy na tą z wyższej półki, która jest zbilansowana. Nie zmieniamy karmy szynszylom, mają bardzo wrażliwe żołądki, jeżeli chcemy przyzwyczaić je do innej paszy, przez pierwszy tydzień mieszamy nową karmę (1/4) ze starą (3/4), w następnych tygodniach zwiększamy ilość nowego pożywienia o 1/4. Proces zmiany karmy jest długi i trwa około miesiąca, jednak dzięki temu szynszyle mają czas na przyswojenie pożywienia, bez żadnych rewelacji żołądkowych czy uczucia głodu.
Ściółka dla szynszyli
Na ściółkę dla szynszyli najlepiej nadają się różnego rodzaju granulaty przeznaczone dla zwierząt. Należy zwrócić uwagę na to, by były one wyprodukowane z drewna, by przypadkowe połknięcie przez szynszylę nie było groźne dla jej życia i zdrowia. Stanowczo odradza się piasek dla kotów, ponieważ w wypadku połknięcia może on poważnie zaszkodzić zwierzęciu. Na dodatek pylący bentonitowy piasek dla kotów może być przez szynszylę uznany za idealny do kąpieli, co pogorszy jakość futerka.
Gryzaki dla szynszyli
Szynszyla to gryzoń, a jednym z najbardziej charakterystycznych cech całego tego rzędu są rosnące przez całe życie siekacze, które zwierzę musi nieustannie ścierać podczas jedzenia. Dlatego tak istotne jest dostarczenie szynszyli odpowiednich pomocy w postaci różnych gryzaków, które będzie mogła niszczyć i wcinać do woli. Inaczej jej gryzoniowa natura z pewnością obróci się przeciw nam! Nie dość, że szynszyla będzie gryzła wszystko, od klatki, poprzez półeczki i kable to może się to dla niej skończyć bolesnymi, zbyt długimi ząbkami, które mogą doprowadzić do zagłodzenia.
Do zgryzania najlepiej nadają się gałązki drzew liściastych, szczególnie owocowych, jednak przed podaniem szynszyli muszą być one dobrze wysuszone lub wyprażone w piekarniku. Dajemy pędy odpowiednich gatunków np. jabłonka, grusza, wierzba, brzoza, głóg. Szynszyle nie powinny jeść gałęzi z drzew, które zawierają dużo garbników np. orzechy, graby, dęby czy buki, a także z drzew iglastych, ze względu na dużą ilość olejków eterycznych. Można także kupić różne gryzaki dla szynszyli w sklepach zoologicznych.
Zioła dla szynszyli
Zioła to kolejne uzupełnienie podstawowej diety szynszyla – im bardziej zróżnicowany pokarm będzie jadło zwierzątko, tym lepiej dla niego. W naturze szynszyle jedzą różne rośliny, w zależności od tego co znajdą w okolicy i co im smakuje, w domu skazane są na to co my im dostarczymy, więc naszym obowiązkiem jest dbać by nie jadły ciągle tego samego. Zioła można zbierać i suszyć samodzielnie wiosną i latem lub zdecydować się na zakup mieszanej lub poszczególnych gatunków w sklepach zoologicznych.
Zioła podajemy około 2-4 razy w tygodniu po łyżce na szynszyla. Warto uzbierać je samodzielnie, jeżeli oczywiście bardzo dobrze znamy gatunki i mamy miejsce na suszarnię. Niektóre osobniki, nie lubią mocno rozdrobnionych i połamanych ziół, które znajdujemy w mieszankach tych roślin, dlatego przed zakupem dobrze jest obejrzeć co znajduje się w opakowaniu. Zioła powinny być sprężyste i nie mogą się kruszyć po dotknięciu. Do ulubionych roślin szynszyli należą: tymotka (trawa), babka lancetowata, krwawnik, pokrzywa, liście malin, liście poziomek, jasnota biała (podobna do pokrzywy), młode liście drzew owocowych np. jabłonki czy gruszy.
Wapno
Szynszyle potrzebują dodatkowych składników odżywczych i mineralnych, które nie są obecne w ich paszy, dlatego trzeba ułatwić im uzupełnianie braków. Wapno dla zwierząt wiesza się w klatce raz na miesiąc (w zależności od wielkości wapna). Szynszyla zgryza je stopniowo, czasem też drapie pazurkami.
Przysmaki dla szynszyli
Jedzonko i sianko to nie wszystko – czasem chcemy dać szynszyli coś specjalnego, zaskarbić sobie jej względy (co jest szczególnie istotne na początku znajomości), pokazać, że nie jesteśmy groźnym drapieżnikiem, a także że warto się do nas, ludzi, zbliżać, bo to się opłaca. Przysmaki idealnie się nadają do tych zadań. Ważne, by zawsze zachowywać odpowiednią proporcję i stosować przysmaki jako dodatek do zwykłego pokarmu, a nie element dominujący w diecie.
Suszone owoce dla szynszyli
Suszone owoce to kolejne uzupełnienie diety, ze względu na smak i fakt, że szynszyle bardzo je lubią idealnie nadają się jako „przekupstwo”, sprawdzają się także jako nagrody podczas tresury. Szynszyli można kupować zarówno jeden rodzaj suszonych owoców lub warzyw, jak i mieszanki. Różne egzemplarze mają różny gust i preferują różne gatunki roślin, więc warto poeksperymentować w tej kwestii. Możemy spróbować z suszonymi jabłkami, gruszkami (mniej lubiana), brokułami, pietruszką, marchewką, owocami głogu, dzikiej róży, bakaliami np. rodzynki (podajemy rzadko, bo zawierają duże ilości cukru), suszona żurawina wszelkiego rodzaju orzechy i ziarna np. słonecznika czy dyni.
Kolby dla szynszyli
Kolby to nic innego jak mieszanki ziaren wymieszane z lepikiem i umieszczone na patyku. Zwierzę woli ten sposób podawania pokarmu, lepikiem jest zazwyczaj miód, czasem także białko, które smakują szynszylom, a po zjedzeniu kolby zostaje patyk, który szynszyle chętnie gryzą ze względy na przyzwyczajenie oraz pozostałości smaku i zapachu różnych dobrych rzeczy, które były tam przyczepione wcześniej. Prze zakupem zawsze sprawdzamy skład i wybieramy te zdrowsze np. z topinambura, czy warzywny, nie kupujemy słodyczy, które zawierają w sobie melasę czy syrop glukozowo-fruktozowy.
Nie podajemy ich zbyt często, są to słodycze, które w zbyt dużej ilości prowadzą do otyłości i cukrzycy (bardzo często spotykanej u szynszyli). Jeżeli decydujemy się na tego typu przekąski zawieszamy je w klatce tylko na określony czas dziennie np. co drugi dzień na pół godziny, aż do zgryzienia całej kolby. Szynszyla nie zje całej słodkości od razu, dzięki temu nie przekarmimy jej cukrem. Kolbę podajemy nie częściej niż raz na 2-3 miesiące.
Zamiast kupować kolby w sklepach możemy je zrobić sami lub podać zwierzęciu zdrowe przekąski np. suszony topinambur, czy o wiele zdrowsze suszone jabłka (można wysuszyć je w domu np. na papierze na kaloryferze), niektórym kulkom smakuje także suszony brokuł, korzeń marchwi czy pietruszki.
Co jeszcze może się przydać szynszyli?
Oprócz niezbędnego wyposażenia warto także pomyśleć o kilku zakupach, które wprawdzie nie są konieczne, jednak naprawdę mogą się przydać. Ułatwią nam życie, uszczęśliwią szynszyla lub poprawią jego zdrowie i kondycję.
Transporter dla szynszyli
Jeśli zamierzasz podróżować z szynszylą lub zabierać ją na wakacje, to jest to zakup niezbędny. Transporter przydaje się także w wypadku wizyt u weterynarza i warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ nie zużywa się i będzie służyć latami. Najlepiej wybierać pełne transputery z wywietrznikami w dachu, bez szczelin i kratownic, ponieważ szynszyla może próbować powiększać i podgryzać otwory podczas jazdy.
Hamak dla szynszyli
Większość szynszyli lubi z nich korzystać, spędzać w nich czas odpoczywając, śpiąc i myjąc się. Jest to dobre uzupełnienie wyposażenia klatki, ponieważ zapewnia dodatkowe piętro w klatce, na którym szynszyla może przebywać, jednak jest to dość drogi element i nie ma konieczności kupowania go od razu, może zostać dołożony w każdej chwili.
Szelki dla szynszyli
Szynszylę można wyprowadzać na zewnątrz, jednak w tym wypadku wiele zależy od predyspozycji naszego ulubieńca, a także od naszej okolicy, ponieważ szynszyle to zwierzęta dość strachliwe i w niektórych wypadkach zamiast upierać się na spacer na dworze lepiej zapewnić im w domu lub mieszkaniu odpowiedni wybieg. Niektóre szynszyle jednak chętnie spacerują w szelkach, jest to rozwiązanie szczególnie dobre w wypadku ogrodzonych posesji zlokalizowanych w spokojnej okolicy.
Na spacer wybieramy się w ciepłe dni, by zwierze miało odpowiedni komfort cieplny, zbliżony do naturalnych warunków z których pochodzi (Chile), zawsze musi być najedzone by nie skubało trawy. Na zewnątrz zabieramy zwierzątko zaszczepione. Do tej pory weterynarze nie praktykowali szczepień szynszyli, jednak ze względu na zwiększającą się polską populację oraz modę na te zwierzątka futerkowe, można już umówić się na taki zabieg. Pamiętajmy jednak, że są to małe i delikatne gryzonie, których nie powinniśmy zabierać na zewnątrz, a medycyna weterynaryjna odnośnie zwierząt futerkowych w Polsce dopiero raczkuje, dlatego tylko w dużych miastach można znaleźć gabinety, które podejmują się kompleksowego leczenia zwierząt egzotycznych. Osobom zaczynającym przyjaźń z gryzoniem nie polecamy kupowania szelek i zabierania zwierzaka na zewnątrz, lepiej zapewnić mu czas na zabawę i wybieg w pomieszczeniu domowym.
Konary i liny do klatki
Jako dodatkowe elementy wyposażenia klatki sprawdzają się bardzo dobrze, a na dodatek można je podgryzać 🙂 Warto wiedzieć, że powinno się poszukać gałęzi we własnym zakresie i samodzielnie je przyciąć i przystosować do wymiarów klatki, ponieważ konary dostępne w sklepach zoologicznych przeznaczone są do akwariów i ich najważniejszą cechą jest to, że nie wypływają na powierzchnię wody, co wiąże się z długotrwałą obróbką, która wpływa na ich cenę. Jeśli natomiast chodzi o liny, to doskonale się sprawdzają grube powrozy z naturalnych surowców – można z nich zrobić pętlę, która stanie się huśtawką lub zaczepić ją w taki sposób, by szynszyla mogła po niej przebiec lub wspiąć się kawałek. Ważne jest by liny były grube, bo inaczej zwierzątko może stracić na nich równowagę i spaść
Preparaty witaminowe dla szynszyli
Jako uzupełnienie diety szynszyli warto rozważyć preparaty witaminowe – ich stosowanie wpłynie na zdrowie naszego ulubieńca, a także na jego piękny wygląd, ponieważ tego typu dodatki zazwyczaj zawierają składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju okrywy włosowej. Podawanie wszystkich preparatów z witaminami konsultujemy z lekarzami weterynarii, przy odpowiednio dobranej diecie, są zazwyczaj zbędne.
Osłonki na kable
Ostatni z elementów, który może się przydać w domu, gdzie ma zamieszkać szynszyla. Zwierzątka te, podobnie jak inne gryzonie, znane są z tego, że niepilnowane potrafią uszkadzać i przegryzać zarówno gumową izolację, jak i same kable. Dlatego przed przybyciem szynszyla warto przyjrzeć się pomieszczeniom, w którym ma przebywać pod tym kątem i spróbować ukryć przed ząbkami tak dużo kabelków, jak to tylko możliwe. Dzięki temu unikniemy strat materialnych, a także uchronimy szynszylę przed porażeniem prądem. Niestety zgryzanie to w wypadku szynszyli nieodparty instynkt i nie da się jej tego oduczyć.