Kiedy byłam pięcioletnią dziewczynką to dostałam swoje pierwsze zwierzątko. Nie zastanawiałam się wtedy nad tymi wszystkimi sprawami i nie wiedziałam tak naprawdę jak wielka odpowiedzialność ciąży w związku z wychowaniem swojego czworonożnego kumpla. Wielu z Was zapewne ma jeszcze inny problem – decydujecie się na psa/kota, ale nie wiecie, jak przygotować się na to Wasze pierwsze spotkanie. Co kupić, żeby Twojemu pupilowi ułatwić okres dorastania? O tym przekonacie się czytając ten artykuł!
Karma dla psa
Karma dla psa to najbardziej podstawowa rzecz, w którą musicie się zaopatrzyć najlepiej przed przybyciem Waszego nowego zwierzątka. Jeśli decydujecie się na psa z hodowli to dowiedzcie się czym był podczas pobytu był karmiony. Wiadome jest, że będzie to duży stres dla psa, gdy będzie zmieniał swoje dotychczasowe otoczenie na całkiem obce, dlatego lepiej nie eksperymentować i podawać mu ten sam pokarm. Z kolei jeśli zdecydujecie się na adopcję psa ze schroniska to warto wybrać karmę znaną i cenioną na rynku, która uzupełni wszelkie ubytki, sprawi, że szybko nabierze sił i wróci do formy. Najlepiej zaufać tutaj marce Royal Canin lub Hill’’s Acana, które od wielu lat specjalizują się w temacie karm dla psów. Warto w tym okresie obserwować zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie naszego psiaka, gdyż z reguły nie są one przyzwyczajone do konkretnej firmy, tylko do tego co akurat znajduje się w placówce, z której go wyciągnęliście. Podczas doboru karmy dla psa warto zwrócić uwagę na to, aby była dobrana pod kątem wielkości i wieku psa oraz oczywiście jak najlepszego składu.
Karma dla kota
Jeśli chodzi o kwestię żywienia kotów jest to bardziej złożony proces niż nam się tylko wydaje. W przypadku karmy dla kota musimy zapewnić naszemu małemu pupilkowi wybór, ponieważ może odmówić jedzenia z powodu stresu czy innych preferencji smakowych. Najlepiej stopniowo wprowadzać modyfikacje. Bardzo ważne jest utrzymywanie ustalonego schematu częstotliwości podawania posiłków, zgodnymi z etapami rozwoju naszego czworonożnego przyjaciela. Tutaj najlepiej w kwestii karm dla kota zdać się na polecane i popularne marki, w szczególności Purina, które poprzez odpowiedni dobór składników zapewnią naszemu pupilowi dobry start w dorastaniu.
Miska
Kolejną rzeczą, której nie możemy pominąć są miski. Będziecie potrzebować 1-2 misek na jedzenie i jednej na picie. Ich wielkość powinna być dostosowana do wielkości naszego psa. W ofercie sklepów zoologicznych są wykonane z różnych materiałów – plastik, stal i coraz popularniejsza ceramika.
Ze swojego doświadczenia radzę unikać tych plastikowych, ponieważ szybko się niszczą i trudno utrzymać je w czystości. Aby mieć coś porządniejszego lepiej poświęcić te kilka złotych więcej, aby kupić tą stalową, bo są bardzo trwałe, a gdzie mają gumę od spodu to mamy pewność, że nie będzie się ślizgać po podłodze. Jeśli chodzi o miski ceramiczne są z reguły ładnie ozdobione i dość ciężkie, co uniemożliwia przesuwanie, dlatego też nie będą one złym wyborem na początek dla małego psiaka. W przypadku misek na wodę warto wziąć pod uwagę fakt, że tworzywo, z jakiego dana miska została wykonana może wpływać na smak wody, dlatego wskazane jest wzięcie tej informacji pod uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu do jedzenia dla naszego zwierzaczka na najbliższy czas.
Z kolei jeśli chodzi o kota to nie będą to miseczki dużych rozmiarów ze względu na to, że nasze mruczki nie potrzebują stosunkowo dużej ilości pokarmu i do niej zmieści się całe dzienne zapotrzebowanie kota na jedzenie. Polecić tutaj można miski ceramiczne lub metalowe, gdyż są trwalsze i wolniej się rysują niż plastikowe. Przy okazji atutem są bardzo ładne rysunki, które na pewno będą ozdobą w pomieszczeniu, gdzie się znajduje.
Legowisko
To, że nasz pupil ma suchy, ciepły i pełny miłości dach nad głową, to wcale nie oznacza, że ma własny kącik. Najlepiej wybrać mu samemu miejsce zanim stwierdzi, że Wasza kanapa bardziej mu odpowiada niż legowisko, które mu sprawicie. Możecie zdecydować się na kupienie gotowego albo samemu je stworzyć za pomocą starego i grubego koca. Dla psa nieistotne jest gdzie będzie spał, tylko liczy się wygoda J. Warto zwrócić uwagę na to, aby kupowane przez Was legowisko było łatwe do prania i czyszczenia, dlatego lepiej jest poszukać takiego ze ściąganą zewnętrzną powłoką.
Dla kotów legowisko może być mało atrakcyjnym zakupem. To one decydują, gdzie śpią i mogą wybierać różnie: od Waszego łóżka, przez stare poduszki/koce, parapet i… Wasze brzuchy i plecy . Dlatego najpierw lepiej spróbować za pomocą dostępnych środków stworzyć niepowtarzalne legowisko niż potem strzelić sobie w kolano i kupić coś, co kotu może się nie spodobać. Już taka niestety ich wybredna natura…
Smakołyki
Warto się w nie zaopatrzyć z dwóch powodów. Po pierwsze będą one nagrodą dla naszego pupila za np. dobrze wykonane polecenie, a po drugie pozwolą rozładować mu jego „gryzące” zapędy. Na rynku zoologicznym jest tego cała masa od wielu różnych ciastek po smakołyki czyszczące ząbki itp.
Obroża i smycz
Są to dwa niezbędne elementy, które sprawią, że każdy spacer z Twoim pupilem będzie przyjemny i bezproblemowy. W przypadku obroży niewskazane jest inwestowanie w „modele z górnej półki”, ponieważ szczeniaki bardzo szybko dorastają. Lepiej wziąć taką, którą będzie można regulować „w górę”, czyli zapinamy na ostatni guzik, a potem coraz bardziej rozluźniamy uścisk.
Jeśli chodzi o smycz, to zawsze najlepszym rozwiązaniem często polecanym przez pracowników sklepu zoologicznego jest smycz automatyczna. Oczywiście musicie pamiętać, aby była dobrana zgodnie z wagą naszego psa. Możecie też kupić smycz tradycyjną, ale w tym wypadku należy przetestować różne typy i modele, bo psy w wieku młodzieńczym uwielbiają gryźć wszystko co się rusza bądź nie. Po jakimś czasie na pewno będziecie w stanie dopasować jaki materiał i poszczególne modele odpowiadają wymaganiom waszego pupila oraz przedział cenowy, wokół którego będziecie oscylować. Warto też pomyśleć o zakupie kagańca, gdyż w niektórych miejscach w mieście i w czasie podróży transportem publicznym jest on niezbędny.
Zabawki
Zanim Wasz piesek zacznie rozładowywać swoje ogromne pokłady energii na Waszej ulubionej parze butów/kapci to warto pomyśleć o odpowiednio dobranych dla niego zabawkach, które rozwiążą ten problem niemalże w stu procentach. Dobrze sprawdzać się tu będą różnego rodzaju zabawki piszczące wykonane z lateksu, kule na smakołyki, piłki, sznury do przeciągania itp.
Dla kota zabawki są szczególnie ważnym elementem, ponieważ pomagają one w pokonaniu nudy, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania, a także budują i zacieśniają więzi pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Podstawowymi elementami, które musimy posiadać w naszym arsenale są piłeczki, witki, piórka i tunele. Dodatkową korzyścią z ich wykorzystania jest ochrona naszych rąk przed pazurkami i ząbkami kociaka, bo zamiast znudzony atakować nasze części ciała będzie zajęty przeznaczoną dla niego zabawką. Sprytne, prawda?
Oczywiście ta lista produktów to dopiero początek, czubek góry lodowej z tego, co musimy kupić dla naszych podopiecznych. W powyższym artykule starałam się zawrzeć te najważniejsze, najbardziej podstawowy ekwipunek przygotowujący Was na przyjazd nowego członka rodziny. Na początku może to być szczególnie trudne, ponieważ nie znacie preferencji swojego pupilka, ale po pewnym czasie Wasze zagubienie w tym temacie zniknie i będziecie wiedzieć co jest dobre, a z czego możecie zrezygnować.