Świnki morskie to pocieszne stworzonka, które swoimi harcami dają właścicielowi wiele radości. Żeby świnka dobrze czuła się w swoim nowym domu, wystarczy zapewnić jej kilka wygód ułatwiających życie zarówno nowemu pupilowi, jak i jego właścicielom.
Klatka
Klatka powinna być dość duża, bo świnki morskie potrzebują sporo ruchu. Niezależnie od wielkości klatki zwierzątko powinno być codziennie wypuszczane, by mogło się wybiegać. Odradzamy kupowanie akwarium, ponieważ nie daje ono odpowiedniego przewiewu, co z kolei skutkuje częstymi przeziębieniami zwierzątka przy wypuszczaniu na „wolny wybieg”. Jedna świnka powinna mieć do dyspozycji co najmniej 70 cm boku klatki (na dłuższym boku), jednak im klatka większa, tym lepsza.
Jeśli planujesz posiadanie większej ilości świnek, rozmiar klatki musi odpowiednio się zwiększyć. Najłatwiej jest przeliczyć każdą kolejną świnkę, która ma mieszkać w klatce jako dodatkowe 20 cm do bazowej wielkości klatki – zatem dwie świnki potrzebować będą 90 cm, trzy 110 cm, a cztery 130 cm na dłuższym boku klatki. Świnki morskie to towarzyskie zwierzątka, więc nie ma problemu, by posiadać na raz więcej niż jedno zwierzątko.
Kupując klatkę dla świnki warto zainwestować w taki model, który ma zdejmowane pręty – ułatwi to sprzątanie, a wiosną i latem będzie można wynieść świnkę morską za zewnątrz i postawić ją na trawie, by się pasła. To fajny sposób by połączyć opiekę nad zwierzątkiem z przebywaniem na świeżym powietrzu.
Domek
Świnki morskie, jak każde gryzonie, potrzebują swojego miejsca odosobnienia. Jest to szczególnie ważne, ponieważ świnki są naturalnie płochliwymi stworzonkami, a umożliwienie im schowania się przed tym, co aktualnie je niepokoi pozwala oszczędzić im bardzo wiele stresu.
Idealny jest do tego celu domek lub półka, pod którą zwierzątko będzie mogło uwić sobie legowisko. Pamiętać należy, aby wejście do domku było wystarczająco duże – trzeba zadbać o to nawet, jeśli świnka jest jeszcze mała. Ponieważ z czasem nabierze ona masy, domek nie powinien mieć okienek – są one łatwym sposobem na zaklinowanie się.
Nisko podwieszona półka jest z kolei lepszym wyjściem przy większej ilości świnek – nie będzie wywoływać między zwierzątkami spięć spowodowanych ściskiem. Świnki morskie uwielbiają też hamaczki, najlepiej z miękką wyściółką
Ze względu na manię gryzienia wszystkiego wokół świnki (podobnie jak inne gryzonie) nie powinny posiadać w klatce plastikowych elementów wyposażenia – dotyczy to zwłaszcza domku i miseczek na pokarm. Podgryzanie drewnianego domku niczym śwince nie grozi, jednak plastik może jej zaszkodzić. Jeśli to możliwe lepiej jest wybierać schronienie wykonane z surowego drewna, bez farby i lakieru, bo będzie bezpieczniejsze i z pewnością nie będzie zawierać składników chemicznych które mogłyby zaszkodzić śwince, w wypadku kiedy postanowiłaby ścierać na nic ząbki.
Ściółka
Mimo, że śwince wystarczą zwykłe trociny, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest drewniany żwirek (ale nie silikatowy czy kamienny!), który jest wystarczająco gruby żeby nie pylić (świnki są wrażliwe na małe drobiny, które mogą dostać im się do oczu i nosa), a dodatkowo ma dobre właściwości pochłaniania wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Ponieważ jednak jest on dość gruboziarnisty, zalecane jest wyściełanie go czymś miękkim. Świnki można też trzymać na sianie, jednak ze względu na to, że zwierzątka lubią je podgryzać, należy je bardzo często wymieniać.
Karmniki i poidełko
Miseczka na pokarm powinna być ciężka lub skonstruowana tak, by opierające się o nią zwierzątko nie przewracało jej w trakcie jedzenia. Nie powinna być ustawiona w rogu klatki, gdzie świnki najczęściej się załatwiają – postaraj się oddzielać strefę jedzenia od strefy toaletowej, by zapobiec kłopotom zdrowotnym.
Potrzebne będzie też poidełko – nie polecamy miseczek z wodą, które praktycznie od razu zostaną zanieczyszczone drobinkami ściółki z klatki. Najlepsze są pojemniczki ze specjalną rurką, podwieszane z zewnątrz – są łatwe w obsłudze, higieniczne i bardzo długowieczne, ponieważ świnka nie jest w stanie ich uszkodzić w żaden sposób.
Ponieważ świnki uwielbiają siano, zarówno do gryzienia, jak i tworzenia posłań, powinieneś też zadbać o zainstalowanie paśnika. Wiele klatek dla gryzoni posiada już wbudowane paśniki, można też kupić osobny, przyczepiany do krat klatki.
Pokarm
Najlepszy jest oczywiście pokarm dedykowany świnkom morskim, który posiada wszystkie potrzebne zwierzątku składniki – zazwyczaj składa się on z różnego rodzaju ziarenek, orzechów, suszonych owoców i warzyw, ziół, siana, dodatków witaminowych i smakołyków. Ważne jest by świnka morska trzymana w niewoli miała możliwie różnorodną dietę zawierającą zarówno świeży pokarm jak i suchą bazę.
Pamiętać też należy, że świnki uwielbiają warzywa, które powinny znajdować się w ich codziennej diecie. Najlepsze są marchewki, kukurydza, pomidory, a także owoce – truskawki i jabłka. Wiele świnek szaleje wręcz za ogórkiem, dlatego jest on wielce polecany jako przysmak. Zachowaj ostrożność podając śwince warzywa liściaste, zwłaszcza sałatę, która w procesie swojego wzrostu pochłania znaczne ilości środków chemicznych, używanych w rolnictwie i mogą śwince zaszkodzić jeśli będą podstawą diety. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie myć warzywa przed podaniem!
Inne
Dodatkowym akcesorium może stać się specjalna kolba ze smakołykami, aby świnka mogła pochrupać coś smacznego i przy okazji stępić ząbki. Dobrym uzupełnieniem diety jest też specjalne wapno dla gryzoni – ponieważ zęby zwierzątka stale rosną, wymagają regularnego szlifowania, a wapno dobrze temu służy. Poza tym wapno dostarcza mikro- i makroelementów niezbędnych w diecie poprawiając ogólną kondycję zwierzęcia, co zwłaszcza widać po jakości sierści i pazurków.
Powinieneś zadbać o to, by mieć na podorędziu szczotkę, która posłuży do wyczesywania futerka świnki. Zarówno długo-, jak i krótkowłose świnki morskie mają tendencje do kołtunienia, a wyczesywanie jest dla nich przyjemną pieszczotą.
Nie ma natomiast potrzeby inwestowania w przeróżne tunele, kołowrotki, czy wymyślne akcesoria – świnki nie są wymagającymi stworzeniami, więc istnieje duża szansa, że zabawki nie zostaną nigdy wykorzystane. Lepszym sposobem zapewnienia ruchu i rozrywki stworzonku jest wypuszczenie go z klatki i duża dawka pieszczot. W wypadku zwierzątek bardzo aktywnych można jednak rozważyć zakup karuzeli – jest to drewniana tarcza osadzona na łożysku, która pozwala śwince morskiej biegać nawet pomimo zamknięcia. Niektóre zwierzątka naprawdę to lubią.