Markowe karmy zoologiczne

Rasy psów dużych – top 10 duże psy, największe rasy psów

Wiele osób twierdzi, że lubi duże psy. Ale jeśli jesteś jedną z tych osób, która przez „duże” rozumie „DUŻE”, dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie. Poznaj dziesięć ras psów, które oprócz ogromnego serca mają też ogromne gabaryty.

 

Dog niemiecki

Dogi niemieckie, jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z terenów germańskich i hodowane były przede wszystkim do polowań na jelenie i dziki. Samice mierzą od 72 cm wysokości w kłębie, samce natomiast od 80 cm w kłębie. Średnia waga tych olbrzymów to ok. 80-85 kg. Zeus, największy pies świata, jest właśnie dogiem niemieckim i mierzy 112 cm! Trzy poprzednie rekordy Guinnesa w kategorii największych psów również zdobyte były przez dogi niemieckie.

Chart szkocki

Historia tej rasy jest długa i trudna. Hodowany był on jako pies myśliwski dla szlachty szkockiej. Podobnie jak wilczarze irlandzkie, są lekkie i wysokie, z minimalnym wzrostem 71 cm u suk i 76 cm u psów ważą 36-45 kg. W XV i XVI w. rasie tej groziło wyginięcie ponieważ prawa do ich hodowli należały się tylko osobom o tytule hrabiego lub wyższej rangi. Spowodowane było to ich nadzwyczajną zręcznością i doskonałym wzrokiem.

Nowofundland

Jeśli szukasz psa podobnego do niedźwiedzia, nowofundland może być najlepszym typem. Masywną, muskularną budowę tych psów podkreśla puszyste, odporne na wilgoć futro. Pierwotnie pomagało ono nowofundlandom w pracy psa pociągowego, głównie dla rybaków. Suki mierzą od ok. 65 cm, samce od 71 cm. Waga tych łagodnych bestii waha się od ok. 50 kg w przypadku suk do średniej wartości 68 kg dla psa. Żyją one 9-14 lat. To nawet 4 lata więcej niż większość dużych ras.

Borzoj

Borzoje, jak większość chartów, są psami myśliwskimi. Sprawdzają się jednak doskonale także jako psy towarzyszące. Psy sięgają 70-85 cm wzrostu, suki natomiast 65-75 cm. Ich waga, jak przystało na smukłe charty, nie przekracza 50 kg. Borzoje od zawsze były motywem chętnie wykorzystywanym w malarstwie, później także w kinematografii. Nawet słynna grupa Pink Floyd wykorzystała w jednym ze swych utworów wycie tego pięknego zwierzęcia.

Kuvasz

Te węgierskie psy pasterskie pierwotnie wykorzystywane były przez szlachtę jako zwierzęta stróżujące. Dopiero w późniejszym okresie pasterze przekwalifikowali je do zaganiania owiec. Podobno jednak historia tej rasy sięga aż czasów madziarskich nomadów. Wysokość tych psów to minimum 70 cm, samic zaś od 65 cm. Ważą one od 35-70 kg, w zależności od rozmiaru. Populacja kuvaszy zmniejszyła się drastycznie w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to niemieccy żołnierze musieli zabijać je, by przejmować tereny – były one tak oddane swym domostwom, że walczyły w ich obronie aż do śmierci.

Leonberger

Legenda głosi, że rasa ta została wyhodowana przez burmistrza Leonberg tak, by psy przypominały lwa, będącego godłem i maskotką miasta. Ich rola stróża zachowana została do dziś. Oprócz tego często wykorzystywane są w ratownictwie górski. Nie zmienia to faktu, że uwielbiają zabawy w wodzie tak bardzo, że szczeniaki trudno jest odgonić nawet od kałuż. Wzrost w kłębie to 75-80 cm, ważą natomiast od 50-70 kg.

 

Mastif angielski

Mastify znane były człowiekowi już 3000 lat p.n.e. W tych antycznych czasach wykorzystywane były w turniejach walk, w nowoczesności natomiast sprawdzają się doskonale jako stróże, a także towarzysze człowieka. Słowem, jakie najlepiej określa mastify jest chyba „masa”. Przy wzroście 70-90 cm psy te mogą ważyć nawet 120 kg. Najcięższy zarejestrowany pies świata był właśnie mastifem angielskim. Nazywał się Zorba i ważył ponad 155 kg!

Pies św. Bernarda

Bernardyny swoje początki zawdzięczają mnichom z przełęczy w Alpach nazwanej właśnie po świętym Bernardzi, patronie alpinistów. W zakonie wykorzystywane były do prac w obejściu, jednak ich głównym zadaniem było ratownictwo górskie. Psy tej rasy mierzą zazwyczaj 70-95 cm, suki średnio 5 cm mniej. Waga bernardynów może sięgać nawet 125 kg. Choć nigdy nie zostało to oficjalnie odnotowane, istnieją wzmianki o bernardynie imieniem Benedictine ważącym 357 funtów, czyli ok. 162 kg. To dwa razy tyle,

Wilczarz irlandzki

Mimo, iż wilczarze zaliczają się do psów myśliwskich, pierwotnie wykorzystywane były jako psy pociągowe w warunkach bojowych. Rasa ta uważana jest za najwyższą na świecie. Ich wzrost zaczyna się od 79 cm u psów i 71 cm u suk, nie ma jednak górnej granicy. Ważą one od 40 do ok. 55 kg. W kraju ich pochodzenia prawa dotyczące hodowli wilczarzy były bardzo surowe. Irlandczycy nie mogli wywozić ich z kraju, mimo że wcześniej wilczarz irlandzki był bardzo popularnym prezentem dla zagranicznej szlachty. Ciekawym prawem był nakaz sprzątania po psie, który załatwiał się na posiadłości sąsiadów. Należało nie tylko pozbyć się nieczystości, ale także przekopać ziemię, by nie pozostał żaden ślad bytności zwierzęcia.

 

Kangal

Wywodzą się z Turcji i uważane są za narodową rasę tego kraju. Ich historia sięga 3000 lat wstecz. Hodowany był i jest do pilnowania inwentarza. Często nazywane są Anatolianami, jednak Turecki Związek Kynologiczny podkreśla, że rasa o tej nazwie nie jest uznawana przez naród turecki. Kangale wzrostem osiągają 76-81 cm, suki natomiast 71-76 cm. Ważą od 41 do 67 kg. Ciekawą informacją jest to, że w Turcji Kangale żyją tylko w obejściu i nie mają wstępu do domu. Na szczęście samym psom najczęściej to nie przeszkadza.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj