Sterylizacja i kastracja, to coraz bardziej popularny temat rozważań pośród właścicieli zwierząt. Czy warto go wykonać, po co, czy jest bezpieczny? Na te i kilka innych pytań chcielibyśmy odpowiedzieć.
Czym jest sterylizacja?
Wśród metod antykoncepcji u zwierząt wyróżniamy – sterylizację farmakologiczną, chirurgiczną oraz kastrację. Najczęściej pod określeniem sterylizacji kryje się jednak właśnie kastracja. Zabieg ten polega na wycięciu jajników i części macicy u samic, natomiast u samców na wycięciu jąder i najądrzy – w obu przypadkach powodując nieodwracalną bezpłodność zwierzęcia. U samic eliminuje występowanie cieczki, a u samców jakiekolwiek popędu płciowego. Wszystkie te metody są bezpieczne, nawet po chirurgicznej kastracji zwierzęta szybko dochodzą do formy, czasami nawet na drugi dzień zachowując się całkowicie zwyczajnie.
Kiedy należy przeprowadzić sterylizację?
Przeprowadzenie tego zabiegu jest możliwe w każdym wieku zwierzęcia. W przypadku tych starszych, może to już jednak nie mieć sensu – zasadność takiego zabiegu należy wtedy omówić z weterynarzem. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie sterylizacji u młodego zwierzęcia, w dobrej kondycji zdrowotnej. Choć istnieje wiele teorii dotyczących konkretnego optymalnego czasu na zastosowanie takiego rozwiązania, przeciętnie w przypadku psów jest to powyżej pół – do roku, u kotów po 6-8 miesiącu życia. U samic przed pierwszą rują, bądź cieczką, lub miesiąc po.
Sterylizacja – zalety i wady
Niekontrolowana rozrodczość zwierząt domowych stanowi duży problem – zarówno dla właścicieli jak i samych zwierząt. Biorąc pod uwagę możliwości rozrodcze pupili, nie jest możliwe zapewnienie tak dużej ilości domów dla młodych zwierząt. Przez to coraz więcej z nich spędza życie w schroniskach, bądź co gorsza błąka się po ulicach dalej się rozmnażając. Przeprowadzenie zabiegu sterylizacji zmniejsza ten problem w znaczący sposób. Pomagają w tym liczne akcje, które mają na celu zwiększenie świadomości w społeczeństwie a także akcje darmowych lub tańszych zabiegów. Lecz poza tym, sterylizacja posiada także inne zalety. Jakie?
Zalety sterylizacji
– zaoszczędzenie stresu rozrodczego – w okresach rui, pod wpływem hormonów, które budzą w zwierzęciu instynkt rozmnażania, staja się one niespokojne, bardziej agresywne, a w przypadku psów, często przestają słuchać właściciela, podążając całkowicie za instynktem. Zwierzę może uciec, jest skłonne do toczenia walk (w przypadku samców) oraz naraża się na wiele innych niebezpiecznych sytuacji. Kastracja eliminuje te kwestie.
– zdrowie zwierząt – pupile po tym zabiegu często żyją dłużej, są mniej narażone na zmiany nowotworowe układu rozrodczego, dzięki zahamowaniu ekspozycji na hormony płciowe. W przypadku suk jednym z najczęstszych wskazań do zabiegu jest ochrona przed ropomaciczem. Zabieg niweluje też występowania ciąży urojonej. W przypadku psów i kotów, są one spokojniejsze, mniej skłonne do agresji, czy uciążliwego znaczenia terenu.
Wady sterylizacji
– ryzyko związane z narkozą – jest to związanie w przeprowadzeniem każdego zabiegu pod narkozą. Jest to jednak ryzyko bardzo niskie, możliwe do dodatkowego zniwelowania poprzez przeprowadzenie badań
– nieodwracalność – zabieg jest całkowicie nieodwracalny, jednakże właśnie po to się go wykonuje
– skłonność do nadwagi – możliwa do zniwelowania poprzez racjonalne żywienie
Zabieg sterylizacji jest nie tylko całkiem bezpieczny ale także niesie dużo korzyści, zarówno dla właścicieli zwierząt jak i dla nich samych. Warto pamiętać, że zwierzaki nie kontrolują swoich instynktów, dlatego to my musimy o to zadbać!