Markowe karmy zoologiczne

Psie postanowienia noworoczne oraz roczny kalendarz pielęgnacji psa

Wraz z nadchodzącym nowym rokiem robimy plany na przyszłość, podsumowujemy też stary rok. Podczas takich rozmyślań oczywiście pojawiają się postanowienia noworoczne. Może się zdarzyć, że dręczą nas wyrzuty sumienia odnośnie pielęgnacji naszego zwierzaka. Zazwyczaj jest to związane ze zbyt małą ilością czasu poświęcaną naszemu pupilowi, brakiem treningu charakteru, czy zbyt małą ilością spacerów i aktywności. Jak temu zaradzić? Jak stworzyć dobre postanowienia noworoczne związane z psem, mając na uwadze jego zdrowie i pielęgnację. Oto garść porad wraz z kalendarzem pielęgnacji oraz ważnych momentów w ciągu roku dotyczących zwierząt domowych.

Podstawowymi i najważniejszymi postanowieniami noworocznymi opiekunów zwierząt jest: poświęcenie większej ilości czasu podopiecznemu oraz trening charakteru.

Kluczem do sukcesu pierwszego postanowienia jest dokładne zaplanowanie możliwości spędzania czasu z pupilem oraz odpowiednia motywacja. Jak rozplanować sobie czas? Przelanie planu dnia na kartkę papieru jest o wiele bardziej pomocne niż zachowanie myśli w głowie. Na początku rozpisujemy dokładne czynności, wykonywane podczas każdego dnia wraz z czasem ich wykonania. Mamy wizualizację dnia, zazwyczaj okazuje się, że czas na spacer z psem wpisany jest w plan dnia.

Jeżeli jednak nadal czujemy, że zbyt mało czasu poświęcamy pupilowi, możemy dodatkowo wyłuskać kilka minut na trening czy zabawę i od razu zarezerwować ten czas w planie.  Co możemy zrobić w takiej dodatkowej chwili? Może to być zabawa w domu albo szybka sesja treningowa lub wychowawcza, jednak zawsze najwięcej czasu  powinniśmy poświęcać na spacer z czworonożnym przyjacielem. Pamiętajmy, że niektóre rasy psów potrzebują dużej ilości ruchu np. husky syberyjski czy alaskan malamute, ale także popularny w naszych domach owczarek niemiecki. Podczas spacerów możemy połączyć zabawę z treningiem  psiego charakteru np. bawiąc się w aportowanie, przychodzenie na zawołanie i wykonywanie komend itp. Sama tresura nie powinna przekraczać 15 min dziennie.

Trening charakteru zwierzaka możemy zacząć w każdym momencie życia pupila. Rozpoczynając tresurę psa polecamy zapoznać się z poprzednimi artykułami: tresura  psa, co musisz wiedzieć zanim zaczniesz, jak nauczyć psa siadać na komendę oraz wychowanie i tresura szczeniaka – od czego zacząć – zawierają one wiele przydatnych porad odnośnie samego treningu, a także samych przygotowań do uczenia zwierząt.

A co z motywacją? Dla właścicieli zwierząt dobrą motywacją powinno być widoczne szczęście pupila po powrocie ze spaceru ;). Dodatkowo podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu, ze zwierzętami nasze organizmy produkują znaczną dawkę hormonu szczęścia – serotoniny, także my jesteśmy więc szczęśliwsi. Skoro spacery dają nam tzw. kopa energetycznego, to mamy więcej siły do sprostania codziennym trudom, jesteśmy bardziej kreatywni, dzięki dotlenieniu nie mamy problemu z bezsennością i budzimy się rano bardziej wypoczęci! Innymi pozytywnymi aspektami jest poprawa kondycji organizmu m.in. krążenia oraz walka z nadwagą i otyłością. Wychodzenie na zewnątrz z podopiecznym sprzyja także rozwijaniu kontaktów społecznych, co z kolei pomaga w walce z depresją w ponure zimowe dni.

W organizacji czasu przeznaczonego dla naszego pupila może także pomóc poniższy  psi kalendarz:

Styczeń

Mroźne styczniowe spacery oraz posypane solą chodniki i drogi w miastach, mogą powodować uszkodzenia łap czworonogów. Powinniśmy w tym czasie szczególnie przyjrzeć się poduszkom łap psów. Dla mieszkańców miast polecamy buciki dla psów oraz maści i preparaty zabezpieczające łapy przed podrażnieniami.

Luty

W lutym w Polsce zazwyczaj występują duże opady mokrego śniegu na przemian z odwilżą. Zwierzaki, które przez zimę nosiły sweterki i bluzy chroniące przed mrozem powinniśmy zaopatrzyć w przeciwdeszczowe ubranka dla psów. Jeśli zima jest ciepła już teraz należy zaopatrzyć się w przeparaty przeciw owadom – mogą to być obroże przeciwpchelne , preparaty przeciw owadom w sprayu oraz wspomagające krople na owady.

Marzec

Marzec to dosyć aktywny miesiąc, szczególnie pod koniec. Wraz z nadejściem wiosny, zaczynają się psie miłosne gonitwy. W dodatku słupek rtęci podskakuje w górę i rozpoczyna się uciążliwe dla większości właścicieli gubienie futra. Należy pamiętać, żeby odpowiednio przygotować się do nadejścia cieczki u suczki np. zaopatrując się w specjalne „majtki”, zapobiegające ubrudzeniu dywanów i mebli, a także neutralizatory sygnałów zapachowych podczas cieczki.

A właściciele psów powinni mieć porządne smycze i obroże, które pozwolą na utrzymanie zwierzaka w ryzach, gdy poczuje zew miłości. Opanowanie gubienia sierści podszerstkowej u wyjątkowo „puchatych” zwierząt polecamy furminator skutecznie eliminujący problem wypadających kłaków.

Kwiecień

Wiosna w rozkwicie przynosi szereg chorób alergicznych, na które także mogą zapaść zwierzęta. W tym okresie podobnie jak jesienią zwierzętom należy czyścić uszy, w szczególności psom z oklapniętymi uszkami. Na łagodzenie świądu oraz przeciwko alergiom skórnym polecamy preparaty przynoszące szybką ulgę, a przede wszystkim wizytę u weterynarza.

Maj

Przynajmniej raz w roku powinno się wykąpać psa, początek maja to najlepsza pora do zmycia po zimie resztek soli i preparatów do pielęgnacji łapek i futerka. Temperatura na zewnątrz jest na tyle wysoka, że może się udać nawet kąpiel w ogrodzie przy pomocy lekko ciepłej wody oraz specjalnych preparatów i szamponów do pielęgnacji zwierząt. Szczególnie polecamy hipoalergiczny, łagodny szampon dla psów i kotów, pozwalający utrzymać właściwe ph skóry

Czerwiec

Ważnym punktem w tym miesiącu jest wizyta u lekarza weterynarii w celu zaszczepienia zwierząt na wściekliznę. Szczepienie na tę chorobę jest obligatoryjne (przymusowe) w Polsce, jest też łatwym sposobem, by zapobiec stracie zwierzęcia w wypadku ataku na człowieka lub agresji ze strony dzikiego zwierzęcia. W tym miesiącu najwięcej czasu spedzamy z psami na świeżym powietrzu, więc na pewno przydadzą się też smycze, obroże oraz szelki dla psów.

Lipiec

Najgorętszy miesiąc w roku daje się we znaki u ras psów z gęstym i długim futrem. Możemy pomóc naszym pupilom wyczesując wypadające włosie za pomocą, szczotek i grzebieni dla psów. Niektóre z ras psów posiadających włosy należy ostrzyc, chroniąc je przed przegrzaniem i udarem. Skrócenie sierści polecane jest w szczególności u małych, wrażliwych na wysokie temperatury psów. Warto także zastanowić się nad poprawieniem kondycji jamy ustnej u podopiecznego w czym może pomóc żel do pielęgnacji zębów i dziąseł zwierząt

Sierpień

Sierpień sprzyja wychodzeniu na zewnątrz oraz częstym zabawom zwierząt. Może warto pomyśleć o kupnie nowej zabawki przydatnej w zabawie i treningu pupila. Świetną zabawką jest dysk do aportowania oraz wszelakie gryzaki i szarpaki. Jeśli wyjeżdżamy na wakację nad wodę może przydać się pływająca zabawka do aportowania lub frisbee unoszące się na wodzie.

Wrzesień

Wraz z ochłodzeniem zewnętrznych temperatur, zwierzęta zaczynają zmieniać futro na zimowe. Znów przyda się zestaw do pielęgnacji i wyczesywania włosia. Sierść podczas linienia staje się matowa i słaba warto wówczas wspomóc zwierzęta podając preparaty z witaminami oraz stosując szampony i odżywki wzmacniające sierść.

Październik

Podczas jesiennej słoty powinniśmy w szczególności zadbać o psie uszy i oczy, a także stawy podopiecznego. Warto wybrać się do weterynarza, aby zbadał psa pod względem kondycji szkieletowo-mięśniowej oraz chorób odkleszczowych.

Listopad

W najbardziej ponury miesiąc roku nawet bardzo aktywne psy może złapać jesienna chandra. Złe samopoczucie, deszcze i pierwsze przymrozki mogą sprzyjać osłabieniu odporności psów. W tym czasie powinniśmy wspierać zwierzęta dodatkową porcją witamin.

Grudzień

Na rozpoczynającą się zimę powinniśmy zaopatrzyć się w ubranka cieplne dla wrażliwych psów. Przy wyborze odpowiedniego okrycia może pomóc artykuł o tej tematyce. Coraz krótsze dni sprzyjają wczesnemu zapadnięciu zmroku, aby lepiej odnaleźć niesfornego psa polecamy odblaskowe obroże.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj