Markowe karmy zoologiczne

Pies dla alergika

Życie alergika nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli chodzi o zwierzęta. Na dłuższą metę nie da się uniknąć kontaktu ze zwierzęcymi alergenami, jednak są zwierzęta, które znacznie zmniejszają objawy. Dlatego jeśli chcesz obdarzyć miłością psiaka, ale boisz się napadów alergii, proponujemy jedną z przedstawionych poniżej hipoalergicznych ras. W ich wypadku prawdopodobieństwo reakcji alergicznej jest znacznie mniejsze. Warto też wiedzieć, że to właśnie późna jesień i zima jest najlepsza porą, by w domu alergika pojawiło się zwierzę, ponieważ w tym momencie roku nasilenie ekspozycji na najpopularniejsze alergeny jest minimalny, a system odpornościowy koncentruje się na zwalczaniu infekcji, a nie elementów środowiska, więc reakcje alergiczne prawie nie występują.

Sznaucer Miniaturka
Bardzo dobra rasa dla osób mieszkających w niewielkich miejskich blokach. Ze względu na niezwykle opiekuńczą naturę są idealnymi psami stróżującymi. Ich wesoła natura czyni z nich świetnych kompanów zabaw, a futro nie wymaga zbyt mozolnej pielęgnacji – wystarczy przycinać je do odpowiedniej długości.

Pudel
Pudle, mimo że są niezwykle puszyste, przy odpowiednim poziomie zadbania znacznie redukują zagrożenie alergiami. Ciekawe jest, że pudle praktycznie się nie lenią. Ich aspekt dekoracyjny to tylko dodatek do aktywnego usposobienia i wysokiej inteligencji, a możliwość wybrania jednego z trzech rozmiarów umożliwia hodowlę w niemal każdym rodzaju domu lub mieszkania. Wymaga stanowczego właściciela i codziennej dawki ruchu.

Labradoodle
Jeśli pudel nie jest typem psa, który zadowala wasze odczucia estetyczne, bardzo podobny typ sierści posiada labradoodle – rasa będąca krzyżówką pudla z labradorem retrieverem. Są to niezwykle posłuszne i przyjacielskie psy, łączące najlepsze cechy charakteru labradorów i pudli. Miewają tendencje do głośnego szczekania, jednak poza tym są bezproblemowymi zwierzakami.

Yorkshire terrier
Yorki, małe pieski o długim, połyskliwym włosiu, są niezwykle lojalnymi zwierzętami. To właśnie ich szata jest największą zaletą rasy, ponieważ bardziej przypomina ludzkie włosy niż sierść. To rozwiązanie dla ludzi, którzy są szczególnie uczuleni właśnie na sierść, a nie chcą wiązać się z bezwłosym psem. Zapraszamy do lektury całego artykułu o rasie yorkshire terrier.

Bedlington Terrier
Psy, pod wieloma względami przypominające owce. Ich futro, będące połączeniem puszystych skrętów i twardszej szczeciny upodabnia je właśnie do tego zwierzęcia. Oprócz tego są jednak niezwykle łagodne i spokojne, pod warunkiem że ich właściciel wychowuje je mocną ręką. Jest to rasa, która zdecydowanie potrzebuje właściciela-przywódcy. Są idealnym towarzyszem rodziny z dziećmi, a ich ciekawy wygląd w połączeniu z pogodnym usposobieniem często przywołuje uśmiech.

Grzywacz chiński
Dobrym wyborem dla miłośników psów z alergią może być również rasa bezwłosa, lub taka, która ma owłosione jedynie fragmenty ciała – dobrym przykładem takiego psa jest grzywacz chiński. Zwierzęta tej rasy są delikatne, wesołe, czułe, bardzo eleganckie i mocno przywiązują się do właściciela. Mają małe wymagania jeśli chodzi o potrzeby przestrzenne i ruch, idealnie nadają się do niewielkich mieszkań i miejskiego życia. To dobry wybór dla rodzin z dziećmi, ponieważ to wyrozumiałe psy, a także dla osób starszych, ponieważ piesek swoim entuzjazmem będzie ubarwiał dni samotnej osobie.

Przedstawione rasy to tylko niektóre spośród ponad pięćdziesięciu uznawanych za odpowiednie dla alergików, jednak są one najczęstszym wyborem, ponieważ są one dość popularne. Warto pamiętać, że generalnie rzecz biorąc nie uczulają rasy, które nie linieją, czyli mają zamiast sierści jedwabisty włos (np. yorki), wełnę (np. pudel) lub szczecinę (np. myśliwskie teriery). Pamiętać też należy, że choć dana rasa jest uznawana za hipoalergiczną, każdy inaczej reaguje na kontakt ze zwierzętami. Reakcje na alergeny mogą być tylko czasowo osłabione lub zmienne w zależności od warunków. Często też przybycie do domu psa powoduje wystawienie na działanie całkiem nowych alergenów. Dlatego decyzja o adopcji psa zawsze powinna być dokładnie przemyślana i poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami, szczególnie zalecane jest spędzenie czasu w pobliżu zwierzęcia, która ma z nami zamieszkać, np. u hodowcy, by wykluczyć reakcję alergiczną na konkretne zwierzę. Warto zapamiętać także, że suki wytwarzają mniej alergizujących substancji niż psy, więc towarzyszami alergików powinny być.

A jak wy radzicie sobie z alergią na psią sierść? Jakie psy żyją w waszych domach wspólnie z alergikami nie powodując problemów zdrowotnych? Co zadecydowało o wyborze tej a nie innej rasy?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj