Markowe karmy zoologiczne

Pies i noworodek – jak przygotować pupila do pojawienia się dziecka w domu

Rodzinę obiega znakomita wiadomość – niedługo w domu pojawi się nowy członek rodziny. Pies cieszy się razem z właścicielami, odczuwając ich radość. Jednak odbiera także stres związany z pojawieniem się dziecka. Należy pamiętać, że już od pierwszej wiadomości o ciąży, należy zacząć przygotowywać psa do pojawienia się niemowlęcia w domu. Właściciele mają sporo czasu na wpojenie psiakowi nowych zasad i przygotowanie do nowej sytuacji.

Ćwiczenie cierpliwości psa
Dobrym sposobem na nauczenia psa cierpliwości jest trening pozycji „siad” oraz „waruj”. Jeżeli pies był poddawany tym ćwiczeniom wcześniej, powinno się wydłużyć czas treningu do 30 sekund w zadanej pozycji, jeśli pies nie potrafi siadać i warować na prośbę właściciela, należy go tego koniecznie nauczyć. Warto wpoić zwierzęciu bezwzględne posłuszeństwo w zakresie przynajmniej jednej komendy (może to być np. „stój”, „siad”, „waruj” czy „wyjdź”), bo okaże się to niezwykle przydatne, gdy mały człowiek już pojawi się w domu. Przy kontaktch zwierzęcia i niemowlaka musimy mieć pewność, że pies nas posłucha!

Innym sposobem na trening charakteru pupila jest, wyuczenie spokojnej reakcji psa na podnoszenie smyczy. Psy zazwyczaj bardzo emocjonują się, gdy właściciel podnosi smycz, jest to radosna reakcja na przyszłą nagrodę, jaką jest spacer. Gdy pies jest nadpobudliwy w tej sytuacji należy zapinać mu smycz dopiero, gdy się uspokoi. Jak się za to zabrać?

Gdy bierzemy smycz do ręki, i nasz pies np. skacze, biega w kółko i szczeka, powinniśmy kazać mu usiąść, nagrodą za takie zachowanie jest zapięcie smyczy. Jeżeli pies nie reaguje na rozkazy, należy odłożyć smycz i wrócić do swoich zajęć na około 10 min. Po tym czasie znów spróbować w spokoju zapiąć psu smycz. Powinno się być przy tym spokojnym i stanowczym, ale nie agresywnym.

Przygotowanie do kontaktu z dziećmi.
Nauka cierpliwości pozwoli psiakowi na przystosowanie do nowej sytuacji. Kolejnym krokiem jest zapoznawanie psa z dziećmi. Na spacerach pozwalajmy psu na zabawę z dziećmi (oczywiście po uprzedniej zgodzie rodziców). Pozwalajmy dzieciom na głaskanie psa, zabawę i dawanie smakołyków. Zwierzę nauczy się gwałtownych reakcji dzieci, przyzwyczai się do nowych zapachów i dźwięków. Zaczynajmy od dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat, z czasem pozwalajmy psu na kontakt z młodszymi dziećmi

Zapraszajmy znajomych z małymi dziećmi do domu, pamiętając przy tym, że pies powinien być zawsze wybiegany i po zabawie z właścicielem. Powinno się przyzwyczaić pupila do pozytywnego odbioru pociech przez proste skojarzenie: dziecko- smakołyk. Jeśli w pomieszczeniu pojawia się mały człowiek, pies dostaje smakołyk.

Przygotowanie do płaczu dziecka.
Podstawowymi bodźcami poznawczymi psa jest dźwięk i zapach. Gdy dziecko zaczyna płakać, jest to sytuacja awaryjna dla psa. Pupila można przystosować do nowych dźwięków,odtwarzając mu nagrany płacz dziecka i zachowywać się przy tym spokojnie.

Często, gdy matka bierze zawodzące dziecko w ramiona, pies chce ją rozdzielić, wpychając się pomiędzy dziecko, a swoją panią. Jest to odbierane jako zazdrość, jednak jest to instynkt opiekuńczy. Pies rozdzielając matkę i dziecko, chce uspokoić i jedno i drugie. W tej sytuacji, matka powinna nucić spokojną melodię, uspokoi to całą trójkę.

Przygotowanie do nowego zapachu.
Tuż po narodzinach dziecka powinno się przywieść ze szpitala ubranko, kocyk lub inną rzecz na której pozostał zapach noworodka. Zostawić je w różnych miejscach, do których pies ma dostęp, aby mógł je sobie spokojnie obwąchać.

Przygotowanie do poświęcania mniejszej uwagi pupilowi.
Naturalną reakcją na narodziny potomka, jest odstawienie psa na boczny tor. Pies może się czuć odrzucony i sfrustrowany. Aby temu zapobiec należy stopniowo przestać reagować na jego zaczepki do zabawy, ignorując szczekanie i podsuwanie zabawek. W czasie ciąży można stopniowo przygotować psa do nowej sytuacji – zmniejszenie ilości czasu spędzanej z psem można mu zrekompensować jego intensywnością. Zamiast całego dnia podsuwania zabawek i zaczepek warto wdrożyć jeden porządny spacer, który będzie okazją do zabawy i szansą na zmęczenie psa, który potem będzie spokojniejszy. Warto rozpocząć tę rutynę już w czasie ciąży i następnie kontynuować po narodzinach dziecka. Pamiętajmy, że pies potrzebuje określonej ilości ruchu, zabawy i kontaktu z właścicielami. To należy mu koniecznie zapewnić!

Przed narodzinami dziecka wielu właścicieli poświęca psiakowi więcej uwagi, co niestety kończy się zaraz po przybyciu dziecka do domu. Dla psychiki psa takie wahanie jest znacznie gorszym rozwiązaniem niż stopniowe ograniczanie kontaktów i powolna zmiana codziennej rutyny pod kątem pojawienia się nowego domownika. Od sago początku ciąży należy zacząć „trening samodzielności” psa.

Przygotowanie do nowego planu dnia
Codzienny rytuał czynności jest zupełnie inny w domu z dzieckiem. Należy psa do niego przygotować, pomocna w tym będzie lalka. Może się to wydawać śmieszne, jednak pomaga ona, szczególnie właścicielom aktywnych i nadpobudliwych psów. Przez pewien czas lalkę traktuje się jak dziecko, myje się, bierze w ramiona, przewija, ubiera. Pies musi uczestniczyć w tych czynnościach, żeby w przyszłości nie były mu obce. Pupil powinien zapoznać się także z wózkiem, żeby na niego nie skakał, ani nie szczekał.

Po zakupie wózka, dajemy go psu do obwąchania, następnie wkładamy w niego lalkę i wozimy po mieszkaniu. Dzięki temu pies przyzwyczai się do tego elementu i nie będzie zwracał na niego przesadnej uwagi, gdy miejsce lalki zajmie noworodek.

Pojawienie się dziecka w domu
Pierwszy kontakt dziecka z psem jest bardzo ważną chwilą i powinien kojarzyć się pozytywnie psu. Po przyjechaniu ze szpitala, właścicielka psa, powinna się z nim przywitać, przecież pupil nie widział jej przynajmniej przez 3 dni, na pewno jest stęskniony. Najpierw pies wita się z panią, następnie po aklimatyzacji dziecka w domu, powinno mu się pozwolić obwąchać dziecko.

Nie zmuszajmy psa do powitania dziecka i nie odciągajmy go na siłę od niemowlęcia.
Ciekawski pies zapozna się z potomkiem od razu, spokojny i stateczny najpierw obwącha inne rzeczy, potem z dystansem podejdzie do dziecka.Przygotowany pies rozumie, że należy się z nowym członkiem rodziny obchodzić delikatnie. Dzieci mają cechy infantylne np. dużą głowę, duże oczy, co powoduje, że pies wie, że ma do czynienia z mniejszą i kruchą istotą.

Podczas pierwszego kontaktu można psa trzymać na smyczy, jednak jest to dla psa nietypowa sytuacja i może poczuć się zagrożony. Koniecznie przed przyjazdem mamy z dzieckiem, tata powinien wyjść z psem na spacer, wybiegać go i pobawić się z nim. To ograniczy niespodziewane wybuchy energii.  Pomiatajmy, że pies wyczuwa nasze nastroje, więc pomimo emocjonującej chwili, nie powinniśmy pokazywać psu, że się denerwujemy.

Cieszmy się nowym członkiem rodziny, nie zapominając przy tym o swoim pupilu 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj