Markowe karmy zoologiczne

Niebędnik podróżnika – wyjazd z czworonogiem

Zbliża się czas wakacyjnego szaleństwa, wyjazdów, podróżowania i odpoczynku. Jak do tego okresu przygotować nasze zwierzęta? Zastanawiacie się jak wyjechać ze swoim psem na wymarzone wakacje? W co zaopatrzyć kota na podróż? Jak aktywnie spędzać czas wolny ze swoim pupilem podczas urlopu? Może macie zamiar kupić nowe zabawki dla pupila, by także mógł poczuć letnie szaleństwo?

Doradzamy jak powinien wyglądać niezbędnik podróżnika, co kupić aktywnemu psu, co się przyda na wyjazdach poza miasto czy na górskich szlakach. Dowiedź się jakie są najmodniejsze gadżety dla zwierząt tego lata

Transport

Zwierzę jadąc samochodem, czy podróżując w inny sposób powinno mieć wygodne miejsce do spędzenia długich godzin bez „rozruszania łap”. Transportery i klatki dla psów powinny być na tyle duże, by psiak mógł stanąć wewnątrz oraz  swobodnie i wygodnie się w nich ułożyć. Transporter powinien mieć odpowiednią ilość otworów, by zwierzę mogło „oddychać pełną piersią” i nie męczyło się w dusznym i ciasnym „pudełku”. Jednak transporter czy klatka nie powinna być zbyt duża, ponieważ pies może wówczas podzielić terytorium na dwie części: jedną do wypoczynku, a druga do załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Wygodnym rozwiązaniem zarówno dla psiaka jak i właścicieli są specjalne szelki samochodowe, które umożliwiają bezpieczne przypięcie zwierzaka do fotela. Szelki działają podobnie do pasa bezpieczeństwa, czyli zabezpiecza pupila przed urazami spowodowanymi ostrym hamowaniem pojazdu i wypadkiem. Dodatkową zaletą jest ochrona przed niekontrolowanymi zachowaniami zawórno wewnątrz auta, jak i wyskoczeniem zwierzęcia z wnętrza samochodu np. przez okno, czy tylne drzwi bagażnika. Do powyższych zalet gadżetu, dochodzi jego niski koszt. Można zaopatrzyć się w różne typy szelek samochodowych, zarówno dla małych, dużych czy średnich psów a także dla kotów. Szelki można przypiąć do fotela tylnej kanapy, lub do bagażnika oddzielonego od wnętrza samochodu specjalną kratą.

Dostępne są również specjalne maty wodoodporne, które montuje się w bagażniku samochodów typu „kombi”. Zabezpieczają one wnętrze samochodu przed osadzaniem się sierści czy śliny zwierzaka. Maty są antypoślizgowe, dzięki czemu łapy pupila nie ślizgają się i może się swobodnie poruszać.

Dla psów dużych ras, najlepiej zaopatrzyć się w klatkę. Musi być ona dobrze zamontowana, by nie ruszała się we wnętrzu pojazdu. Powinna być solidnie wykonana i bezpieczna dla zwierzęcia. Zarówno psy jak i koty w sytuacjach stresowych lubią się schować w ciasnych i ciemnych miejscach. Dla psiaków, które boją się podróżowania klatka jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli zostanie z góry czymś przykryta. Do transportera czy klatki, zwierzęta powinny być przyzwyczajone od najmłodszych lat, dzięki temu w trakcie transportu będą się czuły komfortowo.

Właścicielom małych ras psów i kotów, którzy uwielbiają wycieczki rowerowe, a ich pupil męczy się biegnąc obok roweru, można polecić, koszyk na rower, przystosowany do przewożenia zwierząt. Na rynku dostępne są różne typy koszów od plastikowego po bardzo modny i stylowy wiklinowy kosz z metalowym zabezpieczeniem – górną siatką.

Niezbędnik podróżnika

Oprócz bezpiecznego miejsca transportowego, do niezbędnika podróżnika należy: butelka na wodę wraz z miską (jest to wygodne rozwiązanie, które zajmuje mało miejsca i jest bardzo poręczne) zamykane i szczelne pudełko na karmę (pokarm nie wysypie się z opakowania a w trakcie wędrówek w deszczu nie zawilgotnieje), składaną miskę na „suchy prowiant”, zabawki by pupil nie nudził się w trakcie jazdy, długa smycz lub linka, która idealnie sprawdza się na szlakach, czy spacerach w nowe miejsca, gdzie zakazane jest puszczenie psa luźno, kocyk lub materiał, który „pachnie domem”. Duży psiak może nosić z dumą swoje zaopatrzenie w specjalnym plecaku do pieszych wędrówek. Dla nerwowych i zestresowanych zwierząt warto zainwestować w obroże uspokajające, dzięki którym pupil spędzi spokojnie podróż. Niezbędnym elementem turysty są także woreczki na psie odchody. W Polsce wymagane jest sprzątanie po pupilu praktycznie w każdej miejscowości!

Podczas wakacji zadbajmy o zdrowie czworonoga! Należy zaopatrzyć się w środki przeciwko pasożytom poczynając od kleszczy a kończąc na pchłach. W zależności od potrzeb wybrać można obroże przeciwpasożytnicze oraz spraye i krople do spryskiwania futra. Gdy w skórę pupila wbije się kleszcz powinniśmy mieć ze sobą narzędzia do usuwania pasożytów, ponieważ w trakcie urlopu możemy mieć problem z dostępnym lekarzem weterynarii np. na wsiach czy zagranicą.

Zabawki dla aktywnych

By czworonóg nie nudził się w trakcie podróży i długich godzin oczekiwania, powinniśmy zapewnić mu odpowiednią ilość bezpiecznych zabawek. Psy lubią ogryzać i bawić się kośćmi lub kongami z gumy i materiału. Do samochodu wybierzmy taką zabawkę, która nie brudzi i jest porządnie wykonana. Parę godzin nudy w samochodzie, może doprowadzić do totalnej destrukcji zabawki nieprzystosowane do psich kłów i pazurów. Dobrze gdy zwierzę ma ze sobą swoją ulubioną zabawkę czy przytulankę, dzięki niej będzie czuć się bezpiecznie. Rezygnujemy ze wszystkich rzeczy, które wydają dźwięki, błyski czy światło, może to rozpraszać kierowcę a także naturalnych gryzaków uzupełniających dietę, pies może się z nudów przejeść się smakołykiem lub zwymiotować jeśli cierpi nawet na lekką chorobę lokomocyjną.

Koty zazwyczaj są mniej uciążliwymi pasażerami, często przewożone są w transporterach, gdzie grzecznie śpią zwinięte w kłębuszek. Jednak im także powinniśmy zapewnić rozrywkę, może to być zabawka na sznurku przywiązaną do „sufitu” transportera czy klatki. Kot może trącać, łapać i trzymać ją w pyszczku, co zapewni mu zajęcie na parę chwil. Warto także wstawić do klatki mały drapak – kot może wyrazić swoje niezadowolenie drapiąc w rzecz do tego przeznaczoną a nie w fotel czy wnętrze klatki.

W trakcie aktywnego wypoczynku, warto potrenować z psem różne sporty. Można zacząć przygotowywać pupila do biegania, czyli cani crossu lub dog trekkingu, czyli górskich wędrówek z pupilem. Ostatni sport można uprawiać prawie wyczynowo, czyli intensywnie chodzić i biegać po górach, lub mniej intensywnie traktując jako spacery lub turystykę górską. By zacząć uprawiać dog trekking przyda się uprząż z pasem na biodra dla właściciela i specjalnymi szelkami dla psa. Profesjonalne oprzyrządowanie pozwoli na bezpieczne spacery zarówno dla człowieka jak i zwierzaka znacząco poprawiając komfort aktywnego wypoczynku.

Przebywanie z psem na otwartych przestrzeniach sprzyja zabawie i aportowaniu np. piłką czy frisbee. Taka aktywność pozwala na wybieganie się i solidne zmęczenie zwierzaka, a przy okazji właściciele także spalą nadmiar kalorii. Wybierając się na psie plaże z milusińskimi warto zaopatrzyć się w specjalne piłki pływające po wodzie. Dzięki temu nie zgubimy zabawki w morskiej toni czy jeziorze i czworonogowi łatwiej będzie po nią popłynąć.

Osobom o mniejszej sprawności fizycznej przyda się wyrzutnia piłek. Zabawka pozwala rzucić piłką dużo dalej niż dłonią, przy czym w ruch nie trzeba wkładać dużo wysiłku.

Pamiętajmy by zarówno w trakcie podróży jak i zabawy z czworonogiem na miejscu, zapewniać mu bezpieczeństwo i komfort. W trakcie jazdy samochodem starajmy robić regularne przerwy, by pies mógł „rozprostować łapy”. Do zabawy wybierajmy miejsca z daleka od ruchliwych miejsc, nagromadzenia innych osób i rowerzystów, do wody wpuszczamy czworonoga tylko w dozwolonych miejscach. Nie pozwalajmy bawić się zwierzętom w fontannach, na plażach z przeznaczeniem dla ludzi czy miejskich stawikach i oczkach wodnych. Nie dość, że grozi nam za to mandat, to psu może zagrozić zanieczyszczona woda.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj