Ekskluzywne rasy kotów powalają nie tylko ceną za jednego przedstawiciela ale także urodą i charakterem. Co powinniśmy wiedzieć o kociej arystokracji, jakie mają charaktery i jak wyglądają. Przedstawione koty zapewniają potrzeby najbogatszych i najbardziej wymagających hodowców na świecie.
Miejsce trzecie – kot bengalski
Koszt zakupu kociaka bez praw hodowlanych to około 3 tys. PLN, jeżeli chcemy zająć się hodowlą bengali cena może wzrosnąć 3 krotnie. Na świecie ceny bengali osiągają przedział od 5,5 do 80 tys. PLN.
Pochodzenie
Kot bengalski jest krzyżówką dziko żyjącego w Azji kota bengalskiego z kotem domowym. Pierwsze krzyżówki odziedziczyły charakter po dzikich przodkach, dopiero 5 pokolenie złagodniało na tyle by nadać mu status kota domowego.
Wygląd
Kot bengalski przypomina miniaturowego lamparta. Ma różnorodne, cętkowane umaszczenie, przechodzące w prążki na łapach i ogonie. Spora ilość czarnego rysunku na pyszczku nadaje mu dzikiego wyglądu. Charakterystyczne są czarne obwoluty oczu, nosa i warg, czarne M na czole oraz pręgi na policzkach i szyi. Uszy kota są małe, wielkością przypominają uszy kota domowego. Wielkościowo jest niego większy od swojego domowego przodka, ma masywną sylwetkę, jednak lekko wydłużone łapy i sylwetka nadaje mu sprężystości i elegancji. Kocury mogą osiągać wagę nawet 9 kg, natomiast kotki są dużo drobniejsze (3-5 kg).
Zachowanie i charakter
Kot bengalski należy do aktywnych, gadatliwych i psotnych zwierząt. Jest bystry i inteligentny, z łatwością potrafi otworzyć szuflady i ciekawiącego go pudełka. Lubi towarzyszyć człowiekowi, dlatego można z łatwością nauczyć go spacerowania na smyczy, szybko przyswaja sztuczki i triki, potrafi nawet aportować. Podobnie jak savannah uwielbia wodę, można go bez przeszkód kąpać, jeżeli na podwórku jest oczko wodne, bengal będzie jego stałym bywalcem. Kot bengalskie są bardziej oswojone i przyjazne w porównaniu do dwóch poprzednich kotów. Nie są konfliktowe i tolerują obcych oraz inne zwierzęta. Rzadko zdarza im się pokazywanie agresji, jednak są to dość trudne w wychowaniu koty ze względu na bardzo częste wydawanie różnych, męczących dla właściciela dźwięków.
Miejsce drugie – Savannah
Jest to dużo tańszy odpowiednik ashera, kosztuje od 5,5 tys. nawet do 180 tys. PLN. Najdroższe koty pochodzą z pierwszej generacji (pokolenie F1, które posiada około 50% genów dzikiego serwala) i posiadają nieco bardziej dzikie cechy charakteru (pół serwale) od swoich dzieci i wnuków.
Pochodzenie
Koty tej rasy powstały poprzez połączenie genów dzikiego serwala z domowym kotem. Pierwszy kociak urodził się w 1986 r. Istnieje brytyjska rasa kotów o tej samej nazwie, jednak została wyhodowana z innej krzyżówki: kota bengalskiego i syjamskiego.
Wygląd
Po dzikim przodku savannah odziedziczył smukłą sylwetkę z charakterystycznymi dostojnymi, długimi kończynami oraz wydłużonym tułowiem. Dzięki temu osiągają duże rozmiary około 40 cm w kłębie przy stosunkowo niskiej wadze około 8kg u samców. Podobnie jak u ashera, savannah posiada długą, szczupłą szyję, duże lekko odstające uszy. Oprócz szlachetnej sylwetki, piękny wygląd zapewniają mu cętki, które także są w spadku po serwalu. Im bardziej niejednorodny wzór, czarniejsze cętki tym kot jest bardziej ceniony. Gepardziego wyglądu nadają mu czarne wzory (tzw. łzy) w wewnętrznych kącikach oczu. Głowa kotów powinna być wąska i lekko trójkątna. Rasa ta uznawana jest za najpiękniejszą i stała się wzorem kota domowego o dzikim wyglądzie.
Charakter i zachowanie
Savannah uznawane są za bardzo lojalne koty, przywiązują się do właścicieli tak samo jak psy. Są bardzo skoczne i szybkie.Uwielbiają wodę, potrafią bawić się nawet wodą w swojej misce, dodatkowo są ciekawskie. Charakter uzależniony jest od pokolenia, im bliżej spokrewnione są z serwalem, tym kot jest bardziej dziki. Wówczas dochodzi do walk o dominację z właścicielami i innymi zwierzętami, skakanie na bardzo dalekie odległości, brak akceptacji obcych i innych zwierząt. Dalsze pokolenia są bardziej zbliżone charakterem do kota domowego, jednak tendencje do skakania i zabawy w wodzie pozostają praktycznie niezmienne. Należy pamiętać o socjalizacji zwierzęcia od małego kocięcia, wtedy uspołecznienie przychodzi mu łatwiej. Więź między kotem a człowiekiem jest zazwyczaj niezwykle głęboka i trwa przez ok. 20 lat (długość życia czworonoga).
Miejsce pierwsze – Ashera
Jest to najrzadsza i najdroższa rasa kotów domowych. Kociak tej rasy kosztuje od około 82,5 do 468,5 tysiąca PLN.
Pochodzenie:
Ashera jest rasą wyhodowaną przez człowieka z połączenia afrykańskiego serwala, azjatyckiego leoparda oraz kota domowego przez amerykańską firmę Lifestyle Pets. Badania genetyczne wykazały, że ashera jest niemal identyczna jak koty rasy savannah, jednak kosztują o wiele więcej od nich.
Wygląd
Koty osiągają od 12 do 15 kg, co sprawia, że są zaliczane do dużych ras. Ubarwienie futerka przypomina miniaturowego leoparda. To naprawdę piękne koty! Zachwycającą, smukłą a zarazem muskularną sylwetkę odziedziczyły po dzikich przodkach. Ashera jest wysokim, zgrabnym kotem o lekko trójkątnej głowie i długich uszach, co nadaje mu dzikiego wyglądu. Najbardziej urocze i urzekające jest ubarwienie oraz rysunek na sierści, czyli czarne pręgi i cętki na jasno-brązowym lub karmelowym tle. Futro zostało tak dostosowane przez inżynierów genetycznych, by nie powodowało alergii. Na długiej szyi niezwykle szykownie prezentuje się obroża, dzięki której można wyprowadzać zwierzęta na smyczy. Większość kotów tej rasy nie ma nic przeciwko do bycia na uwięzi i przechadzania się na dalsze spacery wraz z właścicielem.
Zachowanie i charakter
Właściciele tych zwierząt wypowiadają się różnie na temat charakteru kotów. Niektórzy twierdzą, że to bardzo spokojne i społeczne kociaki, potrafią się bawić z dziećmi i innymi zwierzętami, bardzo przywiązują się do właściciela i często szukają przy jego boku ciepłego miejsca do wygrzania się. Inni uważają swoich pupili za dzikuski, które nie lubią pieszczot i traktują właścicieli raczej jako towarzyszów niż panów. Wszyscy jednak zgadzają się z wysoką inteligencją zwierzęcia, za czym idzie szybkie oswajanie i nauka przeróżnych sztuczek. Rzadko się zdarza, żeby kociak niszczył meble i inne sprzęty domowe. Jest bardzo aktywny, szybki, ciekawski i lubi przebywać na zewnątrz.
Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak powinny być karmione surowym mięsem lub wysokiej jakości karmą. Długość życia dochodzi nawet do 25 lat.
Z powyższych ras kotów, przez FIFę uznawany jest tylko kot bengalski. Kota savannah zaakceptowało amerykańskie TICA i REFR. Wszystkie 3 rasy są niezwykle eleganckie i są spełnieniem marzeń o posiadaniu pieszczocha o dzikim wyglądzie.