Koty to zwierzęta, które kojarzone są przede wszystkim z leniwym wylegiwaniem się przez cały dzień i spaniem kilkanaście godzin na dobę. Niektóre z nich jednak wykazują znacznie więcej energii, która czasami staje się wręcz kłopotliwa. Jak sobie poradzić z takim nadpobudliwym kotem?
Nadpobudliwy kot – kiedy jest się o co martwić?
Małe kociaki zazwyczaj naturalnie mają ogrom energii, którą pożytkują na intensywne zabawy. Poprzez zabawę właśnie, małe koty uczą się zachowań, które wykorzystają w przyszłości. Bieganie, gryzienie, skakanie – to wszystko przyda im się podczas dorosłego już polowania. Nawet jeśli Twój kot to całkowicie domowy zwierzak, to jego dzika natura odzywa się właśnie w ten sposób. Poprzez jego buzujące hormony, około półroczny kociak może być wręcz agresywny i płochliwy. Wszystko jednak jest dobrze, jeśli ten nadmiar energii powoli ustaje pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia Twojego kota. Gdy jednak gwałtowne harce w domowych warunkach dotyczą całkowicie dorosłego kota, staje się to problemem. Poobrywane firanki, pogryzione meble czy podrapana kanapa, to tylko niektóre z uciążliwych skutków kocich wariacji. Skaczący na wszystkich i gryzący wszystkich i wszystko kot staje się utrapieniem. Jednak można go tego oduczyć. Jak?
Jak sobie poradzić z nadpobudliwym kotem?
Oduczenie dorosłego kota agresywnych zachowań i zbytniej nadpobudliwości wymaga cierpliwości przede wszystkim od nas. Za każdym razem, gdy kot zachowa się nieodpowiednio, musimy mu dać o tym znać, karcąc go. W ramach skarcenia nie można zwierzaka bić ani krzyczeć na niego! Zamiast tego stuknijmy go delikatnie po nosie. Należy to robić za każdym razem, gdy kot zachowa się niewłaściwie, po to, aby skojarzył, że jest to konsekwencja jego zachowania. Gdy to nie zadziała, możliwe, że będziemy musieli udać się z kotem do weterynarza, który może zalecić specjalne suplementy uspokajające dla kota, lub leki z hydroksyzyną.
Możliwe powody nadpobudliwości u kota
Warto wiedzieć, że nadmiar energii u kota może mieć kilka powodów. Jednym z nich jest niewłaściwe wychowanie zwierzaka. Innym, bardzo prawdopodobnym wśród kotów niewychodzących jest zbyt mała dawka ruchu. Możemy takiemu kotu zorganizować specjalny kącik zabaw, w którym powinny się znaleźć zabawki, np. zabawkowe myszki dla kota. Dobrym pomysłem będzie drapak dla kota. Jeśli jednak nadal kot zachowuje się zbyt energicznie, może to oznaczać problemy ze zdrowiem, dlatego bez względu na podejrzewany powód nadpobudliwości kota warto udać się na wizytę u weterynarza, by rozwiać wszelkie wątpliwości.