Markowe karmy zoologiczne

Mój kot nie chce pić wody – co robić?

Woda to podstawa każdego życia, także i naszych kotów. Jest ona potrzebna aby wszystkie procesy w organizmie mogły zajść w prawidłowy sposób. I mimo że koty mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, niż może nam się wydawać, to warto wiedzieć w jaki sposób można je zachęcić do jej picia. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, czytaj dalej!

Dlaczego mój kot pije tak mało wody?

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie artykułu – koty generalnie piją mniej wody. Dodatkowo znajduje się jej dużo w pożywieniu i stąd koci organizm pobiera jej najwięcej. Zmienia się to, jeśli podstawią jego diety jest sucha karma, wtedy rośnie też potrzeba dodatkowego nawodnienia. Czemu jednak nawet koty jedzące suchą karmę unikają picia wody albo co więcej – mimo że mają świeżo napełnioną miskę, wolą pić ją z innych miejsc? Istotną rolę może tu odgrywać fakt, że kot ze swojej drapieżnej natury unika picia płynów zlokalizowanych przy jedzeniu. Być może też woda, którą podajesz kotu jest mocno chlorowana, dlatego nie chce jej pić.

Jak więc zachęcić kota do picia więcej wody?

Przede wszystkim, mimo że może wydać się nam to nielogiczne i dziwne, to warto ustawić miskę kota w innym miejscu niż znajduje się jego jedzenie. Być może problemem był jego koci instynkt i powody wymienione w poprzednim podpunkcie. Interesującą zachętą może być także specjalna fontanna dla kota – to atrakcyjna alternatywa dla zwierzaka. Koty lubią pić z rozmaitych zbiorników wodnych, dodatkowo pluskająca woda będzie wzbudzać ich zainteresowanie i częściej przyciągać. Dostępne są większe i mniejsze fontanny. Większe poidło dla kota nada się również dla psa. Ich zaletą jest nie tylko atrakcyjność dla zwierzaka. Posiada ona również specjalny filtr, który wraz z ciągłą cyrkulacją wody sprawiają, że jest ona zawsze czysta i świeża. Przepływ wody można regulować, a samą fontannę łatwo utrzymać w czystości. Sprawdzi się też świetnie przy większej liczbie zwierzaków, zaoszczędzając miejsca na dodatkowe miski. Poidło jest całkowicie bezpieczne dla zwierzaka, dzięki niskiemu poborowi energii.

Jeśli jednak zdecydujemy się na tradycyjne miseczki, pamiętajmy by również utrzymywać je w czystości. Dzięki temu jest większa szansa, że nasz pupil zechce z niej pić. Wodę trzeba koniecznie często wymieniać, w ten sposób możemy też kontrolować ile wody nasz zwierzak wypił. Uwaga – kotu nie podajemy wody mineralnej – może ona mu zaszkodzić! Warto też wziąć pod uwagę, że jeśli kot jest wychodzący, to jest duże prawdopodobieństwo, że uzupełnia płyny na zewnątrz. Dodatkowo, jeśli kot jest niewychodzący i jego dieta opiera się głównie na suchej karmie, dobrze jest wprowadzić więcej wilgotnego pożywienia i świeżego mięsa.

Nawet jeśli wydaje nam się, że kot pije za mało, to on naturalnie wie ile jej potrzebuje, ważne jest aby nie blokować jego natury!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj