Na prośbę czytelniczki przedstawiamy listę punktów rehabilitacji zwierząt domowych w Warszawie. Kolejne miasta będą opisywane w comiesięcznym cyklu. Na liście pojawiają się zarówno ośrodki i gabinety, które mają w swojej ofercie tylko rehabilitację jak i te, które oferują kompleksową opiekę medyczną nad zwierzętami (w tym także rehabilitację).
Hodowcy zwierząt domowych w stolicy mogą być zadowoleni z oferty opieki medycznej przeznaczonej dla czworonogów. Na kompleksową rehabilitację można się udać aż do 5 miejsc, o zróżnicowanej ofercie i sposobie podejścia zarówno do klienta jak i pupila.
1. Animal center, znajduje się na ul. Zamiany 12. Dysponuje punktem rehabilitacyjnym, lecznicą oraz salonem piękności. Kompleksową opiekę zapewniają lekarze weterynarii oraz fizykoterapeuci zwierząt. W ofercie rehabilitacyjnej znajdziemy m.in.: hydroterapię na bieżni wodnej, magnetoterapię, elektroterapię, laseroterapię, sonoterapię (leczenie ultradźwiękami), termoterapię, akupunkturę, masaż leczniczy i relaksacyjny, chiropraktykę (przywracanie normalnej ruchomości stawów za pomocą dłoni, poprzez odpowiednie uciskanie i masowanie stawów) oraz terapię IRAP, czyli aplikację specjalnej mieszanki własnych białek ochronnych zwierzęcia, w celu złagodzenia bólu i redukcji stanu zapalnego stawów.
2. Psychodnia – znajdziemy ją na ul. Heroldów 6. Kompleksowa ochrona zdrowia psów i innych zwierząt domowych opiera się tu na: zabiegach profilaktycznych, internie, chorobach wewnętrznych, chirurgii miękkiej, neurologii, dermatologii, stomatologii, ortopedii oraz rehabilitacji w której skład wchodzą: terapia IRAP, hydroterapia (bieżnia wodna), laseroterapia, terapia ultradźwiękami, magnetoterapia, elektroterapia, termoterapia, ćwiczenia bierne i czynne, a także masaż leczniczy. Psychodnia dysponuje również kąpielami leczniczymi i pielęgnacyjnymi oraz innymi zabiegami wspierającymi kondycję i wygląd czworonoga.
3. VetRehab znajduje się na ul. Kosiarzy 37. Lekarz weterynarii oferuje rehabilitację i opiekę medyczną nie tylko psom i kotom ale także większym zwierzętom takim jak konie. W ofercie można znaleźć: magnetoterapię, laseroterapię, elektrostymulację, sonoforezę (ultradźwięki), światłolecznictwo, termoterapię, kinezyterapię (leczenie ruchem i gimnastyką), masaż, hydroterapię w basenie wodnym, rozbudowaną diagnostykę oraz inhalacje.
4. ELWET, jest całodobową przychodnią dla zwierząt, mieszącą się przy Al. Niepodległości 24/30. Elwet obejmuje przychodnię, lecznicę przyjazną kotom, rehabilitację zwierząt domowych, przychodnię dla zwierząt egzotycznych, zwierzęcy szpital i dentystę. Zakres usług obejmuje: internę, kardiologię, okulistykę, dermatologię, stomatologię, gastroenterologię (leczenie problemów i chorób układu pokarmowego oraz porady dietetyczne dla psów i kotów), chirurgię, badania laboratoryjne, prześwietlenia a także rehabilitację w której w skład wchodzą: zabiegi w polu magnetycznym, naświetlanie lampą Solux (terapia światłem podczerwonym, które nagrzewa chore miejsce powodując rozluźnienie oraz uśmierzenie bólu), laseroterapia, elektroterapia oraz kinezyterapia.
Polecana jest właścicielom kotów, ze względu na personel specjalnie wyszkolony do badania, opieki oraz prowadzenia zabiegów leczniczych na tych zwierzętach. Koci pacjenci są szczególnie wrażliwi na znalezienie się w nowym otoczeniu, co powoduje u nich stres. Opiekunowie w lecznicy mają za zadanie złagodzić okres przystosowania kota do nowych warunków zewnętrznych, by bezstresowo przystąpił do właściwego badania i leczenia.
5. Przychodnia Przy Forcie zapewnia kompleksową opiekę medyczną nie tylko psom i kotom, ale także zwierzętom futerkowym i egzotycznym. Zajmuje się interną, chirurgią, profilaktyką, kardiologią, badaniami laboratoryjnymi, stomatologią, dermatologią, urologią i nefrologią, rehabilitacją (masaże, ćwiczenia, laseroterapia, magnetoterapia, termoterapia), położnictwem i rozrodem zwierząt domowych a także ich pielęgnacją. W przychodni, mieszczącej się na ul. Obrońców Tobruku 27 lok.uż. 4 można także zaczipować zwierzę oraz wyrobić mu paszport. Gdy szukamy czworonożnego przyjaciela, także możemy się tam udać, ponieważ „Przy Forcie” zajmuje się również adopcjami zwierząt.
W ostatnich latach weterynarze starają się odchodzić od farmakologii, zastępując ją fizjoterapią i rehabilitacją. Zazwyczaj proces rehabilitacji zwierzęcia jest dłuższy niż podawanie leków np. na uśmierzenie bólu, jednak daje o wiele lepsze efekty. Dzięki ćwiczeniom oraz różnorodnym zabiegom, zwierzęciu przywracana jest sprawność fizyczna i psychiczna bez zbędnych procedur medycznych i leków.
Zoofizjoteriapia to nic nowego, stosowana była już przed wiekami szczególnie u koni. Brak leków powodował rozwój masażu i akupunktury koni pracujących oraz jeździeckich. Następnie różne metody fizjoterapii stosowane były u psów myśliwskich, pracujących oraz salonowych. Obecnie w Polsce rehabilitacja staje się coraz bardziej popularna i sieć gabinetów weterynarii oferujących te usługi poszerza się z roku na rok.