Markowe karmy zoologiczne

Kot w podróży

Większość kotów nie przepada za podróżami. Zmiana miejsca bytności bywa dla nich stresująca i trudna. Jednak w okresie wakacyjnym, kiedy długie urlopy uniemożliwiają pozostawienie kota w domu, właściciel musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapakować pupila do samochodu i zabrać go ze sobą. Co można zrobić, żeby ulżyć kotu w tym trudnym czasie? Oto kilka praktycznych porad przydatnych dla każdego posiadacza kota, który planuje wyjazd z pupilem.
Zastrzyk uspokajający na podróż dla kota
Zastrzyk może być metodą nieco ekstremalną, jednak dla kotów, które w przeszłości wyjątkowo źle znosiły dłuższe podróże, może okazać się konieczny. Aplikowany przez weterynarza tuż przed podróżą, uśpi zwierzę na 5-8 godzin. Ważne jest, by w tym czasie stale kontrolować kota, który może nadmiernie się nagrzewać lub obudzić z uczuciem dezorientacji i wpaść w panikę. Gdy w samochodzie lub pociągu temperatura jest wyższa niż pokojowa, pupila schłodzić można mocząc jego futro wodą. Mimo, że nie wygląda to zbyt przyjemnie, ale pomoże zwierzęciu, które się nie poci, zachować odpowiednią ciepłotę ciała.

Żel uspokajający na podróż dla kota
Aby kot zachował przytomność i nie przeżywał efektów ubocznych powodowanych zastrzykiem takich jak osowiałość, dezorientacja i zaburzenia równowagi, można zastosować nieco łagodniejszą formę uspokojenia. Wielu właścicieli wybiera tabletki, jednak żel uspokajający jest lepiej przyswajany i łatwiejszy do zaaplikowania.

Żel powinno podawać się kotu już około pięciu godzin przed wyruszeniem w trasę, jedna dawka co godzinę lub dwie – w zależności od zaleceń producenta. Przed samą podróżą pupil powinien otrzymać dodatkową dawkę. Jeśli jazda przeciąga się, w jej trakcie stosowanie żelu jest także wskazane.

Jeśli kot nie chce przyjmować preparatu bezpośrednio, można „zachęcić go” prostym sposobem – zamiast przymusowego wciskania żelu do niechętnego pyszczka, wystarczy nałożyć go na… wierzch łapy. Aby wyczyścić to miejsce, puszysty fan higieny osobistej będzie musiał go zlizać.

Spokojny kot w podróży
Zdarza się, że zwierzak nie wymaga żadnych dodatkowych preparatów i sam z siebie jest spokojny w trakcie jazdy. Oznacza to, że będzie prawdopodobnie przytomny dużą część drogi. Dobrze jest, by miał on stały kontakt z właścicielem lub chociaż go widział – pozwoli mu to utwierdzić się, że nic złego się nie dzieje.

Ważne podczas podróży z kotem
Bez względu na środek transportu i stan przytomności zwierzęcia, należy pamiętać o kilku ważnych elementach podróży:
– Kot musi bezwzględnie podróżować w transporterze lub odgrodzonej przestrzeni tak, by nie zrobić krzywdy sobie lub nie zagrozić pasażerom w razie nagłego ataku paniki. Transporter musi być dostosowany do jego rozmiaru i wygodnie wyściełany czymś miękkim.
– Pojazd powinien być utrzymywany w temperaturze pokojowej. Nadmiar ciepła będzie męczył zwierzę i powodował odwodnienie, natomiast zbyt chłodne powietrze może doprowadzić do przeziębienia – zwierzęta reagują na klimatyzację dużo gorzej niż ludzie. Unikać należy otwierania okien – dodatkowy hałas może wystraszyć pupila, a w stresie dużo łatwiej może zachorować.
– W miarę możliwości postoje powinny być częste i w miarę regularne – uspokoi to zwierzę, zwłaszcza jeśli nieufnie reaguje na dźwięk silnika samochodowego.
– Na każdym postoju kot powinien mieć możliwość napicia się wody, w dłuższej podróży także zjedzenia – nawet jeśli nie będzie przyjmował płynów i pokarmu, musi mieć taką szansę. Większość kotów nie będzie chciała załatwiać się w trakcie jazdy, jeśli jednak z jakichś powodów zwierzak ulży potrzebie, odchody muszą zostać jak najszybciej usunięte.
– Dobrze, by nie była puszczana muzyka lub jej głośność była ograniczona. Nawet jeśli kot boi się ryku silnika, dodatkowy hałas tylko bardziej go wystraszy. Dla uspokojenia można do zwierzęcia mówić lub trzymać rękę w zasięgu kociego noska – spokojny głos i zapach właściciela uspokoją go dużo skuteczniej.
– Ważne, by styl jazdy kierowcy był spokojny i miarowy – zrywowa i szybka jazda może być dla zwierzęcia niezwykle stresująca!

Po przypomnieniu podstawowych zasad podróżowania z kotem nie pozostaje nam nic innego jak życzyć bezpiecznej drogi i przyjemnych wakacji!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj