Pierwsze ciepłe dni zwiastujące nadejście wiosny, cieszą zarówno nas jak i naszych pupili. Już wkrótce zawita do nas lato i znowu będziemy mogli cieszyć się ciepłymi, beztroskimi chwilami. Jednak tę wymarzoną sielankę skutecznie psują one – kleszcze. Te małe pajączki są niezwykle niebezpieczne, nie tylko dla nas ludzi, ale także i dla zwierząt. Przenoszą mnóstwo chorób, bardzo często całkowicie niepostrzeżenie. Czy możemy ochronić przed nimi nasze psy? I w jaki sposób?
Jak ochronić psa przed kleszczami?
Aktywność kleszczy przypada głównie od marca do października. Jednak ze względu na zachodzące zmiany klimatyczne i względnie wysokie temperatury nawet zimą, pupila powinno się zabezpieczać również wtedy. Dlaczego? Kleszcze wybudzają się już w temperaturze około 7-10 stopni, dlatego w przypadku lekkiej zimy, mogą wykazywać swoją aktywność też wtedy. Ciepłe zimy również sprawiają, że populacja kleszczy się rozrasta, dlatego że mniej ich ginie podczas mrozów. Do przeżycia i rozmnożenia się pasożyty potrzebują żywiciela, którego krwią się żywią. Tym samym ryzyko ukąszenia ludzi i zwierząt rośnie. Aby ochronić naszych czworonogów mamy do dyspozycji kilka rozwiązań.
Obroże przeciwpasożytnicze dla psów
To najbardziej powszechny a jednocześnie jeden z najbardziej skutecznych sposobów na ochronę zwierzęcia przed pasożytami takimi jak kleszcze, czy pchły. Ich działanie polega na ciągłym uwalnianiu, zazwyczaj 2-3 środków w małych dawkach. Jest to jednocześnie bezpieczne dla czworonoga i skutecznie odstrasza pasożyty. Wybierając obrożę, zwróćmy uwagę od którego roku życia zwierzaka może ją zastosować oraz czy jest wodoodporna. Możemy wybrać zarówno tradycyjne obroże przeciw kleszczom, jak i ziołowe obroże dla psów. Sprawdźmy też jak długo powinna być używana i po tym czasie, wymieńmy ją na nową.
Ochrona dla psów przeciw kleszczom – Krople i spraye
Innym sposobem na ochronę psa, są preparaty w sprayu i kroplach. Wygodne i łatwe w użyciu, stosowane bezpośrednio na sierść w przypadku sprayu i aplikowane na skórę w przypadku kropli. Są skuteczne, jednak ich działanie jest krótsze niż w przypadku obroży, ponieważ trwa około miesiąca w przypadku kleszczy, a ok trzech miesięcy w przypadku pcheł. W przypadku tego rozwiązania, ważne jest to aby pies do czasu wyschnięcia nie miał możliwości lizania się po sierści. Gdy preparat wyschnie, będzie już całkiem bezpieczny. Do wyboru mamy spray przeciw kleszczom, lub krople odstraszające pasożyty. Jednym z dostępnych rozwiązań jest także specjalna pianka odstraszająca kleszcze.
Pamiętajmy, że na kleszcze możemy natrafić dosłownie wszędzie. Nie jedynie w lesie, jak się często uważa. Dlatego chrońmy nasze zwierzaki, dbając o ich bezpieczeństwo. Teraz już wiecie jak. 🙂
Bardzo dobry jest spot on od Fiprex, stosowaliśmy różne ale ten jest póki co najskuteczniejszy. W tym sezonie naszego psa kleszcze omijały 🙂