Wielu właścicieli psów na myśl o wykąpaniu czworonoga dostaje gęsiej skórki. Najczęstsze skojarzenie to pies wyskakujący z wanny, trzęsący się ze strachu lub zapierający się ze wszystkich sił w progu łazienki. Na szczęście nie musi tak być. Jak wykąpać psa by było to bezstresowe i zdrowe dla zwierzęcia? Wbrew pozorom to nie takie trudne…
Niestety czasem trzeba psa wykąpać i nie ma na to innej rady. Niestety, większość psów za tym nie przepada, a przekonanie to nagminnie wykorzystują filmy o psach, gdzie raz po raz jakiś wielki pies walczy ze wszystkich sił, by tylko nie znaleźć się w łazience. Na szczęście w rzeczywistości nie jest to aż tak dramatyczne doświadczenie, o ile odpowiednio się do niego przygotujemy.
Zazwyczaj kąpiemy psa, który ma zakurzoną lub przetłuszczoną sierść niemiłą w dotyku, a także gdy wyjątkowo mocno ubrudził się podczas spaceru lub wytarzał w czymś śmierdzącym. Kąpiel i pielęgnacja szaty jest także ważnym elementem wystawowej rutyny. Ważne jest, że wbrew obiegowej opinii, nie ma rygorów dotyczących częstotliwości takich zabiegów – psa należy kąpać tak często, jak wymaga tego jego sierść lub inne okoliczności.
Pierwsza kąpiel psa
Szczeniaka nie powinno się kąpać przed ukończeniem przez niego 6 miesięcy. Gdy piesek jest malutki o jego higienę dba matka wylizując go dokładnie i niepotrzebna jest wówczas ingerencja człowieka. Później gdy piesek jest większy zabiegi powinny ograniczyć się jedynie do przemywania ubrudzonych miejsc, szczególnie łap czy brzucha. Dopiero gdy szczeniak podrośnie warto zapoznać go z tym zabiegiem pielęgnacyjnym, nawet bez wyraźnej potrzeby, tak by później uniknąć problemów w tej materii, gdy pies będzie już dorosły, duży i silny. Dobrym momentem na pierwszą kąpiel jest zakończenie pierwszego zimowego sezonu, o ile wcześniej nie nadarzy się odpowiednia okazja – dobrze jest wówczas zmyć ze zwierzaka resztki piasku i soli, którymi posypywane są ulice i drogi (więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule jak dbać o psa wiosną)
Jak przygotować psa i łazienkę do kąpieli?
– Psa najlepiej kąpać wieczorem, po ostatnim, intensywnym spacerze, który zmęczy czworonoga na tyle, że zostanie mu niewiele energii na opór i niegrzeczne zachowanie.
– Przed kąpielą psią sierść należy dokładnie rozczesać dochodząc aż do przez podszerstek aż do skóry we wszystkich miejscach, szczególnie tych narażonych na kołtunienie i brudzenie. Zabieg ten pozwoli lepiej wypłukać wszelakie zabrudzenia i zmniejszą ilość martwych włosów, które znajdą się po kąpieli w wannie.
– W wannie lub pod prysznicem układamy ręcznik lub matę antypoślizgową, ponieważ brak pewnego podłoża wywołuje u psów panikę i może skończyć się obrażeniami (np. zwichnięciem łapy lub siniakami, gdy zwierzę za wszelką cenę chce się wydostać z pułapki). Jeśli to możliwe należy rozłożyć psu ręcznik lub prześcieradło także przed wanną, by po kąpieli również się nie ślizgał. Ważne jest także dokładne zamknięcie drzwi łazienki, żeby w razie ucieczki psa nie rozniósł on wody i piany po całym mieszkaniu.
– Należy pamiętać także, żeby wszystkie potrzebne rzeczy przygotować zawczasu i mieć je pod ręką – chodzi przede wszystkim o szampon, szczotkę i grzebień, gąbkę, ręcznik do wytarcia psa, obrożę i smycz jeśli są potrzebne itp.
– Woda powinna być nieco cieplejsza niż do kąpieli dla ludzi, ponieważ temperatura ciała psa jest wyższa – najlepiej do mycia psa zastosować prysznic, jednak w wypadku gdy jest to niemożliwe należy nalać wody do wanny lub brodzika pamiętając, że nie może sięgać ona psu powyżej brzucha i piersi. Należy zwierzę ostrożnie do niej wprowadzić lub włożyć, jednak nie może być mowy o tym, żeby wrzucać psa do kąpieli, bo wówczas pierwszym odruchem jest paniczna ucieczka ze wszystkich sił, ponieważ psu wydaje się, że się topi i musi ratować życie. Myjąc psa należy unikać moczenia jego głowy, by nie zalać mu oczu, uszu i nosa, bo może się to skończyć chorobą. Warto przetrzeć mordę i łeb mokrą gąbką z szamponem, a później zetrzeć jego pozostałości lub opłukać je dłońmi. Przez cały czas trwania kąpieli jedną rękę należy trzymać na psim grzbiecie, żeby zapobiec ciągłemu otrzepywaniu się zwierzęcia. Aby złagodzić stres zwierzęcia można przemawiać do niego podczas mycia spokojnym, pewnym głosem.
– Ważne jest, że pies podczas kąpieli powinien być namydlony dwukrotnie, bo dopiero wtedy z sierści udaje się wymyć wszystkie zabrudzenia, a nie tylko te największe. Jeśli pies jest bardzo brudny być może potrzebne będzie dodatkowe mycie. Przy ostatnim myciu szampon powinien się dobrze pienić, a piana powinna być jasna.
– Psa po kąpieli należy dobrze wytrzeć unikając jednak tarcia sierści, co powoduje to powstawanie kołtunów, które potem trudno rozczesać. Jeśli to możliwe pies powinien się otrzepać – to dla niego naturalny sposób na pozbycie się wody z ciała. Jeśli nie ma takiej konieczności pies nie powinien być suszony suszarką, ponieważ wydawane przez niż ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka i hałas są niezwykle przykre dla psich uszu, na dodatek większość psów boi się suszarki, więc lepiej niepotrzebnie nie stresować zwierzęcia.
– Po kąpieli pies powinien wyjść na dwór dopiero następnego dnia rano, po nocy spędzonej w ciepłym, najlepiej ogrzewanym pomieszczeniu pozbawionym przeciągów. Podczas spaceru należy zwracać szczególną uwagę na to, by nasz czworonóg nie postanowił pozbyć się obcego zapachu szamponu tarzając się w czymś śmierdzącym, ale znanym. Jeśli nie wykażemy się czujnością może okazać się, że całe mycie trzeba będzie powtarzać raz jeszcze…
Kosmetyki do kąpieli dla psa
Nigdy nie należy używać do kąpania psa kosmetyków dla ludzi! Ich skład i właściwości są nieodpowiednie dla psiego włosia oraz mogą szkodzić skórze psa, która ma inne właściwości niż ludzka. Dotyczy to wszelkich ludzkich kosmetyków, także antyalergicznych, czy stosowanych dla niemowląt, które niektórzy właściciele wykorzystują ze względu na ich delikatność. To może być przyczyna swędzenia i podrażnień skóry, występowania łupieżu i reakcji alergicznych, a w skrajnych przypadkach nawet łysienia i powstawania ran na ciele psa. Oczywiście zawsze znajdę się „eksperci”, którzy będą to negować i podawać przykład swojego pupila, który od lat jest kąpany w ludzkich kosmetykach, wygląda pięknie i nic mu nie jest, jednak należy to traktować raczej jako szczęśliwy zbieg okoliczności niż regułę.
Kąpanie yorka, maltańczyka i shih tzu
Yorki, maltańczyki czy shih tzu są niewielkie i mają długą szatę, dlatego wymagają częstszego mycia niż inne rasy, bo łatwiej zbierają brud i kurz podczas spacerów. Dotyczy to szczególnie coraz bardziej popularnych yorków, które mają specyficzną sierść, niepodobną do większości innych ras, a na dodatek są całkowicie pozbawione podszerstka, przez co ich skóra dużo łatwiej się brudzi. Z tego powodu wymagają one innej pielęgnacji niż pozostałe psy, ich włos przetłuszcza się podobnie do ludzkiego i bez częstych kąpieli psy te źle wyglądają i źle się czują. W wypadku yorków kąpiel powinna się odbywać co 7-15 dni. Zawsze należy wówczas używać specjalnego szamponu odpowiadającego potrzebom tej rasy. Mały york powinien być od małego przyzwyczajany do spokojnego stania na podwyższeniu, co pozwoli w późniejszym czasie na łatwiejsze przeprowadzanie niezbędnych zabiegów. Długowłose yorki powinny być czesane codziennie i to właśnie łatwość rozczesywania oraz odczucie przy dotykaniu szaty powinny decydować o terminie kolejnej kąpieli.
W wypadku shih tzu oraz maltańczyka kąpiele powinny być jeszcze rzadsze. W wypadku tej ostatniej rasy warto zaopatrzyć się w szampon dla psów o jasnej sierści, który pomoże nadać im śnieżną biel i pozbyć się nieestetycznych przebarwień. Szczeniaka powyższych nie powinno się kąpać przed ukończeniem 3 miesiąca życia. Oczywiście jesienią i zimą pieski powinny być kąpane częściej. Dla wygody i bezpieczeństwa warto przyzwyczajać psiaki od małego do używania suszarki lub nawet zaopatrzyć się w specjalną suszarkę dla psów, która emituje znacznie mniej ultradźwięków i mniej złości psy.