Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniego legowiska dla kota, dokładnie obserwuj swojego Mruczka – z pewnością posiada w domu wiele miejsc, w których lubi spać, a które mogą powiedzieć Ci wiele o jego preferencjach. Warto też, byś przeczytał artykuł Dlaczego kot śpi w pudełku? o kocich zwyczajach związanych ze snam oraz i podłożu psychicznym tych zachowańNa co zwracać uwagę?
• Jeśli kot częściej wybiera podłogę niż poduszkę na kanapie, prawdopodobnie bardziej doceni twardsze posłanie.
NASZA PROPOZYCJA: Budka z dwoma półkami
• Kot często wybierający zamknięte przestrzenie jak szafki, chętniej będzie sypiać na legowisku o wysokich ścianach lub pełnej zabudowie.
NASZA PROPOZYCJA: Tuba dla kota 3w1 – drapak, zabawka i schronienie
• Pupil preferujący ciasne miejsca nie będzie się dobrze czuł na rozłożystej macie – lepiej kupić małe, dopasowane do jego rozmiaru legowisko z luźną poduszką, która zostanie odpowiednio przesunięta w trakcie użytkowania. Dobrze może sprawdzć się także w tym wypadku zabudowane legowisko z materiału
Nasza propozycja: wypchane legowisko dla kota
• Jeśli kot lubi spędzać czas nad ziemią warto zainwestować w specjalną kocią półkę, która w bezpieczny sposób zapewni mu to co kocha najbardziej, czyli wysokość. Niektóre modele takich kocich mebli mogą mieć nawet 270 centymetrów wysokości
NASZA PROPOZYCJA: Wielopoziomowy koci raj
• Zanim oddasz legowisko do użytku, upewnij się że jego zapach nie odstrasza kota. Jeśli wyczuwasz, że posłanie pachnie nowością, możesz na jakiś czas schować je na przykład do szafy, która przesiąknięta jest wszystkim, co dla kota normalne. Możesz też położyć w nim własną odzież, dzięki któremu kot poczuje się bardziej swojsko.
• Wybór lokalizacji kociego łóżka jest bardzo istotny już od pierwszego dnia. Nie należy kłaść legowiska w miejscu, w którym kot często sypia. Odczuje to jako ingerencję w jego własną, nienaruszalną przestrzeń i bardzo możliwe, że nie będzie chciał nigdy z niego korzystać.
• Najlepszym miejscem dla nowego kociego łóżka jest lokalizacja, która jest w miarę ustronna, nie narażona na przeciągi i częste zmiany temperatur. Ważne, żeby podłoże kociego łóżka było stabilne. Warto też pamiętać, że niewiele kotów lubi legowiska położone bezpośrednio na gołej ziemi.
• Dobrym momentem na kupno legowiska jest okres, kiedy zaczyna się robić chłodno lub nastąpiła nagła zmiana pogody – zwierzak będzie wtedy szukał wygodnego, ciepłego miejsca. Jeśli masz klimatyzację, warto na czas wprowadzania innowacji obniżyć temperaturę w domu o jeden – dwa stopnie.
• Nie oczekuj, że kot od razu pobiegnie do nowego miejsca noclegowego. Najczęściej sprawdzającą się metodą jest ułożenie legowiska w jego desygnowanym miejscu i… wyrzucenie go ze świadomości. Koty nie lubią zmian, dlatego potrzebują czasu na przywyknięcie do nowości. Na akcesoria, które wprowadzają ich człowieka w ekscytację mogą reagować z pewną dozą nieufności, dlatego traktowanie świeżego zakupu jako standardowego elementu życia będzie lepiej odbierane przez pupila.
• Nie oczekuj, że po wstępnej fazie akceptacji nowego miejsca do spania kot będzie korzystał tylko z niego. Nadal będzie czuć potrzebę roznoszenia swojego zapachu we wcześniej wybranych miejscach, wiele będzie też zależeć od jego aktualnego nastroju.