Psy są zwierzętami, które potrafią nas doskonale zrozumieć. Jak i my, ich opiekunowie po pewnym czasie z powodzeniem, prawidłowo odczytujemy ich reakcje. Im więcej ćwiczymy z naszymi czworonogami, wskazujemy nazwy konkretnych przedmiotów i powtarzamy polecenia, tym nasz przyjaciel więcej zapamiętuje. Nie jest w stanie artykułować słów, ponieważ charakteryzuje się odmienną budową języka krtani, jak i inną specyfiką kory mózgu, która odpowiada za proces mowy. Im więcej jednak bliskiego kontaktu z opiekunem, tym więcej rozumie psi przyjaciel. Ponadto warto zwrócić uwagę na fakt, że 38% informacji przekazujemy w tonie głosu, a aż 55% w mimice twarzy, gdy zaledwie 7% informacji niosą ze sobą słowa.
Inteligencja u czworonoga
Dawniej zwierzęta traktowano, jak biologiczne maszyny, które są w stanie jedynie wyuczyć się pewnych zachowań i reakcji. Wielu uczonych udowadnia jednak, że to istoty tak samo inteligentne i świadome, jak ludzie. Potwierdza to kanadyjski psycholog, behawiorysta i trener Stanley Coren. Bazuje na nauce, a dokładniej mówiąc fakcie, że psy posiadają taki sam układ nerwowy, o tej samej strukturze, jak i zasadach działania, co ludzie.
Coren uznaje, że w niektórych aspektach zdolności umysłowe psów są na poziomie dwuletnich dzieci. Przeciętnie wyszkolony pies potrafi nauczyć się rozumienia około 160 słów, najinteligentniejsze rasy nawet 250 słów, a do tego wykazują zdolność liczenia do pięciu. Europejski pies rekordzista zapamiętał 350 słów, a rekordzista zza oceanu – suczka Chaser rasy boarder colllie, potrafi rozróżniać nazwy aż 1022 przedmiotów.
Jeśli zatem mamy u swego boku inteligentnego, świadomego i zdolnego do zapamiętywania czworonożnego przyjaciela, jesteśmy w stanie efektywnie porozumieć się z nim. Prawidłowo odczytać sygnały, zaspokajać potrzeby, które wyraża zachowaniem i jednocześnie uczyć go rozumienia naszych poleceń.
Jak interpretować zachowanie psa?
Pies „mówi” do nas przede wszystkim postawą ciała. Poniższe grafiki idealnie obrazują sygnały, jakie wysyła pies poprzez „mowę” swojego ciała i zachowanie.
(wszystkie grafiki pochodzą ze strony http://www.psiesztuczki.pl/)
ROZLUŹNIONY
CZUJNY I SKUPIONY
DOMINUJĄCY LUB AGRESYWNY
LĘKLIWY, ALE AGRESYWNY
ZESTRESOWANY I NIESPOKOJNY
WYLĘKNIONY I ULEGŁY
SPANIKOWANY I KOMPLETNIE ULEGŁY
ZADOWOLONY
Skuteczna komunikacja
Zachowanie psów jest łatwiejsze do odczytania i zrozumienia niż zachowanie kotów. Głośny skowyt, szczekanie czy też warczenie to wyraziste sygnały, które rozpoznaje każdy właściciel. Są jednak elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na komunikację ze swoim Pupilem bądź negatywnie. O czym zatem warto pamiętać, by komunikacja na linii pies domowy – człowiek, była skuteczną i prawidłową?
- należy używać zawsze tych samych komend,
- pies odczytuje również sygnały wzrokowe, które także muszą być takie same,
- nie należy karcić imieniem psa,
- wymagana jest konsekwencja,
- należy motywować, nagradzać, ale i karcić, jeśli sytuacja tego wymaga.
A na koniec PAMIĘTAJ! Pies ciągle się uczy, bądź zatem konsekwentny w swoim zachowaniu, ale i cierpliwy oraz wyrozumiały, a „rozmowa” z Twoim Pupilem będzie owocną 😉