Twój Pupil potrzebuje niemalże tych samych składników odżywczych co Ty. Aby prawidłowo się rozwijał, nie chorował, każdego dnia radośnie machał ogonem, miło mruczał do ucha częstując kocimi melodiami, w zabójczym tempie przeżuwał pokarm upchnięty w chomiczych wolach i nie tylko. Nie oznacza to jednak, że to co gości na Twoim talerzu, będzie dla niego wskazane. Dobrze dobraną dietą zadbasz o jego prawidłowe codzienne funkcjonowanie, ale już jeden błąd może przysporzyć mu cierpień.
O czym należy pamiętać?
Dieta dla Twojego Pupila powinna zostać dostosowana z uwzględnieniem kilku aspektów. Nie może w niej zabraknąć białek, węglowodanów, tłuszczy, makro – i mikroelementów oraz witamin. To składniki odżywcze, bez których nie poradzisz sobie Ty, ale i Twój domowy Pupil. Trudno zadbać o odpowiednie proporcje przygotowując posiłki dla zwierzaka na własną rękę. Choć to oszczędność względem finansów, to gdy pod uwagę weźmiesz, z jakimi problemami może borykać się zwierzak, w którego diecie popełniono choćby jeden błąd żywieniowy, co skutkuje koniecznością wizyt u weterynarza oraz leczeniem, nie wspominając o cierpieniu tego, który nie potrafi powiedzieć co mu dolega, efekt końcowy zadziwi nie tylko Twój portfel.
Zdecydowanie powinieneś postawić na sprawdzone karmy o precyzyjnie dobranych recepturach i zawartości wszystkich niezbędnych składników, w odpowiednich proporcjach.
Jak karmić psa
Nie znajdziesz jednego słusznego systemu żywienia psa. Każdy pies jest inny. Pod uwagę musisz wziąć jego preferencje, predyspozycje, wagę, wiek i rasę. Obserwuj swojego psa, aby wyłapać, która karma jest mu bliższa pod względem smaków. Pod uwagę koniecznie weź takie aspekty, jak skłonności do alergii oraz nietolerancje pewnych pokarmów. Pod uwagę należy także wziąć stan fizjologiczny psa.
Zanim dokonasz ostatecznego wyboru karmy, dokonaj selekcji na podstawie tego czy Twój pies to typ psa sportowego, leniuszka spędzającego większość swojego czasu na kanapie, czy też psa podróżującego, który często przebywa w kojcu.
Doskonałym wyborem będzie karma: http://www.kar-ma.pl/royal-canin-medium-adult-25-15kg-o_l_326.html
Co polubi ten, który zawsze spada na cztery łapy?
To, że Twój kot ma 9 żyć nie oznacza, że możesz karmić go czymkolwiek. Zbilansowana dieta to podstawa każdego zwierzęcia domowego, również kota. Koty przede wszystkim są mięsożercami, ale nie myśl, że zadbasz o jego prawidłowy rozwój podając mu każdego dnia mysz zamiast zróżnicowanego pokarmu o odpowiednich porach. Postaw na sprawdzone karmy, dzięki którym nie będziesz martwił się o to czy w jego diecie znalazły się wszystkie składniki, w odpowiednich proporcjach.
Może delikatny, smakowity indyk ? http://www.kar-ma.pl/dla-kotow-purina-pro-plan-cat-delicate-indyk-saszetka-85g-o_l_80_9519.html
Co podać temu, który niemalże mieści się w mojej dłoni?
Twój chomik będzie miał lśniące futerko, będzie zdrowy i pożyje nieco dłużej, jeśli zadbasz o jego dietę. Zaserwuj mu doskonale skomponowaną paszę, w której nie zabraknie witamin i mikroelementów. Pamiętaj o świeżych warzywach, które należy drobno posiekać. Może to być marchew, kapusta, sałata, brokuły, szpinak lub seler. Nie więcej niż łyżeczkę dziennie, żeby zapobiec biegunce. Analogicznie – dwa razy w tygodniu zaserwuj chomikowi po łyżeczce umytych i posiekanych owoców. Najlepiej sprawdzają się jabłka, banany, melony, arbuzy, winogrona oraz owoce suszone. Koniecznie zadbaj o twarde przekąski, dzięki którym jego zęby będą zdrowe i czyste.
Raz lub dwa razy w tygodniu można podać kawałeczek gotowanego kurczaka lub plasterek jajka.
Świetna karma dla gryzoni i nie tylko? Proszę bardzo: http://www.kar-ma.pl/dla-gryzoni-brit-animals-alfaalfa-snack-for-rodents-100g-o_l_301_9627.html
Liczba i pory posiłków
Pamiętaj, że psy nie powinny jeść więcej niż dwa razy dziennie. Koty z kolei potrzebują nawet ośmiu posiłków w ciągu dnia. Chomiki są aktywne w nocy, stąd dobrze jest karmić je wieczorem.
Produkty niedozwolone
– czekolada – ze względu na zawartość teobrominy dla zwierząt jest trucizną. Jej dawka toksyczna to 150mg na kilogram masy ciała,
– ciastka i inne słodycze – zbyt dużo pustych kalorii, które sprzyjają miażdżycy,
– wędliny, pasztety, produkty z konserwantami – podnoszą ciśnienie krwi,
– produkty mleczne – są przyczyną biegunek, niestrawności oraz alergii pokarmowych,
– wieprzowina – bardzo często uczula,
– kości – psom i kotom można podawać jedynie kości wołowe oraz cielęce. Drobiowe i wieprzowe mogą ranić na wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego, ponieważ rozpadają się na małe kawałki,
– witaminy dla ludzi – tylko i wyłącznie witamina B ma taki sam kompleks, jak ta dla psów oraz kotów.
Najczęściej popełniane błędy
– źle zbilansowana dieta,
– podawanie pokarmów złej jakości,
– podawanie zbyt dużych ilości jedzenia (przejadanie się prowadzi między innym do otyłości zwierzęcia),
– nieświadome podawanie pokarmów, które mogą szkodzić.
Elementy, o których musisz pamiętać
Przede wszystkim obserwuj swojego Pupila. Możesz eksperymentować z pokarmem stawiając na odmienne karmy i rozmaite przekąski, ale z umiarem i rozsądkiem. Szybko rozpoznasz, co bardziej smakuje Twojemu zwierzakowi.
Sprawdzaj etykiety opakowań. Będziesz miał pewność czy w karmie zawarte są wszystkie składniki odżywcze.
Pamiętaj nie tylko o karmie, ale również o wodzie dla swojego zwierzaka. Zapewnij mu dostęp do świeżej wody, natomiast niedojedzony lub nieświeży pokarm usuwaj regularnie, ponieważ może zaszkodzić Twojemu Pupilowi.
Nie podawaj suplementów i dodatkowych preparatów „na wszelki wypadek”. W wielu wypadkach i określonym gatunkom zwierząt są niezbędne, przy czym błędem jest stosowanie farmaceutyków z myślą, że na pewno nie zaszkodzą. Każdy składnik odżywczy w nadmiarze, nawet witaminy, mogą zaszkodzić Twojemu Pupilowi.
Analogicznie postępuj w przypadku każdego ze swoich domowych zwierzaków. Zadbaj o karmę dostosowaną do gatunku oraz jego potrzeb.
No to smacznego! 😉