Oswajanie papugi to długi i wymagający cierpliwości proces, ale wart zaangażowania, ponieważ efekt końcowy wynagrodzą wszystkie trudy. Każdy nabywca papugi marzy, aby jego zwierzak jak najszybciej się oswoił, dawał się głaskać, reagował na komunikaty czy siadał na jego ramieniu. Jak prawidłowo przeprowadzić oswajanie papugi? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Ważny jest wybór papugi
Kluczową kwestią jest dobór samej papugi. Ptaki, które możemy spotkać w sklepach zoologicznych często wychowywane są i karmione przez swoich rodziców. Jednak są również takie, które pochodzą z „ręcznego karmienia”. Polega ono na tym, że kilkudniowe pisklę zabierane jest przez hodowcę z gniazda i karmione z ręki za pomocą strzykawki specjalnym pokarmem. Dzięki takiej praktyce papużka oswaja się z bliskością człowieka oraz dotykiem jego rąk. Taki ptak może być nawet kilka razy droższy niż ten wychowywany od samego początku przez swoich pierzastych rodziców. Ręcznie karmi się papugi różnych gatunków również papużki faliste czy nimfy.
Oswajamy papugę krok po kroku
Wielu świeżo upieczonych właścicieli papug wyobraża sobie, że mały pupil natychmiast wejdzie im na ręce i podstawi głowę do głaskania – nic bardziej mylnego. Nawet ręcznie wykarmiony ptak będzie potrzebował dużo czasu, aby przyzwyczaić się do nowego opiekuna. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim klatkę należy umieścić w spokojnym miejscu i dać papudze kilka dni na oswojenie się z dotykiem. Następnie należy spędzać jak najwięcej czasu w pomieszczeniu z ptakiem, aby nas dobrze poznał. Trzeba przemawiać do niego spokojnym głosem. Czynności pielęgnacyjne trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, unikać gwałtownych ruchów, które mogą spłoszyć ptaka. Gdy zauważymy po upływie kilku dni, że papuga reaguje zainteresowaniem na nasza obecność można spróbować delikatnie jej dotknąć. Jeśli pozwoli nam się pogłaskać można zacząć delikatnie brać ją na ręce.
Zdobądź zaufanie swojej papugi
Kiedy zdobędziemy już zaufanie ptaka, należy wypuszczać go stopniowo z klatki, tylko i wyłącznie przy szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach. W pełni oswojony ptak może większość czasu spędzać poza klatką. Warto zainstalować w mieszkaniu żerdkę lub konar do siedzenia oraz ustawić pod nią kuwetę na nieczystości. Na kolejnych etapach warto wytresować papugę tak, aby na naszą komendę wracała posłusznie do swojej klatki. Przez cały etap oswajania warto pamiętać, aby przy wykonywaniu jakiegokolwiek ruchu zachować ostrożność i nie prowokować do dziobania. Papugi to urocze i piękne stworzenia, ale w sytuacji gdy poczują się zagrożone lub rozdrażnione mogą nas boleśnie udziobać.