Wiosna to idealny moment, by zadbać o piękno i zdrowie sierści naszego ulubieńca. Gdy nadchodzą ciepłe dni nadchodzi moment w którym kąpiel ulubieńca i inne zabiegi pielęgnacyjne stają się koniecznością. Coraz wyższe temperatury oraz coraz więcej kurzu unoszącego się w powietrzu, powinny skłonić właścicieli niektórych czworonogów nie tylko do mycia, ale także do strzyżenia.
Pielęgnacja sierści psa wiosną – podstawy
Zima się skończyła, czas więc na porządne mycie! W przypadku gdy w czasie zimy nie kąpiemy naszego Ulubieńca niezwykle ważne jest aby wiosną pies został dobrze wymyty, a ze wszystkich zakamarków zostały usunięte nawet najmniejsze pozostałości zimowej soli i piasku – jest to szczególnie ważne w wypadku zwierząt o gęstej, długiej lub zbitej sierści. W przypadku psów dużych lub krótkowłosych na kąpiel należy wybrać ciepły, słoneczny i bezwietrzny dzień, by pies mógł wyschnąć samodzielnie. Pieski małe i długowłose możemy kąpać po wieczornym spacerze dosuszając delikatnym nawiewem suszarki. Kąpiel wiosną to konieczność w wypadku każdego psa, więc jeśli tego jeszcze nie zrobiliście, to trzeba jak najszybciej nadrobić zaległości.
Dlaczego NIE myć psa szamponem dla ludzi?
Niezmiernie ważne jest, żeby psa nie myć szamponem dla ludzi! Skóra psów i ludzi ma inne pH, dlatego też wybierane produkty pielęgnacyjne powinny być odpowiednio dobrane. Potrzeby ludzi i zwierząt w kwestii pielęgnacji są bardzo różne, dlatego pozorna oszczędność czy wygoda wykorzystania do kąpieli preparatów dla ludzi bywa zgubna. Dodawane do ludzkich kosmetyków różnego rodzaju substancji polepszających ich konsystencję, zapach, czy działanie powoduje, że dla skóry zwierząt ich użycie jest niewskazane. Może ono spowodować łupież, uporczywe swędzenie i zaczerwienienie skóry, reakcje alergiczne, zmatowienie lub przetłuszczanie się sierści, powstawanie kołtunów, a w skrajnych przypadkach nawet wypadanie włosów i łysienie zwierzęcia. Produkty pielęgnacyjne dla zwierząt mają nie tylko odpowiednio dobrane pH, ale także stosowane składniki aktywne są dobrane do potrzeb skóry i szaty psów.
Jaki szampon dla psa wybrać?
Szampony dla zwierząt przygotowywane są przez specjalistów tak, by jak najlepiej zaspokajały potrzeby szaty i skóry zwierzęcia. Nie powinno być w nich alkoholu, silikonów (często wykorzystywanych w ludzkich preparatach), dodatków koloryzacyjnych, zagęszczaczy i innych substancji, które mogą podrażnić skórę lub spowodować niepożądane działania. Ważne, by szampon zawierał jak najwięcej substancji pochodzenia naturalnego, wyciągów z roślin, witamin i mikroelementów. Warto zadać sobie trochę trudu i przed zakupem przestudiować skład przedstawiony na opakowaniu.
Istotne jest również, by dobrać szampon do typu sierści psa, ponieważ różnego rodzaju szata wymaga innej pielęgnacji. Jest to szczególnie istotne w wypadku jedwabistej i delikatnej sierści, takiej jaką mają między innymi yorkshire terriery, bo w tym wypadku kluczowa jest delikatność preparatu i możliwość jego częstego stosowania. Wskazane jest wówczas wybranie szamponu dla psów długowłosych lub szamponu dla psów o wrażliwej skórze.
Na odpowiedni typ szamponu trzeba zwrócić uwagę także w wypadku psów o wyjątkowo gęstej sierści, ponieważ w tym wypadku ważne jest nie tylko mycie, ale również działanie zapobiegające zlepianiu i plątaniu się szaty. W wypadku kudłatych psów warto rozważyć zakup szamponu dla psów długowłosych lub szamponu nawilżającego dla psa, a także preparatu ułatwiającego rozczesywanie.
Natomiast w przypadku szaty problematycznej należy zastanowić się nad zakupem także odżywki. Dla psów długowłosych jest to niezwykle istotne, gdyż ich wymagająca szata powinna być odpowiednio odżywiona, nawilżona i zabezpieczona. Ułatwi nam to dbanie o „włos” naszego ulubieńca pomiędzy kąpielami. Odpowiednio dobrany szampon i odżywka to podstawy przyjemnej i łatwej pielęgnacji.
Strzyżenie psa i wizyta w salonie pielęgnacji psów
Ostatnim elementem wartym rozważenia w wiosennej pielęgnacji psa jest strzyżenie. Jest to szczególnie istotny element w wypadku psów o długiej, gęstej i ciepłej sierści. Długa szata może chronić przed gorącem, ale jedynie w przypadku gdy jest zadbana, pozbawiona kołtunów, zmechaceń i filców. Gdy właściwa i regularna pielęgnacji długiej, gęstej szaty nie jest dla nas łatwa, należy zdecydować się na strzyżenie. Pozbawienie zwierzęcia tego zbędnego balastu pozwoli mu łatwiej przetrzymać letnie upały, a sierść ostrzyżona teraz zdąży odrosnąć do jesieni, tak by pies nie marzł, gdy znów zrobi się chłodniej.
Warto wiedzieć, iż wizyta u psiego fryzjera jest możliwa z każdym psem, choć najczęściej spotykamy tam rasy długowłose i pieski do towarzystwa. Jednakże zarówno pies rasowy jak i kundelek po wizycie w psim salonie fryzjerskim będą lepiej się prezentować i czuć. Posiadacze psów wystawowych muszą przed wizytą sprawdzić czy wzorzec rasy nie wymaga pozostawienia szaty w stanie nienaruszonym, jeśli jednak pies rasowy jest po prostu naszym domowym pupilem, to nie ma żadnych przeciwwskazań, by skrócić mu sierść przed nadejściem upałów.
Strzyżenie szczególnie warte jest rozważenia w wypadku psów, których sierść nieustannie rośnie (np. york, shih tzu czy pudel) oraz piesków do towarzystwa i kundelków – w ich wypadku po wizycie u groomera piesek wygląda stylowo, a jego urok jest podkreślony. Oprócz tych ewidentnych zalet trzeba także powiedzieć, że późniejsza pielęgnacja krótszej szaty jest znacznie łatwiejsza niż długich włosów – nie ma potrzeby codziennego szczotkowania i wyczesywania, sierść się nie plącze i nie tworzą się kołtuny, a do tego łatwiej jest utrzymać czystość.
Wizyta u psiego fryzjera to także sposób aby ułatwić życie psom nieprzystosowanym do naszego klimatu, chodzi szczególnie o tzw. psy północy, dla których polskie lato bywa zbyt upalne, a których sierść jest bardzo gruba i ciepła. Letnie zabiegi wyczesywania i usuwania podszerstka im nie zaszkodzą, a jedynie mogą pomóc uniknąć przegrzania w letnie dni. Kąpiel i wyczesanie szaty u psiego fryzjera ułatwi życie zarówno naszemu Ulubieńcowi jak i nam, gdyż na pewien czas pozbędziemy się sierści z naszego otoczenia.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Botaniqa, która oferuje preparaty do pielęgnacji sierści i na łamach bloga oraz fanpage na Facebooku będzie dzielić się z czytelnikami fachowymi poradami dotyczącymi dbania o psią szatę.