Markowe karmy zoologiczne

Jak dbać o psa zimą?

Czas na część drugą naszego poradnika dla właścicieli czworonogów – przy okazji zapraszamy także do zapoznania się z tekstem Pies w zimie – 10 przykazań.
W poprzedniej części artykułu omówiliśmy problemy, jakie może stanowić zimno i wilgoć. Dzisiaj poruszymy natomiast kwestie typowo zdrowotne, a także sposoby bezstresowego przeżycia okresu świątecznego.

Wielu właścicieli wychodzi z założenia, że dla utrzymania ciepła pies powinien w zimie dostawać więcej jedzenia – bo przecież więcej kalorii to więcej energii. Jeśli chodzi o psy domowe jest to błędne założenie, które może prowadzić nawet do otyłości i problemów zdrowotnych, Tylko te zwierzęta, które są stale narażone na niekorzystne warunki (psy pracujące, te mieszkające poza domem lub rasy, które potrzebują więcej ruchu i w związku z tym spędzają na dworze więcej czasu) powinny dostawać dodatkowe porcje pożywienia, ale powinny być one stosowane z umiarem.

Często pomijanym tematem jest też kwestia wody. Pies powinien mieć stały do niej dostęp, jako że w zimie może odwodnić się tak samo łatwo jak w lecie. Dobrze jest mieć zawsze pod ręką trochę wody, najlepiej ciepłej – gdziekolwiek się znajdziemy możemy podać ją do picia, a jeśli jest niezwykle zimno, użyć jako termofora, podkładając ją pod legowisko.

Więcej czasu i cierpliwości należy też poświęcić starszym psom, którym chłód szczególnie doskwiera. Tak jak u ludzi, zimno negatywnie wpływa na samopoczucie starszych osobników. Często zmagają się ze sztywnymi stawami czy ospałością. Zadaniem człowieka powinna być cierpliwa pomoc pozbawiona nerwowości.

Zmorą zimowego sezonu jest okres świąteczny. Ze względu na zamieszanie z nim związane, nieznajomych ludzi przyjeżdżających w odwiedziny oraz, oczywiście, Nowy Rok z jego hałasami i fajerwerkami, psy niezwykle ciężko przechodzą ten czas. Konieczne jest, by właściciele poświęcali w tym okresie swoim pupilom co najmniej tyle samo uwagi co zwykle; utrzymanie rutyny codziennego życia jest wtedy dla psów szczególnie istotne i wpływa na zwierzęta kojąco.

Jeśli zdecydujemy się na pieska jako nowego członka rodziny właśnie w okresie świątecznym (jako np prezent dla dziecka) nie powinien być przedstawiany rodzinie właśnie wtedy. Lepiej jest przekazać dziecku symbol jak smycz czy pluszowy piesek na poczet obiecanego zwierzaka, a prezent właściwy wprowadzić w życie rodziny później. Pierwsze dni w nowym domu są dla niego niezwykle stresujące, a w trakcie świąt niemożliwe jest zazwyczaj poświęcenie wystarczającej ilości czasu potrzebnego do aklimatyzacji psiaka w nieznanym otoczeniu z nowymi ludźmi.

Wielkim niebezpieczeństwem Świąt są także wszelkie ozdoby. Świąteczne dekoracje nie powinny być wieszane w zasięgu psich szczęk – wiele odmian zielonych gałązek czy jemioła może zagwarantować poważne zatrucie, podobnie jak łakocie wieszane na choince. Nie jest bezpieczne zostawianie psa przez zbyt długi okres sam na sam ze świątecznym drzewkiem, które z łatwością może przewrócić się pod naporem ciekawskiego czworonoga.

Sylwester jest chyba najbardziej stresującym momentem roku. Niektóre psy co prawda nie przeżywają go aż tak bardzo jak inne, ale jeśli tylko jest taka sposobność, zwierzak nie powinien zostawać sam (zwłaszcza, jeśli jest w rodzinie od niedawna, lub jest to jego pierwszy Nowy Rok). Jeśli nie ma innego wyjścia, należy zagwarantować mu takie miejsce, w którym będzie mógł schować się w razie potrzeby – tymczasowe legowisko w szafie lub pod łóżkiem, najlepiej zaopatrzone w coś, co pachnie właścicielem, na przykład koszulkę. Jeśli w poprzednich latach pies wykazywał skłonność do paniki, warto skonsultować się z weterynarzem w sprawie preparatu uspokajającego.

Oczywiście nie należy też zapominać o innych psach. Okres zimowy jest szczególnie trudny dla zwierząt ze schronisk. Każda pomoc, jaką jesteśmy w stanie zaoferować może uratować życie niejednego zwierzęcia. Stare koce, karma, czy datki pieniężne zawsze zostaną w pełni wykorzystane przez lokalne schroniska, w których nawet najmniejsza darowizna może być zbawieniem. Nie bądźmy obojętni na los zwierząt zimą! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj artykuł Pomoc zwierzętom.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj