Pisaliśmy już o tym, jak zadbać o psa w trakcie letnich upałów. Czas, byście dowiedzieli się co możecie zrobić dla swojego kota, kiedy żar leje się z nieba, a temperatury sięgają niemożliwych do wytrzymania poziomów…
Dużo wody
Kot powinien mieć stały dostęp do zapasów czystej, świeżej wody. Może to oznaczać konieczność napełniania jego miski nawet kilka razy dziennie. Jeśli często nie ma Cię w domu, pamiętaj by zostawić pupilowi większy zapas płynów, na przykład w dodatkowych miseczkach. Nie zapomnij, że w gorąc bakterie w misce mnożą się znacznie szybciej i koniecznie trzeba ją dokładnie wymyć przy każdej „dolewce”.
Cień i chłód
Jeśli Twój kot wychodzi na dwór, dopilnuj żeby w ogrodzie znalazło się spokojne, zacienione miejsce, w którym będzie mógł skryć się przed słońcem. Podobnie w domu, udostępnij mu ciemny kąt, najlepiej w pokoju w którym działa dobra wentylacja.
UWAGA! Jeśli mieszkasz w klimatyzowanym domu, nie pozwalaj kotu na zbyt długie wycieczki na dwór. Różnice temperatur mogą spowodować, że zwierzak łatwo się przeziębi. Kot powinien mieć możliwość zrezygnowania z przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, jednak lepiej udostępnić mu nieklimatyzowane, za to odpowiednio wentylowane pomieszczenie niż wypuszczać go na kilka godzin na dwór.
Drzemka zamiast zabawy
Większość kotów w trakcie upałów może niechętnie podchodzić do zabawy. Dużo ruchu powoduje podniesienie temperatury ciała, dlatego kot większość dnia spędzi na drzemkach. Może wybierać do tego dziwne miejsca, jak na przykład wykafelkowana podłoga pod wanną lub zlew. Dlatego uczul wszystkich domowników by nie zmuszali kota do biegania i dali mu spokój w miejscu, które sobie wybierze do ucinania drzemki.
Mimo, że kot będzie chciał spać większość dnia, potrzebuje on chociaż trochę ruchu. Aby pomóc mu w zachowaniu niskich temperatur, możesz dać mu do zabawy… kostki lodu. Schłodzą one łapki zwierzaka, a dodatkowo zapewnią rozrywkę w postaci ślizgających się, uciekających „kuleczek”.
Wilgoć, nie kąpiele
Absolutnie nie kąp kota w chłodnej wodzie w upały! Może to doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Jeśli temperatury są nie do zniesienia a kot wyraźnie się męczy, możesz lekko zwilżyć jego futro na brzuchu, pod brodą, a także poduszki łap i zewnętrzną część uszu wilgotnymi ręcznikami. te części jego ciała nagrzewają się najbardziej, a ponieważ koty się nie pocą, wilgoć może pomóc w ostudzeniu.
Dodatkowo, możesz zauważyć, że kot będzie moczyć łapy w misce lub chodzić po mokrym zlewie. Jakkolwiek nieprzyjemne może to być dla człowieka, na którego potem wskoczy, jest to najlepszy sposób na schłodzenie łapek. Niektórzy właściciele zostawiają wręcz płytką kałużę wody w zlewie, żeby kot miał stały dostęp do wygodnego brodzika. W ten sposób nie będzie brudził wody w swojej misce do picia. Zmniejszy to prawdopodobieństwo rozwoju bakterii.
Czesanie kota latem
Staraj się jak najczęściej wyczesywać kota. Skołtuniona sierść zatrzymuje ciepło i może powodować poważny dyskomfort. Dodatkowo, wzmożone zrzucanie futra może spowodować, że kot będzie wymiotować większymi niż normalnie ilościami kłaczków, co jest niezwykle nieprzyjemne dla wszystkich zaangażowanych.
Jedzenie na upały
W lecie podawaj kotu lekką, najlepiej mokrą karmę. Nie będzie ona powodować odwodnienia. Sucha karma wymaga od kota przyjmowania większych ilości płynów. Możesz zauważyć u pupila zmniejszenie apetytu, jednak jest to normalne – w trakcie upałów kot będzie chętniej pił niż jadł.
Monitoruj uważnie ilości zjadanego pokarmu, jeśli zauważysz duże odchylenia od normy i drastyczny spadek wagi, może to oznaczać kłopoty i powinno być skonsultowane z weterynarzem – koty w lecie są dużo bardziej podatne na choroby układu pokarmowego, w szczególności na problemy z wątrobą.
Pamiętaj o pasożytach!
Przy okazji takiego letniego tematu uczulamy, by sprawdzać dokładnie, czy wychodzący kot nie złapał kleszcza lub nie nabawił się pasożytów. W sezonie letnim jest to szczególne zagrożenie dla kocich wędrowników i nie powinno być ignorowane!