Kiedy dziki kot stał się zwierzęciem udomowionym? Tego dokładnie nie wiadomo, przy czym większość źródeł mówi o 5000 lat wstecz, kiedy to zaczyna się jego historia. Kot domowy pierwotnie był płochliwym, dzikim kotem nubijskim, o płowej sierści, zamieszkującym dolinę Nilu, a dzisiejszy Sudan. Z tych czasów pochodzą także pierwsze rysunki kotów.
Kot w domu
Dzikie i płochliwe zwierzę zostało oswojone około 2500 lat p.n.e., a całkowite udomowienie nastąpiło przeszło 1000 lat później.
Dawniej koty służyły Egipcjanom do tępienia myszy i szczurów. Ponadto zabierano je na polowania, by płoszyły zwierzynę. Człowiekowi coraz częściej towarzyszyły w domu.
Choć Egipcjanie oddawali rozmaitym zwierzętom cześć, to koty miały znacznie gorzej. Trzymano je w klatkach, bez możliwości wyjścia. Niejednokrotnie młode koty zabijano, by posłużyły za ofiarę.
Mimo, iż kociaki w ówczesnych czasach stały najniżej w hierarchii czczonych zwierząt, to jednak otoczone były prawną opieką. Za ich zabicie groziła kara śmierci. Gdy kot zginął w płomieniach podczas pożaru, jego rodzina goliła brwi i głowę na znak żałoby. Z czasem tego typu zachowania przyjęły formę fanatyzmu.
Od Egiptu, aż po Chiny
Z Egiptu kot wyruszy prawdopodobnie kilka wieków później. Będąc zwierzęciem boskim, podlegał ochronie kapłanów, jak i całego narodu oraz państwa. Nie można go było zatem nawet wywieźć poza granice kraju. Nie udało się jednak w 100% uchronić boskich zwierząt przed wydostaniem się poza egipskie granice.
Koty trafiły najpierw do Palestyny, następnie na Kretę. Później do południowych Włoszech, Grecji, a także Indii. Wszędzie jednak spotykały się z dość nieufnym traktowaniem. Około 200 lat p.n.e. koty trafiły do Chin, gdzie także uznano je za magiczne zwierzęta, ale ich głównym zadaniem wciąż było tępienie gryzoni.
W Azji i Europie
W całej Azji i Europie koty rozprzestrzeniły się pod koniec IX wieku n.e.. Choć początkowo wciąż stanowiły przedmiot kultu, zwykle je tolerowano. Co najwyżej podchodzono do nich nieufnie. Gdy nastała era chrześcijaństwa, zaczęto je prześladować, głównie, ze względu na przypisywanie im negatywnej symboliki. Koty w liczbie setek tysięcy torturowano, zabijano, okaleczano, palono na stosie, a także kamieniowano. Sytuacja na chwilę się uspokoiła, gdy na Europę spadła plaga szczurów i koty znów, jako jedyne były w stanie je wytępić. Gdy zagrożenie minęło, ponownie dopuszczano się zabijania.
Trudny czas akceptacji
Historia ta spowodowała, że koty długo wracały do łask. Bariera względem ich postrzegania zaczęła się przełamywać, gdy zagościły w pałacach i spełniały funkcję maskotek dla dam. Następnie pomału trafiały do gospodarstw wiejskich. Znacznie wcześniej, w tym celu zaczęto wykorzystywać koty w Ameryce. Tam ich historia była zgoła odmienną, bowiem od samego początku koty traktowano, jako sprzymierzeńców i obrońców podczas trudnych walk z plagą gryzoni.
Doceniony kot domowy
W końcu koty zaczęto kupować, a osiągały bardzo wysokie ceny. Niedługo potem zasłużyły sobie na symbol domowego ciepła.
W Anglii po raz pierwszy koty zaczęto hodować celowo. Tworzono również nowe rasy, by odpowiadały pod względem estetycznym przyszłym właścicielom. I tak pozostało do dziś, a spośród hodowanych zwierząt, to właśnie kot domowy aktualnie cieszy się największym uznaniem.