Rozpoczyna się lato, pogoda jest piękna, właściciele więcej czasu spędzają ze swymi pupilami. Jest to być może najlepszy w roku moment na to, by zainteresować się tematem treningów z psem. Wybór dyscyplin psich sportów jest spory, więc każdy znajdzie typ aktywności, który będzie odpowiadać zarówno właścicielowi jak i psu.
Frisbee
Frisbee to krążek o średnicy około 20-25 centymetrów z podwiniętymi brzegami – zazwyczaj frisbee wykonane jest z plastiku, chociaż zdarzają się także krążki wykonane z innych materiałów. Kształt frisbee powoduje, że podczas rzutu powstaje różnica ciśnień pomiędzy górną i dolna powierzchnią dysku, więc frisbee leci znacznie dalej niż na przykład rzucona piłka, bo generuje niewielką siłę nośną. Rzuty na odległość kilkudziesięciu metrów nie stanowią rzadkości, dodatkowo ruch obrotowy stabilizuje lot. Sport ten jest idealny dla psów szybkich, zwinnych i aktywnych, które wykazują skłonności do aportowania. Psy podczas biegania za frisbee pokonują duże dystanse nie męcząc przy tym nadmiernie opiekuna.
Jeśli chcecie zacząć trenować se swoim psem nie pozostaje Wam nic innego jak zakup frisbee i postępowanie zgodnie z instrukcją zawartą w poniższym filmiku:
Agility
Agility, czyli zwinność – konkurencja to nic innego jak tor przeszkód dla psów. Dzięki różnorodnym wyzwaniom pies harmonijnie się rozwija podczas treningu tej dyscypliny, liczy się tutaj zarówno szybkość, jak i dokładność, niezwykle ważne jest także posłuszeństwo psa. Według osób zajmujących się treningiem z psem to właśnie agility stanowi typ treningu, który najbardziej pogłębia relację psa z właścicielem i zbliża ich do siebie. Wspólna praca nad różnorodnymi wyzwaniami daje wiele radości obu stronom. Podczas pokazów tej dyscypliny widać jak wiele radości daje czworonogom możliwość spełniania poleceń i jak wielką frajdą jest pokonywanie toru.
Pies podczas zawodów agility musi pokonać: stacjonatę (hopkę), skok w dal, oponę, kładkę, huśtawkę, palisadę, slalom, tunel sztywny oraz rękaw. Zwierzę nie zna układu i kolejności pokonywania przeszkód – jest prowadzony przez opiekuna przy pomocy głosu i gestów w celu uzyskania jak najszybszego i bezbłędnego pokonania toru. Początkowo zawody tego typu stanowiły przerywnik podczas zawodów jeździeckich, ich popularność szybko jednak rosła i teraz już mało kto pamięta o tym skąd wywodzi się ta dyscyplina. Warto pamiętać, że agility wymaga kondycji nie tylko od psa, ale także od jego opiekuna, bo musi on biegać po boisku wskazując psu kolejne przeszkody do pokonania.
Podobnie jak frisbee, tak i agility jest sportem stworzonym dla psów aktywnych, zwinnych, energicznych i szybkich, a na dodatek takich które szybko i chętnie się uczą oraz mają wysoki poziom motywacji podczas współpracy z człowiekiem. Nie bez powodu laury na światowym poziomie rozgrywek w obu dyscyplinach zazwyczaj zgarniają przedstawiciele rasy border collie…
Obedience
Ten sport nieco różni się od poprzednich – nie jest tak dynamiczny ani tak widowiskowy jak dyscypliny opisywane wcześniej. Bo obedience to nic innego jak posłuszeństwo, w tym wypadku jednak psie posłuszeństwo zostało podniesione do rangi sztuki i sportu. Pies ma określone zadania do wykonania, a jego przewodnik może go kierować jedynie gestami, ułożeniem ciała okazjonalnie stosując głosowe polecenia. Pies musi chętnie wykonywać polecenia, cały czas skupiać uwagę na swoim przewodniku, a na dodatek właściciel nie może go motywować nagrodami podczas trwania próby. Jest to dziedzina dla osób cierpliwych i dokładnych, bo wymogi szkoleniowe są w tym wypadku bardzo sztywne. Kondycja fizyczna psów i opiekunów w tym wypadku ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Trzeba jednak powiedzieć,że posłuszeństwo sportowe to specyficzna forma treningów z psem i może się okazać, że nie przypadnie ona do gustu opiekunowi lub psu. Prawda jest jednak taka, ze warto przynajmniej spróbować, bo zawsze lepiej mieć w domu zwierzę grzeczne, posłuszne i wychowane niż rozwydrzonego czworonoga 🙂
Zobaczcie jak wygląda obedience na poziomie mistrzowskim – filmik został nagrany podczas tegorocznych zawodów:
Flyball
Flyball, czyli latająca piłka to sport powstały w latach 70. razem z maszyną do rzucania piłek tenisowych. Wkrótce przystosowana została ona do potrzeb psów, a zasady zabawy, które stworzył wówczas pionier tej dyscypliny Herbert Wagner odwiązują z niewielkimi zmianami po dziś dzień. Jest to sport dla psów bardzo aktywnych, wymaga przede wszystkim szybkości, ale także dość specyficznego sprzętu, więc nie może być trenowany wszędzie i przez każdego psa. Konkurencja polega na pokonaniu krótkiego prostego toru z czterema przeszkodami, naskoczenie na wyrzutnię, złapanie wylatującej piłki przez psa i powrót tym samym torem z trzema przeszkodami do właściciela. Flyball jest jednym z niewielu zespołowych sportów trenowanych z psami – drużyny liczą od 4 do 6 ekip złożonych z psa i jego opiekuna. Zazwyczaj konkurencja rozgrywana jest an dwóch równoległych torach widać więc dokładnie która drużyna wygrywa i jak to się zmienia przy startach kolejnych psów. Dyscyplina jest bardzo widowiskowa, a psy nieprawdopodobnie szybkie.
To jednak jeszcze nie wszystko co można robić z psem – dla miłośników aktywnego spędzania czasu z psem na świeżym powietrzu jest jeszcze kilka alternatyw:
- Coursing – czyli wyścigi psów, szczególnie popularne są wyścigi chartów w krajach anglosaskich, jednak w tej dyscyplinie mogą brać udział przedstawiciele wszystkich ras
- Pasanie – próba przeznaczona dla ras psów pasterskich – w kontrolowanym środowisku wykonują one różne zadania związane z prowadzeniem stada
- Weight pulling – czyli przeciąganie ciężarów, widowiskowa konkurencja siłowa, w której biorą udział przede wszystkim psy typu bull
- Dogtrekking – czyli górskie wędrówki z psem
- Canicross – biegi przełajowe lub biegi na orientację z psem
- Bikejoring – jazda na rowerze w towarzystwie psa
- Wyścigi zaprzęgów – kolejny sport zespołowy, tutaj jednak stadem psów opiekuje się jeden opiekun, sport przeznaczony przede wszystkim dla psów z północy, które zostały stworzone do tego celu
- Taniec z psem – dyscyplina wymagająca gracji, dobrej prezencji i posłuszeństwa psa oraz pomysłowości właściciela, jednym słowem zabawa dla każdego!