Ogólnie przyjęte zostało, że dzieci powinny mieć kontakt ze zwierzętami. Powinny uczyć się jak się nimi opiekować. Zwierzęta mają pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Młody człowiek przekonuje się, że zwierzęta tak samo czują, złoszczą się czy tęsknią tak jak ludzie. Dziecko uświadamia sobie , czym jest odpowiedzialność za drugie istnienie.
Codzienna pielęgnacja, sprzątanie, karmienie czy wychodzenie na spacer z jednej strony jest atrakcyjne i ciekawe z drugiej jednak wymaga wiele czasu, zaangażowania i odpowiedzialności. Czasem dziecko musi zrezygnować ze swoich planów na rzecz pupila. Więc zanim zdecydujemy się na jakiegokolwiek zwierzaka to zastanówmy się dwa razy. Nasza rola nie kończy się na zakupie pupila, karmy oraz niezbędnych akcesoriów.
Czy szczur to zwierzę dla dziecka?
Młody właściciel szczura musi wykazać się cierpliwością. Oswojenie nowo zakupionego zwierzaka wymaga czasu, często polega na siedzeniu w pobliżu klatki i zachęcaniu szczura do wyjścia. Musimy pamiętać, że jest to stresująca sytuacja w związku z tym szczur może okazać się agresywny. Uwaga: ugryzienia szczura mogą być bardzo bolesne, a poszkodowane dziecko może bać się dotknąć pupila ponownie.
Szczur to gryzoń!
Zarówno dla zdrowia psychicznego jak i fizycznego szczurek powinien być wypuszczany z klatki na minimum 2h dziennie. Jak już zostało wspomniane szczur to gryzoń i czy nam się to podoba czy nie, będzie on podgryzał różne przedmioty, wcale nie złośliwie. Przykład: wejdzie za łóżko i nie będzie potrafił wyjść – wygryzie sobie nowe wyjście, może zainteresować go zeszyt lub wciągnie do klatki i obgryzie ulubioną zabawkę dziecka. Jeśli przyszły opiekun szczurka nie dba o porządek w swoim pokoju może mieć problem z obgryzionymi przedmiotami, które pozostają w nieładzie.
No właśnie, co do sprzątania… Szczury – szczególnie samce znaczą teren pozostawiając kropelki bądź stróżki moczu dosłownie wszędzie. Trzeba mieć, zatem na uwadze częstsze sprzątanie. Oczywiście możemy nauczyć zwierzaka sikania do klatki czy nawet kuwety, ale nigdy nie oduczymy znaczenia terenu.
Szczury należą do cichych zwierząt… w ciągu dnia 🙂 W nocy rozpoczynają natomiast życie, bawią się, biegają po klatce, piją, jedzą. Zatem jeśli dziecko ma „lekki sen” klatka nie może stać w jego pokoju.
Niestety zwierzęta te żyją krótko i często są nękane różnymi chorobami, rzecz jasna wiąże się to z częstymi wizytami u weterynarza. Czy Twoje dziecko będzie w stanie patrzeć jak pupil cierpi i odpowiednio się nim zaopiekuje?
To tylko kilka z wspomnianych aspektów, które powinny stać się przedmiotem rozważań.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy szczur jest odpowiednim towarzyszem dla dziecka?