Planowanie urlopów i wyjazdów, praca w ogrodzie, wychodzenie z przyjaciółmi, uprawianie sportu i codzienna praca może powodować u nas brak czasu na zajęcie się pupilem. Psiaki mają syndrom odstawienia i za wszelką cenę chcą zwrócić na siebie uwagę. Smutne ślepka wpatrujące się we właścicieli, gryzienie mebli czy butów, przytulanie się lub obrażanie. Ciepłe miesiące to najlepszy moment na aktywne spędzanie czasu z psem nie tylko chodzenie na spacery, ale możliwość uprawiania sportu wraz z psem czy zwiedzanie ciekawych miejsc. Co zrobić by wiosną i latem psiak nie czuł się odrzucony?
1. Zapewnij psu odpowiednią rozrywkę, gdy nie ma Cię w domu
Gdy wychodzisz do pracy na większość dnia Twój psiak zostaje sam w domu. Nudzi mu się, tęskni za właścicielem, może to powodować różne zachowania od melancholii, poprzez niepokój aż po destrukcyjne używanie zębów i pazurów na niewinnych meblach. By czworonogowi nie nudziło się w domu możemy kupić lub sami zrobić interaktywny karmnik. Psiak by dostać się do karmy musi pomyśleć, lub wykonać odpowiednie ruchy. Może to być naciskanie łapą czy nosem na różne przyciski, popchnięcie odpowiedniego mechanizmu lub inne rozwiązania, które pozwolą zapomnieć psu o nudzie zmuszając jednocześnie do wysiłku. W dozowniku może znajdować się odpowiednia dzienna dawka karmy lub przysmaki. Zabawki logiczne, czyli takie w których pies musi pomyśleć by dostać się do jedzenia, pozwalają na bardzo ważną psychiczną stymulację, odpowiedni rozwój układu nerwowego a dodatkowo pupil spożytkuje więcej energii. Stosując je od wczesnych szczenięcych lat kształcimy mądrego i inteligentnego psa.
2.Raz w tygodniu organizuj wycieczki
Jeżeli tylko czas Ci na to pozwala postaraj się w jeden dzień w tygodniu zaserwować psiakowi dłuższą wycieczkę do nieznanego miejsca lub umówić się na spacer z właścicielami innych psów. Dla zwierzaka to wielka frajda odkrywać coś nowego, stymuluje go do pracy umysłowej, doskonalenia czujności i zmysłów słuchu oraz powonienia. Odkrywanie nowych miejsc lub zwierząt prowadzi do odpowiedniej socjalizacji psa, a poznawanie nowych kumpli z pewnością zaowocuje uśmiechem na psim pyszczku. Dzięki innym czworonogom, nasz pupil może się wybiegać i bawić na różne sposoby z przedstawicielami swojego gatunku.
3. Naucz psa rozkładu swojego dnia
Jeżeli w domu właśnie pojawił się szczeniak, czy zaczyna się aktywność zawodową, wiążącą się z długimi godzinami poza domem, powinno się nauczyć psa planu swojego dnia. Psiak musi wiedzieć, że wyjść rano na spacer (przed pracą) jest jego jedyną możliwością załatwienia potrzeb fizjologicznych przez najbliższych parę godzin. Po przyjściu z pracy jest pora na spacer czy zabawę, potem na trening i szkolenie. Pies lubi wiedzieć co go czeka, wykonywanie tych samych czynności i codzienna rutyna jest ważna dla czworonoga – musi on wiedzieć kiedy jest czas na odpoczynek, kiedy na jedzenie, a kiedy na zabawę. Przyzwyczajenia łamiemy natoamist na spacerach i w trakcie zabawy, bo psiak jest odkrywcą i lubi nowe wyzwania. Dlatego na spacery nie chodzimy ciągle w te same miejsca i nie bawimy się z psem tą samą zabawką lub w ten sposób.
4.Naucz psa nowych sztucze
Codzienny, powtarzalny trening jest bardzo ważny, nie tylko po to by utrzymać zachowanie psa w ryzach, ale także by zapewnić mu bezpieczeństwo w różnych sytuacjach oraz dostarczyć bodźców dla psiego intelektu. Często ćwiczymy komendę: siad, leżeć, zostań, stój, nie rusz, fe itp. Jednak psy lubią się rozwijać i doskonalić, dlatego z czasem możemy uczyć czworonoga trudniejszych poleceń, które wychodzą poza podstawowe wychowanie. Świetną zabawą zarówno dla czworonoga jak i wściela jest nauka pozycji „zdechł pies”, „wstydź się” czy „pokaż język”. Między pupilem a człowiekiem w trakcie częstych sesji wykształca się szczególna więź, nie tylko posłuszeństwa ale także przyjaźni i miłości.
5. Pielęgnuj pupila w sposób bezstresowy
Twój psiak nie cierpi szczotkowania, czesania, obcinania pazurów czy kąpieli. Zawsze podczas tych zabiegów potrafi tak cię rozwścieczyć, że nie masz już ani siły ani ochoty na kontynuację pielęgnacji? Wystarczy zmienić swoje podejście i rozważyć dlaczego tak się dzieje. Może w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych tracisz na łagodności i zmuszasz psa do rzeczy których się np. boi, czy sprawiają mu ból. Zmień podejście, zacznij przekonywać zwierzę, że kąpiel to nic strasznego, nalej letniej nie zimnej czy gorącej wody, zmień miejsce kąpieli czy dotychczas używane narzędzia. Upewnij się, że te zabiegi nie sprawiają psu bólu lub nie robią krzywdy, wystarczy zmienić typ szczotki, obcinacza do pazurów czy szamponu, żeby pupil nie uciekał. Postaraj się wykonywać te czynności w trakcie zabawy i zawsze nagradzaj psiaka zarówno słownie jak i przysmakami. Pamiętaj, że pies jest przekupny i za swoje ulubione chrupki, karmę, suszone mięso czy inne przysmaki zrobi wszystko. Postaraj się mieć zawsze pozytywne podejście do czworonoga, nigdy na niego nie krzycz, nie podnoś głosu, tylko miłymi słowami zachęć do odpowiednich czynności a wtedy zwierzak będzie z niecierpliwością czekał na Ciebie i czesanie, kąpiel czy obcinanie pazurków. Czasem warto powierzyć psa specjalistom przy tej okazji – doświadczony groomer dysponuje odpowiedniumi umiejętnościami, wiedzą i narzędziami, bo pies w komfortowych warunkach przeszedł wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Wydane na to pieniądze mogą okazać się wspaniałą inwestycją w samopoczycie pupila oraz naszą z nim relację.
Powyższe porady realizowane w zwykłym codziennym życiu przez cały rok, nie tylko w wakacje, mogą uczynić Twojego psa o wiele bardziej szczęśliwszym. Nie dość, że zapewniasz mu odpowiednią stymulację umysłową, to może zaspokoić swoją potrzebę socjalizacji, przebywania w stadzie czy pozbycie się nadmiaru energii. W ten sposób redukujesz stres u pupila, dostarczasz mu odpowiednich bodźców, w jak największym stopniu eliminując te niewłaściwe i stwarzasz z nim wyjątkową więź.