Chomiki to chyba najpopularniejsze zwierzęta domowe – niemal każdy człowiek w jakiś momencie swojego życia miał z nimi do czynienia. Oto porównanie najczęściej spotykanych gatunków chomików, które pozwoli łatwiej dokonać wyboru.
Chomik dżungarski
Jego nazwa pochodzi z chińskiego regionu Dżungari, skąd pochodzą. Ich dorosłe osobniki osiągają średnio 9 cm długości, przy czym samce są dłuższe od samic. Chomiki dżungarskie mają na grzbiecie charakterystyczną ciemniejszą pręgę. Dostępne są tylko w dwóch kolorach – dziki w kolorze ciemnego brązu i domowy szaro-biały. Średnia długość tych zwierząt to 1,5-2 lata.
Chomiki dżungarskie mogą przebywać w parach lub grupach pod warunkiem, że dorastały razem i są tej samej płci. Są bardzo towarzyskie, ale ze względu na swój niewielki rozmiar nie zaleca się ich małym dzieciom. Najlepiej przetrzymywać je w akwarium, ponieważ potrafią prześlizgnąć się między kratami klatki.
Ten gatunek chomików najaktywniejszy jest nocą, ale można zmienić jego zwyczaje poświęcając mu regularnie uwagę o konkretnej porze dnia. Należą do strachliwych zwierząt, dlatego najlepiej umieścić klatkę w spokojnym i cichym miejscu. Do zdrowego rozwoju potrzebują dużo ruchu, dlatego koniecznie musisz zapewnić mu kołowrotek.
Chomik Syryjski
Chomiki syryjskie są zdecydowanie większe od dżungarskich, osiągają ok. 12,5-17,5 cm długości. Średnia ich życia to 2-3 lata. Przeważnie są jasnobrązowego koloru na grzbiecie i białe na brzuchu.
Chomiki syryjskie nie przepadają za dodatkowym towarzystwem. Samice są pod tym względem bardziej marudne niż samce. Mimo to dobrze znoszą obecność swojego ludzkiego właściciela. Nie możemy jednak spodziewać się aktywnych zabaw. Chomiki syryjskie raczej bawią się przy człowieku, zamiast z nim. Szybko potrafią się oswoić i przywyknąć do nowego właściciela, chociaż oczywiście przez pierwszy tydzień powinien on wykazać się dużą cierpliwością.
Ten gatunek chomików ma bardzo mocny zmysł węchu. Z tego powodu powinniśmy dokładnie dbać o czystość jego otoczenia. Dobrze jest także wyrobić w sobie nawyk mycia rąk przed każdą zabawą z chomikiem.
Chomiki syryjskie są aktywne głównie nocą. Potrzebują dużej ilości ruchu. Warto mieć to na uwadze wybierając w sklepie odpowiedni kołowrotek – wydający jak najmniej hałasu. Dzięki temu jego nocne ćwiczenia nie będą dla nas tak uciążliwe.
Chomik Roborovskiego
Przedstawiciele tego gatunku osiągają do 4,5 cm długości. Pochodzą one z okolic Pustyni Gobi, mongolskich stepów i północnych Chin. Są to najmniejsze udomowione chomiki mające jednocześnie najdłuższą średnią życia – do 3,5 lat.
Kolorystyka ich sierści – piasek i złoto – odpowiada miejscom, z których pochodzą. Brzuch oraz okolice ponad oczami mają białe.
Mogą być przetrzymywane w towarzystwie innych chomików Roborovskiego, jeżeli znają się od wczesnych dni. Są niebywale szybkie i aktywne, dlatego mogą początkującego właściciela chomików przyprawić o frustrację. Nie zaleca się ich także z tego powodu małym dzieciom. Należą do przekupnych stworzeń – można zdobyć ich przychylność poprzez smakołyki.
Ze względu na rozmiar chomiki Roborovskiego najlepiej przetrzymywać w akwarium. One także są strachliwe i powinny być umieszczone w spokojnym miejscu. Najaktywniej zachowują się w nocy, wtedy też uwielbiają korzystać ze swoich kołowrotków.
Chomik Campbella
Jak sama nazwa wskazuje, został odkryty przez W. C. Cmapbella w 1902 roku. Jego dzicy przodkowie pochodzą ze stepowych okolic centralnej Azji i północno-wschodnich Chin. Osiągają długość 10-12 cm, a średnia ich życia to 1,5-2 lata.
Ten gatunek także należy do towarzyskich, ale powinien być przetrzymywany z chomikami tej samej płci i od wczesnych dni. Podobnie do większości odmian chomików te również są aktywniejsze nocą, wymagają ruchu i dobrego kołowrotka, najlepiej hodować je w akwarium.
Chomik chiński
Chomiki chińskie mają więcej cech wspólnych z chomikami syberyjskimi. Osiągają 8-12 cm długości. Ich średni życia wynosi 2-3 lata. Przeważnie mają krótką i ciemno-brązową sierść, ale zdarzają się też białe osobniki.
W przeciwieństwie do innych gatunków – chomik chiński nie ma tak zaokrąglonych kształtów. Jest węższy w tułowiu i szczuplejszy. Są jedyną zadomowioną odmianą posiadającą pokaźnej długości ogon – osiągający do 2-3 cm. Potrafią owinąć się nim wokół palców, gdy są trzymane na dłoniach.
W przeciwieństwie do innych chomiki chińskie są aktywniejsze wieczorami. Dzięki temu można spędzać z nimi więcej czasu na zabawach. Również potrzebują sporej ilości ruchu i trzeba je zaopatrzyć w solidny kołowrotek.