Fiprex Duo Spot-On M (psy 10-20kg)
| ||||||||
Fiprex® Duo to nowa linia produktów leczniczych przeznaczona do zwalczania inwazji kleszczy, pcheł oraz wszołów u psów, kotów i fretek. Fiprex® Duo zawiera w składzie dwie substancje czynne: Fipronil oraz (S)-Metopren. Działanie preparatu polega na eliminowaniu pcheł, kleszczy oraz wszołów, poprzez blokowanie przewodnictwa nerwowego pasożyta, a w konsekwencji jego paraliż i obumarcie. Fipronil zwalcza pchły w ciągu 24 godzin, a kleszcze i wszoły w ciągu 48 godzin od zastosowania. Zawarty w Fiprexie ® Duo (S)–Metopren to regulator wzrostu owadów, hamuje rozwój niedojrzałych postaci pcheł (jaja, larwy i poczwarki), które występują w środowisku bytowania zwierząt, min. w kojcach i legowiskach.
Skład:
- Fipronil 134 mg/1,34 ml
- (S)-metopren 120,6 mg
Substancje pomocnicze:
- Butylohydroksytoluen 0,13 mg
- Butylohydroksyanizol 0,27 mg
Wskazania:
- Zwalczane inwazji wyłącznie pcheł lub w inwazjach mieszanych z kleszczami i (lub) wszołami.
- Zwalczanie dorosłych postaci pcheł: Działanie owadobójcze przeciwko nowym inwazjom dorosłych pcheł utrzymuje się przez 8 tygodni.
- Zwalczanie jaj, larw i poczwarek pcheł. Działanie to utrzymuje się przez okres 6 tygodni po zabiegu.
- Zwalczanie kleszczy. Działanie roztoczobójcze produktu utrzymuje się do 4 tygodni po podaniu.
- Leczenie inwazji wszołów (Trichodectes canis).
- Produkt może być wykorzystywany w ramach usuwania objawów klinicznych alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), o ile zostało ono wcześniej rozpoznane przez lekarza weterynarii.
Przeciwwskazania:
- Nie stosować u szczeniąt poniżej 8 tygodnia życia i/lub ważących mniej niż 2 kg.
- Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na związki fenylopirazolowe.
- Nie stosować u zwierząt chorych lub w okresie rekonwalescencji.
- Nie stosować u królików.
Działania niepożądane:
W przypadku polizania przez zwierzę miejsca zastosowania preparatu, może wystąpić ślinotok, wymioty oraz inne objawy ze strony układu nerwowego (nadwrażliwość, osowiałość). W miejscu podania może wystąpić tymczasowe odbarwienie futra, miejscowe wyłysienie, zaczerwienienie, świąd lub przetłuszczony wygląd. Działania niepożądane ustępują zwykle po 24 godzinach. O wystąpieniu działań niepożądanych po podaniu tego produktu lub zaobserwowaniu jakichkolwiek niepokojących objawów nie wymienionych w ulotce (w tym również objawów u człowieka na skutek kontaktu z lekiem), należy powiadomić właściwego lekarza weterynarii, podmiot odpowiedzialny lub Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Formularz zgłoszeniowy należy pobrać ze strony internetowej http://www.urpl.gov.pl (Wydział Produktów Leczniczych Weterynaryjnych).
Dawkowanie i droga(-i) podania:
Preparat podawać zewnętrznie, bezpośrednio na skórę. 1 tubka 1,34 ml (M) zawierająca 134 mg fipronilu na psa o masie od 10 do 20 kg.
Sposób podania:
Nie kąpać zwierząt 2 dni przed oraz 2 dni po podaniu preparatu. Otworzyć tubkę przez przekręcenie i oderwanie końcówki. Rozchylić sierść między łopatkami i wycisnąć całą zawartość tubki. W celu uzyskania optymalnego efektu działania produkt należy podawać z zachowaniem minimum 4-tygodniowych odstępów pomiędzy kolejnymi aplikacjami. Należy zawsze mieć na uwadze aktualny stopień nasilenia inwazji pcheł i kleszczy na danym terenie. Preparat nie zabezpiecza przed przyczepieniem się kleszcza do skóry zwierzęcia. Po zabiciu kleszcze zazwyczaj spadają z sierści psa, natomiast te, które pozostaną, mogą być usunięte przez delikatne strzepnięcie. W niekorzystnych warunkach po zastosowaniu preparatu mogą pozostawać na zwierzęciu pojedyncze ektopasożyty, w związku z tym nie można całkowicie wykluczyć możliwości przenoszenia chorób zakaźnych. Pchły występują również w miejscach, w których przebywają zwierzęta (legowiska, dywany). Miejsca te również powinny być poddane działaniu odpowiednich preparatów przeciwpasożytniczych i regularnie odkurzane.
Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie:
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać. Nie przechowywać w lodówce. Nie używać po upływie terminu ważności podanego na etykiecie.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności:
Zapobiegać lizaniu sierści przez zwierzęta kilka godzin po zabiegu. Nie stosować na uszkodzoną skórę psa. Zwierzęta o stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu nie powinny być poddawane zabiegowi. Wszystkie koty i psy przebywające w gospodarstwie domowym powinny również podlegać leczeniu. Podczas zabiegu nie pić, nie jeść i nie palić. Zaleca się podawać preparat w gumowych rękawiczkach ochronnych. Unikać kontaktu preparatu ze skórą. Po zabiegu dokładnie umyć ręce. Nie dotykać zwierzęcia aż do całkowitego wyschnięcia preparatu. W przypadku kontaktu preparatu ze śluzówką oka należy przemyć zanieczyszczone miejsce dużą ilością wody. Osoby o stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu powinny zachować szczególną ostrożność przy jego aplikacji. W badaniach prowadzonych na zwierzętach laboratoryjnych nie zaobserwowano negatywnego wpływu na reprodukcję ani negatywnego działania teratogennego. Nie należy stosować u ciężarnych i karmiących suk ze względu na brak danych bezpieczeństwa. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może wzrosnąć przy przedawkowaniu preparatu. W wyniku przedawkowania może dojść do wystąpienia niekontrolowanych skurczy mięśni i drgawek. W niektórych przypadkach obserwowano pobudzenie lub senność oraz nadwrażliwość na hałas i światło. Stwierdzano także przejściowe zawroty głowy, nadmierne ślinienie się oraz nudności i wymioty. W miejscu podania produktu może dojść do przejściowego zaczerwieniania lub podrażnienia skóry. Wszystkie te objawy ustępują zwykle po upływie 24 godzin. W celu zmniejszenia ich intensywności można zastosować leczenie objawowe. Zastosowanie się do zaleceń producenta ogranicza do minimum pojawienie się działań ubocznych.
poprzedni | powrót do listy | następny |