Markowe karmy zoologiczne

Zalecenia dla właściciela po sterylizacji zwierzaka

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zwierzak po zabiegu sterylizacji/kastracji będzie potrzebował specjalnej opieki i większej uwagi, przynajmniej przez kilka pierwszych dni.
Zatem nikomu nie wyda się dziwne to, co przeczyta poniżej.
Warto zapoznać się z tym artykułem, aby przypomnieć sobie, w jaki sposób powinniśmy opiekować się naszym pupilem po zabiegu i jak pomóc mu szybko i sprawnie wrócić do kondycji.

Zabieg odbywa się w gabinecie weterynaryjnym/klinice, wskazane jest zabranie zwierzaka do domu po wybudzeniu. Nie posłuży mu zabranie do domu przed wybudzeniem ze względu na możliwe powikłania i problemy. Podczas wybudzania powinien być obecny weterynarz. Jeśli nie wystąpiły żadne komplikacje to dobrze zabrać pupila do domu w dzień przeprowadzenia zabiegu (po wybudzeniu). Nasz zwierzak „u siebie” będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie, co  pozwoli mu na spokojną rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Musimy pamiętać, że nasz zwierzak przeszedł zabieg w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą i mimo odzyskania świadomości nie jest on jeszcze w pełni sił. Może się to objawiać sennością, niepewnym/chwiejnym chodem, niekontrolowanym oddawaniem moczu.
Pupil może również być bardzo wrażliwy na różne bodźce zewnętrzne typu: ostre światło czy hałas.

W dzień zabiegu

– Zapewnij pupilowi wygodne, spokojne miejsce – bez hałasu, przeciągów, ostrego światła gdzie będzie spokojnie mógł odpocząć.
– Twoje zwierzę nie odzyskało jeszcze kontroli nad swoim ciałem – ogranicz, zatem ruch, nie zaczepiaj, nie zabawiaj pozwól na odpoczynek.
– Nie karm!  W dniu zabiegu zwierzę nie powinno spożywać pokarmów. Cały czas trwa działanie leków, które otrzymał Twój zwierzak w czasie zabiegu. Po całkowitym wybudzeniu, a najlepiej wedle wskazań lekarza można podawać niewielkie ilości wody do picia.

Kilka dni po…

– Pierwszy posiłek nasz zwierzak będzie mógł zjeść na drugi dzień po zabiegu. Jedzenie podajemy, co kilka godzin w małych porcjach. Obserwujemy zwierzaka. Jeśli pojawią się wymioty trzeba odczekać kilka godzin  z następnym posiłkiem.
-Kontrolujemy ranę – zachowujemy ją w czystości i suchości. W miarę gojenia pojawi się świąd, ale nie możemy pozwolić na lizanie i drapanie rany przez zwierzaka.  Można zastosować kołnierz lub ubranko pooperacyjne.
– Absolutnie nie można na własną rękę podawać zwierzakowi żadnych leków.
– Nie kąpać psa/kota minimum 7 dni po zabiegu.
– Pamiętaj o wizycie kontrolnej i wyciągnięciu szwów po ok. 10 dniach.

Myślę, że to najważniejsze rzeczy, o których musimy pamiętać, kiedy zwierzak jest po zabiegu. Jeśli pojawiają się jakieś niepokojące objawy pamiętajmy o kontakcie z weterynarzem.
Zdarza się, że zwierzęta po zabiegu kastracji/sterylizacji przybierają na wadze pamiętaj o tym i zadbaj o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej zwierzaka oraz karmie dobrej jakości.

Przeczytaj również: Sterylizacja bez tajemnic

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj