Miniaturowe krewetki są bardzo łatwe w utrzymaniu i hodowcy je chwalą jako wdzięczne zwierzęta akwariowe. Jeżeli mają zapewnione odpowiednie warunki, możemy je często zobaczyć wychodzące z norek i pływające w toni akwarium. Krewetki możemy hodować wraz z małymi rybkami słodkowodnymi oraz dużą ilością roślinek akwariowych, korzeni i jamek. Skorupiaki są stadnymi zwierzętami więc należy nastawić się na kupno od razu kilku sztuk, by czuły się dobrze i pewnie w swoim stadzie. Rozpoczynając hodowlę powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu filtra wodnego gąbką, by razem z innymi cząsteczkami nie przefiltrowały się malutkie żyjątka, którymi się żywią.
Krewetkarium to hit ostatnich lat wśód akwarystów. Można w nim znaleźć nie tylko czystą i ciepłą wodę z dżunglą roślin wodnych ale mieniące się różnymi kolorami małe skorupiaki, które mogą zachwycić nie tylko wdziękiem ale i intensywnym ubarwieniem pancerzyka. Dodatkowym atutem tych drobnych dziesięcionogów jest możliwość hodowli w małych akwariach od 10 do 70l. Na początek polecane są zbiorniki około 30l, ze względu na łatwe utrzymanie w nim odpowiednich warunków do hodowli krewetek. Rybkami polecanymi do trzymania wraz ze skorupiakami są neonki, mikrorazbory, kiryski oraz otoski, nie dobieramy do nich dużych drapieżnych ryb ze względu na ryzyko polowań w akwarium.
5. Babaulti Green
Caridina cf. Babaulti var. Green jest ciekawym gatunkiem krewetki o zielonym ubarwieniu pancerza. W warunkach naturalnych występuje w Indiach. Charakteryzuje się seledynowym, oliwkowym lub trawiastozielonym ubarwieniem, jednak może go zmienić pod wpływem warunków zewnętrznych np. czynniki wodne, inni mieszkańcy, stres oraz dieta. Samice dorastają do 4 cm, często posiadają charakterystyczny biały pasek na grzbiecie.
Krewetka bardzo stadna najlepiej czuje się w dużej grupie osobników, minimalna wielkość stadka to 5 sztuk. W pojedynkę jest bardzo nieśmiała i ciągle przebywa w kryjówkach np. wśród liści roślin, gdzie jest dobrze zamaskowana. Babaulti Green są wszystkożerne, dlatego można podawać im gotowe karmy dla krewetek, zjadają też plankton, materię organiczną, warzywa i glony.
Minimalna pojemność zbiornika to 30l. Wymagania wodne: temperatura 24-280C, twardość wody od średnio twardej do twardej, pH neutralne lub lekko zasadowe do 7,5. Wymagają krystalicznie czystej wody, niezbędne są regularne podmiany wody, zastosowanie filtrów gąbkowych oraz wody dobrze natlenowanej z delikatnym ruchem. Akwarium powinniśmy wyposażyć w duże ilości kryjówek np. korzenie, skały, kamienie oraz gęstą obsadę roślinną.
Krewetki u których obserwujemy przeobrażenie niezupełne, odbywają gody zazwyczaj w porach wieczornych. Jaja tego gatunku są zielone, po 20-28 dniach wykluwają się młode. Małe krewetki rosną bardzo długo i odchowanie młodych może przysporzyć niewielkie kłopoty. By ochronić młode, zabezpieczamy filtry gąbką i staramy się nie dopuścić do pożarcia ich przez ryby lub innych mieszkańców akwarium. Jeśli zależy nam na przychówku warto rozważyć przeniesienie malców do osobnego akwarium
4. Tiger
Caridina cantonensis sp. Tiger to gatunek ciekawie ubarwionego drobnego skorupiaka. Tiger charakteryzuje się szarym lub beżowym ubarwieniem pancerza z pięcioma ciemnymi, poprzecznymi pręgami oraz dwoma ciemnobrązowymi plamami u nasady ogona i na głowie. Dodatkowo całe ciało może być drobno nakrapiane na ciemny kolor. Istnieją różne odmiany barwne np. niebieska, czarna, czerwona. Tigery dorastają do 3 cm, jest to dosyć mały gatunek krewetki.
Krewetki te dobrze czują się w stadzie, gdzie jest jedynie kilka osobników. Są spokojne i ciche, w sytuacjach stresowych mogą zmienić barwę na czerwoną, wybarwić się lub wyskoczyć z akwarium. Wyskakiwanie powodować może także zaniedbanie akwarium i brudna woda. Tiger lubi chować się pośród drobnoliściennych roślin oraz w różnego rodzaju kryjówkach np. pod korzeniami, w skorupach orzecha kokosowego itp. Dobrze czują się w akwariach ogólnych z drobnymi rybami i odpowiednim podłożem (małe, obłe ziarna).
Gatunek Tiger jest padlinożerny dlatego pożera resztki pokarmów dla rybek, lubi pokarm dla krewetek, nie pogardzi resztkami roślinnymi, glonami i warzywami. Jest wrażliwy na chemikalia i gwałtowne zmiany parametrów wody! Nie lubi związków azotu i miedzi, preferuje krystalicznie czystą, dobrze natlenioną wodę z częstymi podmianami około 30%.
Nie powinny być hodowane z krewetkami typu Bee czyli Crystal Red, ponieważ mogą się krzyżować. Zapłodnienie u dorosłych osobników trwa bardzo krótko, zapłodnione jajeczka przetrzymywane są w odwłoku samicy przez około 3-4 tygodnie. Po tym czasie wykluwa się około 30-40 młodych. Młode krewetki, od razu przystosowane są do samodzielnego żerowania, stopniowo po kolejnych linieniach osiągają dojrzałość płciowa. Samica gotowa jest do kolejnego zapłodnienia od razu po wykluciu młodych.
3. Blue Pearl
Krewetka Blue Pearl czyli, Neocaridina heteropoda var. Blue jest to sztucznie wyhodowany gatunek na potrzeby akwarystów. Ma błękitne, perłowe ubarwienie, samce są mniej kolorowe, natomiast samice mają bardziej intensywną barwę. Dorasta do 3,5 cm, samiczki mogą osiągnąć nawet 4cm.
Minimalna pojemność akwarium w którym powinny być hodowane to około 25l. Podobnie jak inne krewetki lubią się chować, w jamkach, norkach, zakamarkach i wśród roślin, dlatego obowiązkowym wyposażeniem zbiornika powinny być korzenie, skorupy orzecha kokosowego, gliniane elementy doniczek, większe kamienie i duża ilość drobnoliściennych roślinek wodnych.
Blue Perl podobnie jak wszystkie krewetki są zwierzętami stadnymi. Są dosyć aktywne i mogą żyć w dużych grupach. Żywią się głównie glonami i materiałem roślinnym, można je dokarmiać specjalnymi mieszankami dla krewetek oraz pokarmami zawierającymi spirulinę i mrożoną artemią.
Wymagania wodne: temperatura od ok. 20 do max. 28 stopni, odczyn pH 6,5-7, woda od miękkiej do średnio twardej. Blue Pearl są wrażliwe na azotyny i inne związki azotu oraz miedzi. Potrzebują czystej, często wymienianej i napowietrzonej wody.
Przy dobrych warunkach wodnych i odpowiednim karmieniu, krewetki rozmnażają się same, natomiast przy wymuszonym
rozmnażaniu powinno się wybrać te najbardziej wybarwione sztuki. Rozwój zarodków w zapłodnionych jajkach trwa od 3 do 4 tygodni, po tym czasie wykluwa się od 5 do 30 młodych osobników. Ich wielkość to około 1,5-2 mm, dlatego tak ważne jest zabezpieczenie filtrów gąbką, która uratuje maluchy.
2. Red Cherry
Neocaridina davidi var. Red, czyli Red Cherry jest dosyć dużą krewetką osiągającą rozmiary około 4cm. Samiczki są większe niż samce, mają bardziej jaskrawe ubarwienie. Charakteryzują się jasnym żółtym lub pomarańczowym podbrzuszem, natomiast korpus jest dodatkowo upstrzony czerwonymi plamkami. Natomiast samce mają mniejszy i cieńszy ogon i mają mniej intensywna barwę.
Jest gatunkiem stadnym, żyje w dużych grupach, dlatego min. pojemność akwarium na jedno stadko to około 40l. Są bardzo aktywnymi żyjątkami wodnymi, w porze karmienia podskakują po pokarm, są odporne i bardzo łatwe w hodowli. Red Cherry są wszystkożerne dlatego są dobrymi „czyszczycielami” akwarium, pożywiają się glonami, warzywami, resztkami roślinnymi, można je dokarmiać suszonym pokarmem dla krewetek w granulkach lub tabletkach. Zrzucone pancerze podczas linienia powinniśmy zostawić w akwarium, ponieważ są cennym źródłem wapnia.
Wymagania wodne: temperatura wody powinna być w przedziale 22 do 27 stopni, pH 6,5-7,5 a twardość wody od miękkiej do średnio twardej. Akwarium powinno być intensywnie napowietrzane, a raz w tygodniu podmienione 30% wody, dodatkowo krewetki potrzebują oświetlenia przynajmniej przez 10 godzin dziennie. Szkodliwe są dla nich azotany, amoniak, chlor, chloroaminy oraz miedź.
Zapewniając skorupiakom odpowiednie warunki bytowania, w bezstresowym środowisku zaczną się intensywnie rozmnażać. Zapłodnione jaja umieszczone w odwłoku samicy, muszą być systematycznie napowietrzane, w tym celu mama wachluje je ogonem i systematycznie przekłada. Po 35-40 dniach wykluwają się małe krewetki.
1. Crystal Red (Bee)
Naszym numerem 1 jest oczywiście krewetka Crystal Red, czyli Caridina cantonensis z rodziny Atyidae. Występuje w różnych odmianach kolorystycznych m.in. czarno-biała, niebieska, pomarańczowa, biało-złota i popularna czerwono- biała Crystal Red. Skorupiak osiąga wielkość około 2-3 cm, występuje dymorfizm płciowy w którym samica jest większa niż samiec.
Krewetka żywi się glonami, warzywami, resztkami roślin i pokarmu dla ryb. Potrzebuje dużej ilości kryjówek ze względu na zmiany pancerza podczas których musi mieć własną jamkę, by nie narażać się na pożarcie przez rybę lub uszkodzenia ciała. Jest to gatunek stadny, jednak najlepiej czuje się w towarzystwie kilku osobników. Stresy związane z wprowadzeniem do akwarium drapieżnika, zmiany parametrów wody itp. powodują u krewetek wybarwienie ciała.
Wymagania wodne to: tem. 21-240C, pH około 6,5-7, woda miękka. Woda musi być intensywnie napowietrzana a często podmieniana. Żyjątka te lubią czystość i wrażliwe są na wszelkie zanieczyszczenia (związki azotu i miedzi rozpuszczone w wodzie), a także na gwałtowne zmiany temperatury wody. Musimy kontrolować ilość glonów w wodzie, bo to one są źródłem azotanów i fosforanów. Zbiornik powinien wynosić około 30 l na stadko. Systematycznie czyścimy dno zbiornika, najlepiej użyć ciemnego żwirku na którym świetnie eksponują się egzotyczne barwy skorupiaków.
Rozród Crystal Red jest łatwy. Dorosłe osobniki same dobierają się w pary i samce zapładniają samice co około 1-1,5 miesiąca. Zapłodnionymi jajami zajmuje się samica, która przechowuje je w odwłoku za tylnymi odnóżami. Młode krewetki wykluwają się po około 3-4 tygodnie, są miniaturowymi wersjami swoich rodziców, jednak ich narządy nie są tak dobrze rozwinięte. Dojrzałość osiągają poprzez kolejne linienia, podczas których chowają się wśród roślinności i w norkach.
Różnorodność gatunków i barw krewetek może przysporzyć akwarystów o zawrót głowy! Doświadczeni hodowcy zakładają krewetkaria, które cieszą oko nie tylko żyjątkami ale także w yjątkowymi roślinami wodnymi. Małe skorupiaki nie powinny być kłopotliwe w utrzymaniu nawet dla początkujących hodowców. Wszystkim osobom stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie akwarystyki słodkowodnej życzymy powodzenia!