Niedawno przedstawiliśmy informacje na temat wyprawki dla świnki morskiej, jednak aby czuła się ona dobrze w swoim nowym domu, nie wystarczy dbać o to, by miała co jeść i pić. W tym artykule dowiesz się, co możesz zrobić, aby Twoja świnka morska zawsze czuła się dobrze.
Podstawowe wygody
Oczywiście, jedzenie i picie to absolutna podstawa – świnka zawsze powinna mieć dostęp do jedzenia i czystej wody. Zapewnij jej zróżnicowaną dietę składającą się z pokarmu dla świnek, świeżych warzyw i owoców oraz dostęp do siana.
Dbaj też o to, by Twoja świnka zawsze miała czystą ściółkę, umyty domek i higieniczne warunki. Podczas czyszczenia jej klatki pamiętaj tylko o tym, by nie przesadzić – zwłaszcza jeśli chodzi o domek, który jest jej ostoją.
Niektóre świnki lubią znosić tam trociny, siano, oraz materiały, które możesz jej dostarczyć (takie jak wełna czy kawałki materiałów). Ważne jest, by podczas sprzątania klatki nie pozbywać się zbyt często tego, co znosi do swojego leża – jest ono przesiąknięte jej zapachem i każda zmiana powoduje, że świnka będzie czuć się wyobcowana lub zagubiona. Niemniej, domek powinien być regularnie myty, a “gniazdo” co jakiś czas oczyszczane (przynajmniej z grubsza), by mieć pewność, że nie zalęgną się tam szkodliwe mikroorganizmy).
Klatka i okolice
Umiejscowienie klatki, w której mieszka świnka morska jest bardzo ważne. Mimo, że powinna mieć delikatny przewiew, nie powinna stać w przeciągu – świnki bardzo łatwo się przeziębiają. Dbaj też o nerwy swojego pupila, który jest bardzo wrażliwy na hałasy i nagły ruch. Najlepszym miejscem jest ciepły, cichy kąt z dala od okna, drzwi i źródeł hałasu (radio, głośniki itp).
Świnka morska potrzebuje dużo ruchu. Musisz jednak wiedzieć, że bardzo trudno jest jej poruszać się po gładkich powierzchniach, takich jak parkiet czy linoleum. Najlepiej, jeśli klatka znajduje się na dywanie, ułatwiając zwierzątku wejście, wyjście i bieganie. Jeśli w pokoju jest gładka podłoga warto na czas wypuszczania zwierzątka rozkładać koc lub chodnik, by było mu wygodniej i by czuło się bezpieczniej podczas zabawy.
Zabezpiecz ciasne miejsca
Świnki morskie mają niestety tendencje do klinowania się w różnych ciasnych przejściach. Przy ich stosunkowo niewielkich rozmiarach może to być duży problem, dlatego wszystkie przejścia za szafami i pod kanapami, w szczególności te kończące się ścianą, powinny być zatkane przed wypuszczeniem świnki z klatki. Zaoszczędzisz w ten sposób dużo stresu ciekawskiemu zwierzątku, a wysłuchiwania przerażonych pisków sobie i swojej rodzinie. Wyciągnie zaklinowanej świnki zza szafy na liście najbardziej stresujących sytuacji plasuje się gdzieś pomiędzy wypadkiem samochodowym, a gaszeniem pożaru w kuchni.
Daj śwince morskiej przestrzeń
Świnki morskie są bardzo płochliwe, a co więcej – łatwo tracą zaufanie. Jeśli świnka czegoś się przestraszy i ucieknie do swojego domku, lub po prostu chce pospać w klatce, daj jej taką możliwość. Wyciąganie na siłę spowoduje, że niepotrzebnie się zestresuje, a na dłuższą metę będzie bardziej nieufna i niechętna kontaktom.
Pieszczoty, pieszczoty i jeszcze raz pieszczoty
Świnki morskie uwielbiają być głaskane, czesane i przytulane. Są naturalnie płochliwymi zwierzątkami, dlatego duża dawka miłości nie tylko je uspokaja, ale też pozwala nawiązać z nimi, więź, bardzo ważną zwłaszcza dla świnek, które nie mają towarzyszy. Za okazywanie miłości i bliskości odwdzięczą się tym samym, dodatkowo wydając najbardziej pocieszne odgłosy radości – warte każdej poświęconej na głaskanie minuty.
W grupie raźniej
Świnki morskie nie lubią samotności – są zwierzętami stadnymi. Poświęcaj swojej śwince dużo uwagi, a jeśli nie zawsze możesz sobie na to pozwolić – najlepiej zaadoptuj dwie lub więcej (tej samej płci, o ile nie planujesz szybko rozrastającej się hodowli!). Dbanie o większą ilość świnek morskich nie jest dużo bardziej wymagające niż dbanie o jedną, a korzyści są przeogromne – zwierzątka będą raźniejsze i weselsze, zapewniając Ci niezliczone godziny rozrywki przy oglądaniu ich wspólnych zabaw.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Świnki morskie podobnie jak inne zwierzęta domowe powinny raz na jakiś czas odwiedzić weterynarza – jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że z Twoim zwierzątkiem dzieje się coś złego to najprawdopodobniej masz rację – w końcu spędzasz z nim dużo czasu, więc nagła zmiana zachowania czy wagi świnki nie powinna ujść Twojej uwadze. Na początku swojej przygody z hodowlą świnki warto wybrać się też ze świnką na wizytę kontrolną – weterynarz obejrzy zwierzątko poszukując niepokojących sygnałów, a Tobie chętnie podpowie jak o nie prawidłowo dbać. Zaleca się kontrolną wizytę u weterynarza raz w roku, nawet gdy nie występują objawy chorobowe.