Markowe karmy zoologiczne

Sterylizacja kotki – co musisz wiedzieć

Czego należy się spodziewać po zabiegu sterylizacji u kotki?
Zabieg sterylizacji jest zalecany dla każdej kotki, która nie jest hodowana z myślą o potomstwie. Do niedawna uważano, że powinno się unikać takiej operacji jeśli kotka nie wychodzi na dwór, jednak coraz powszechniejsze jest stosowanie zabiegu nawet w tym przypadku.


Kiedy i dlaczego sterylizować kotkę?
Zdania są podzielone, jednak większość weterynarzy zaleca ovariohisterectomię tuż po pierwszej rui. Oczywiście zdarzają się tacy, którzy nie widzą przeciwwskazań dla wcześniejszego zabiegu. Przejście przez przynajmniej jedną ruję pozwoli organizmowi kotki uzyskać swojego rodzaju balans hormonalny, który może zniwelować późniejsze zmiany zachowania, jednak zabieg jeszcze przed nie grozi zdrowiu zwierzęcia. Sterylizacja domowej, niewychodzącej kotki zapobiegnie wielu problemom związanym z rują. Kotka, która w trakcie jej trwania nie zostanie pokryta, najczęściej jest nadwrażliwa i trudna w obyciu. Ale nie jest to tylko kwestia wygody właściciela, który nie chce wysłuchiwać przeraźliwego miauczenia czy oglądać wyprężony koci zadek. Sama kotka męczy się podczas każdej rui, a im starsza, tym trudniej łagodzić efekty medykamentami.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?
Przede wszystkim nie należy podawać jej jedzenia co najmniej przez 12 godzin przed zabiegiem (nie dotyczy to wody, do której powinna mieć stały dostęp). Zabieg powinien być przeprowadzany tylko na zdrowych kocich dziewczynkach, dlatego wskazana jest wcześniej rutynowa wizyta u weterynarza.

Jak przebiega zabieg sterylizacji kotki? Na co musi być przygotowany właściciel?
Twoja kotka zostanie Ci odebrana na 1,5 – 3 godzin. W tym czasie zostanie poddana narkozie i zoperowana. Wydaje się to oczywiste, ale wiąże się z kilkoma ważnymi faktami, na które musisz się przygotować. Kotka zwrócona będzie prawdopodobnie w dość opłakanym stanie. Niektórzy weterynarze czekają, aż zwierzak wybudzi się jeszcze w klinice (co może zająć dodatkowe kilka godzin), jednak najczęściej procedura przewiduje wręczenie właścicielowi nieco mokrego, wygolonego na brzuszku kota w stanie głębokiego snu. To jest ta część, którą właściciele uznają za najgorszą – zwierzę jest całkowicie bezwładne, a na dodatek ma otwarte, szkliste oczy. Tak, musisz wiedzieć, że kot pod narkozą nie zamyka oczu. Dlatego są one zalewane specjalnym żelem, który zapobiega ich wysychaniu. Łączy się to także z aktywnymi próbami zlizania go, kiedy już pupilka się obudzi. W trakcie okresu narkozy następuje całkowite zwiotczenie mięśni, co oznacza, że musisz liczyć się z popuszczaniem przez kotkę moczu, a w niektórych przypadkach i kału. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w duże ilości ręczników i nie kłaść śpiącego zwierzęcia na ulubionym kocyku babci.

Przebudzenie kotki po sterylizacji
Zwierzę po narkozie jest niezwykle zdezorientowane. Naturalnym odruchem będzie dla kotki wstanie i próba ucieczki, dlatego najlepiej ułożyć ją na podłodze. Można próbować odgradzać jej legowisko do czasu, aż poczuje się lepiej, jednak „lepiej” jest pojęciem względnym i próby przeskoczenia zapory, podobnie jak zeskakiwanie z łóżka czy krzesła, mogą zakończyć się w najlepszym przypadku komiczną sceną, w najgorszym – złamaniami i obiciami. Musisz przygotować się na to, że Twoja kotka będzie snuła się po domu, zataczając się i obijając o meble. Trzeba wtedy pilnować, żeby przez przypadek nie zrobiła sobie krzywdy. Czasem kotka wraca do właściciela odziana w kubraczek, który ma chronić ranę pooperacyjną, co może dodatkowo utrudnić jej poruszanie. Tu nadmienić należy, że powinniście dowiedzieć się, czy weterynarz założy kubraczek i czy jest on w ogóle wymagany. Wiele klinik stosuje teraz opatrunki w sprayu, które nie wymagają dodatkowej ochrony, jeśli jednak nie została Ci zaoferowana taka opcja, zadbaj o to, by ochronne wdzianko zostało założone jeszcze w trakcie trwania narkozy – potem może się to okazać niemożliwe. Zwracać powinno się uwagę na nadmierne, częste wymioty (które mogą być dla kotki bardzo bolesne), okres braku równowagi i dezorientacji dłuższy niż sześć godzin od przebudzenia, oraz problemy oddechowe – w niektórych przypadkach narkoza może powodować właśnie takie skutki uboczne, a przedłużające się mogą świadczyć o powikłaniach.

Ile kosztuje sterylizacja kotki?
Sterylizacja kotki kosztuje od 100 do 300 złotych w zależności. W koszty zazwyczaj wliczony jest przegląd i podstawowe badania przed zabiegiem, leki oraz podstawowa opieka pooperacyjna. Warto rozglądać się wiosną, przed sezonem rozrodczym kotów, ponieważ można wówczas trafić na promocje w klinikach lub uzyskać dofinansowanie do zabiegu z fundacji, instytucji miejskich, stowarzyszeń, których celem jest walka z problemem bezdomności i niekontrolowanego rozrodu kotów.

Dni, tygodnie, miesiące po operacji sterylizacji kotki
Kotka nie może być karmiona przez dobę po operacji. W tym czasie będzie musiała zadowolić się wodą i ważne jest, żeby nie litować się nad „zagłodzonym nieszczęściem”.

Przez kilka dni do tygodnia po zabiegu może być skrajnie nieufna i przestraszona. Wiele kotek na ten okres zaszywa się w ciemnych, ustronnych miejscach – nie należy wyciągać zwierzaka na siłę, a raczej zapewnić łatwy dostęp do jedzenia i wody i dużo spokoju.

Kotka będzie starała się ustawicznie zlizać opatrunek lub wygryzać szwy – jest to naturalne, a weterynarz zadba o to, by zabezpieczyć ranę, jednak watro mieć sytuację na oku. Po zdjęciu szwów kotka powinna już być normalnie zachowującym się zwierzakiem. Dopiero po kilku miesiącach zauważysz pierwsze zmiany w jej zachowaniu. Są one zawsze zależne od charakteru, u jednych mocniejsze, u innych słabsze. Niektóre kocie panny wyciszają się i uspokajają, inne wręcz odwrotnie. Co jednak jest wspólne, to tendencja do tycia.

Dieta kotki po sterylizacji

Dla sterylizowanych kotek zalecana jest dieta oparta na dedykowanych liniach karm dla kotów sterylizowanych, które niwelują zagrożenie nadwagą. Polecamy następujące ich rodzaje:

Royal Canin dla kotów sterylizowanych 400g

Royal Canin dla kotów sterylizowanych 800g

Royal Canin dla kotów sterylizowanych 4kg

Royal Canin dla kotów sterylizowanych 10+2kg

Royal Canin dla kociąt sterylizowanych 400g

Royal Canin dla kociąt sterylizowanych 800g

Royal Canin dla kociąt sterylizowanych 2kg

Royal Canin dla kociąt sterylizowanych 4kg

Royal Canin dla seniorów sterylizowanych 400g

Royal Canin dla seniorów sterylizowanych 800g

Royal Canin dla seniorów sterylizowanych 2kg

Royal Canin dla seniorów sterylizowanych 4kg

Royal Canin dla młodych kotów sterylizowanych z nadwagą 800g

Royal Canin dla młodych kotów sterylizowanych z nadwagą 2kg

Royal Canin dla młodych kotów sterylizowanych z nadwagą 4kg

Royal Canin dla kotów powyżej 7 lat sterylizowanych z nadwagą 400g

Royal Canin dla kotów powyżej 7 lat sterylizowanych z nadwagą 800g

Royal Canin dla kotów powyżej 7 lat sterylizowanych z nadwagą 1,5kg

Brit Premium dla kotów sterylizowanych 600g

Brit Premium  dla kotów sterylizowanych 800g

Brit Premium dla kotów sterylizowanych 8kg

Hills dla kotów powyżej 7 lat sterylizowanych z kurczakiem 1,5kg

Hills dla kotów powyżej 7 lat sterylizowanych z kurczakiem 3,5kg

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z kurczakiem 300g

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z kurczakiem 1,5kg

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z kurczakiem 3,5kg

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z tuńczykiem 300g

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z tuńczykiem 1,5kg

Hills dla młodych kotów po sterylizacji z tuńczykiem 3,5kg

Brekkies dla kotów sterylizowanych 1,5kg

Brekkies dla kotów sterylizowanych 8kg

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z łososiem 400g

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z łososiem 1,5kg

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z łososiem 10kg

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z indykiem 400g

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z indykiem 1,5kg

Purina Pro Plan dla kotów sterylizowanych z indykiem 10kg

Saszetki dla kotów sterylizowanych Royal Canin Feline

Saszetki Royal Canin Feline Idealna Sylwetka

Saszetki dla kotów sterylizowanych Hills

 

Dodatkowo, sterylizowane kotki są dużo bardziej podatne na choroby układu moczowego. Opis objawów choroby u kota znajdziecie na naszym blogu, możesz też dowiedzieć się więcej o syndromie urologicznym kotów SUK, który często jest kojarzony ze sterylizacją i kastracją.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj