Nie każdy pies lubi kąpiele, a domowe SPA kojarzy mu się z czymś zupełnie odmiennym, aniżeli człowiekowi. Właściciel czworonożnego Pupila musi jednak zadbać o jego prawidłową pielęgnację, bowiem chociażby splątana sierść będzie mu sprawiała cierpień podczas wyczesywania, zatkane, nieczyszczone uszy doprowadzą do schorzeń kanału słuchowego, a na dodatek psi przyjaciel będzie wyglądał na zaniedbanego. Odpowiednia pielęgnacja to nie tylko zdrowie, ale i zadowolenie każdego czworonożnego Pupila.
Podstawy pielęgnacji
Zarówno pies długowłosy, jak i krótkowłosy wymaga pielęgnacji. Właścicielom czworonogów zajęcie sprawia to sporo trudności, bowiem psy, w szczególności nie lubią kąpieli. Dlatego warto psa już od wieku szczenięcego przyzwyczajać do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. W późniejszym wieku będą je lepiej znosiły, a właścicielowi ułatwią to zadanie.
Zabiegi, których wymaga każdy czworonóg, niezależnie od wieku, jak i rasy, to kąpiel, następnie czesanie i suszenie. Ponadto regularne wyczesywanie, przemywanie oczu, czyszczenie uszu, dbałość o zęby. Nie zapominajmy również o łapach.
Kąpiel krok po kroku
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że częstotliwość kąpieli uzależniona jest od długości sierści naszego Pupila. Pod uwagę weźmy również pogodę oraz stan zabrudzenia. Psy długowłose należy kąpać częściej. Generalnie czynność tę wykonuje się raz na kilka miesięcy. Pierwsze kąpiele szczeniaków najlepiej przeprowadzać w dwie osoby.
Lepszym wyborem jest droższy szampon, jak i odżywka, które będą wydajniejsze i lepsze dla naszego Pupila. Kosmetyki dobrane w zależności od potrzeb najlepiej kupić u weterynarza. Może to być szampon pielęgnacyjny bądź leczniczy. Niewskazane są szampony przeznaczone dla ludzi, ponieważ skóra psa ma inne pH, niż skóra ludzka. Kosmetyki należy dobierać również biorąc pod uwagę strukturę szaty psa.
Jak zatem kąpać?
– kąpiel wykonuj najlepiej po wieczornym spacerze, aby uniknąć przeziębienia psa,
– wannę bądź brodzik wyściełaj gumową matą,
– woda w wannie, jak i przeznaczona do spłukiwania powinna być letnia,
– szampon rozcieńcz zgodnie z zaleceniami producenta,
– uszy zabezpiecz tamponami ze zwiniętej waty,
– podczas kąpieli chroń oczy, uszy i nos psa przed zamoczeniem,
– po kąpieli każdy pies się otrzepuje, co jest nieuniknione, ale Twoim zadaniem jest dodatkowe osuszenie ręcznikiem.
Suszenie
Psa należy postawić na przygotowanym stoliku wyłożonym matą antypoślizgową. Każdego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać na wysokości, ponieważ pies czuje wtedy respekt do swojego właściciela i chętniej współpracuje.
Suszyć należy letnim powietrzem, trzymając suszarkę w sporej odległości od psa. Warto zacząć od części lędźwiowej, aby zapobiec przeziębieniu. I kolejno dalsze partie ciała. Głowa pozostaje na sam koniec, ponieważ większość psów nie przepada za tym etapem suszenia. Pamiętaj także o złotej zasadzie, iż należy suszyć w tym miejscu, w którym następuje jednoczesne rozczesywanie szczotką. Lekki podmuch suszarki zdecydowanie ułatwia uniesienie włosa i uporanie się z kołtunami.
Szczotkowanie
Szczególną uwagę należy poświęcić szczotkowaniu swojego Pupila w okresie wiosennym, kiedy to gubi zimową okrywę. Im dłuższa i gęstsza sierść, tym częściej należy szczotkować – nawet dwa razy dziennie, jeśli naszym przyjacielem jest pies długowłosy.
Jeśli chcesz dobrze, pewnie, bezpiecznie i bez ryzyka cierpienia Twojego długowłosego psa wyczesać, spraw sobie dwie szczotki specjalnie stworzone do tego celu:
– tak zwana ‚pin brush’ doskonale rozczesuje splątaną długą sierść. Co ważne, jej igły nie mogą być zakończone kuleczkami, ponieważ zaplątują końcówki i uszkadzają je;
– ‚slicker’ nazywany potocznie pudlówką przeznaczony jest do rozczesywania krótszego włosa i łatwo kołtuniącej się sierści. Dobry slicker powinien łatwo sprężynować pod naciskiem dłoni, co daje gwarancję ochrony przed podrażnieniami skóry naszego czworonoga.
Aby sprawdzić czy czesanie przyniosło pożądany efekt należy użyć metalowego grzebienia. Jeśli z łatwością przechodzi przez sierść, oznacza to, że dobrze rozczesaliśmy swojego psa.
Do czesania psów krótkowłosych zwykle wystarcza specjalna rękawica zbierająca sierść.
Podczas czesania mamy także możliwość na bieżąco sprawdzać czy w futrze nie zagnieździły się jakieś insekty bądź nie dochodzi do powstawania niepokojących zmian skórnych.
Czyszczenie uszu
Po kąpieli nie wolno zapominać o wyjęciu waty z kanałów usznych. Włosy rosnące w uszach psów długowłosych należy usuwać pęsetą. Do czyszczenia małżowin usznych służą specjalne preparaty usuwające zanieczyszczenia. Czyszczenie na własną rękę patyczkami kosmetycznymi, może skutkować dodatkowymi problemami dla psa, a już z pewnością przysporzy mu cierpień.
Jak zadbać o oczy?
Należy je przemywać przeznaczonymi do tego preparatami, które można zakupić w sklepie zoologicznym. Równie dobrze sprawdza się esencja z herbaty.
Co z uzębieniem?
To o czym powinieneś pamiętać na początku, to regularne szczotkowanie, odpowiednia dieta, a także wizyty kontrolne. Do czyszczenia zębów używaj przeznaczonych specjalnie dla psów past, które są bezpieczniejsze i mają smak przez Pupili akceptowany. Podobnie rzecz się ma w przypadku szczoteczek do zębów. Można zakupić specjalną szczoteczkę zakładaną na palec, która ułatwia czyszczenie, a u starszych psów często sprawdza się szczoteczka przeznaczona dla ludzi.
Zadbaj również o specjalnie dobrane karmy oraz przekąski dla psów, dzięki którym zęby Twojego Pupila każdego dnia będą chronione przez nadmiernym osadzaniem się kamienia nazębnego.
Bądź cierpliwy, bowiem Twój pies nie od razu zaakceptuje tę czynność, ale z czasem przyzwyczai się do niej.
Nie zapominaj o łapach
Zaopatrz się w specjalny obcinak do pazurów. Odwiedź także weterynarza i poradź się go, jak prawidłowo wykonywać ten zabieg, żeby pazury nie zostały obcięte zbyt krótko bądź też nie pozostawiać ich zbyt długich, jak i nie ranić psa podczas ich obcinania.
Psie łapy łatwo ulegają podrażnieniom i uszkodzeniom, szczególnie jeśli nie zadbasz o regularne usuwanie nadmiernego owłosienia między opuszkami. W szczególności w okresie zimowym łatwo dostaje się tutaj zmieszany z solą śnieg, który utrudnia chodzenie przyjmujące formę śnieżnych kulek. Łatwo podrażnia, a nawet może prowadzić do nadżerek.
Powinieneś zatem:
– wycinać owłosienie między palcami,
– smarować maścią na bazie wosku,
– myć łapy psa po każdym spacerze.
Produkty, w które należy się zaopatrzyć, aby zadbać o łapy swojego psa to:
* specjalne cążki do obcinania pazurów
* pilnik do wygładzania pazurów
* nożyczki o zaokrąglonych końcach do wycinania owłosienia między opuszkami palców
* maść ochronna
A na koniec pamiętaj o tym, że Twój Pupil ma za sobą ciężką przeprawę przez zabiegi pielęgnacyjne, które nie są dla niego tym samym, czym relaks w SPA dla Ciebie. Gdy dzielnie zniósł Twoją ingerencję w jego ciało – pochwal go za to, a nawet pokuś się o nagrodę, która sprawi mu radość. Był w końcu bardzo dzielny !! 😉
A Ty zadbałeś o swojego przyjaciela? 😉