Markowe karmy zoologiczne

Pomniki i rzeźby kotów na świecie

Kot od tysiącleci jest towarzyszem człowieka, w niektórych krajach już bardzo dawno temu zaczął pojawiać się w sztuce. Obecnie na świecie są tysiące różnych pomników kotów – zarówno domowych jak i dzikich. Postanowiliśmy zrobić dla Was subiektywny przegląd tego, co w kociej sztuce można znaleźć. Może planując wakacje weźmiecie pod uwagę także takie nietypowe atrakcje – to plan dla prawdziwych kociarzy.

Zaczęło się już w starożytnym Egipcie, gdzie kot był zwierzęciem świętym i bardzo szanowanym.
Kot jest też ważnym elementem kultur dalekowschodnich, często stawia się tam pomniki charakterystycznych okrągłych kotów

W Brunszwiku w Niemczech natomiast stoi kolumna przedstawiająca walczące koty – bardzo interesujący widok.

W Brunszwiku znajduje się jeszcze jedna interesująca kocia rzeźba – jest to personifikacja księcia Henryka Lwa wykonana na jego zamówienie w roku 1166. Jest to najstarsza średniowieczna rzeźba pomnikowa, która przetrwała do naszych czasów.
Fot. Brunswyk/Wikipedia

Czas na kolejny kontynent – tym razem zawitamy do Ameryki Północnej – w Kanadzie, a konkretnie w Toronto, można zobaczyć takiego ciekawego, tańczącego kota

W Australii koty też są lubiane i powstają ich pomniki – oto przykład z okolic Stanowej Biblioteki w Sydney

Często pomnik przedstawia nie tylko kota, ale także jego właściciele – tak jest w wypadku londyńskiej rzeźby przedstawiającą Joice – córkę doktora Saltera wraz z jej kotem. Zwróćcie uwagę na dzielnicę biznesową widoczną na drugim planie z charakterystycznym jajowatym wieżowcem.

W paryskim Panteonie też można znaleźć ładną kocią rzeźbę…

W Asheville w USA też znajduje się rzeźba kota – warto zwrócić uwagę na jej charakterystyczną przyczajoną pozę i piękną strukturę powierzchni odlewu.

Niezwykle popularne w Japonii statuetki powitalnych kotów z podniesioną łapką (maneki-neko) mają przynosić szczęście i są często przywożoną z tego kraju pamiątką.

Kolejny japoński kot – tym razem już nie taki przyjazny…

Czasem twórcy rzeźb stawiają nie na wartość artystyczną, ale na zaskoczenie i rozbawienie widzów – z pewnoscią taki zamysł miał twórca kociej ściany, instalacji zwanej spidercats w Baltimore w USA.

W Barcelonie także można zobaczyć ciekawą kocią rzeźbę an jednej z głównych ulic miasta – gigantyczny Puszek nie pozwoli Wam przejść koło niego obojętnie 🙂

Ogromne wrażenie zrobił na nas posąg Orfeusza z kotem na ramionach w Harewood House w miasteczku Alwoodley w Anglii – niezwykły przykład prezentacji więzi człowieka i zwierzęcia.

Urokliwa malutka rzeźba na jednym z dachów w Rydze też przypadła nam do gustu.

W Kijowie też można natknąć się na ładną kocią statuetkę – doskonałe oddanie w metalu delikatności i gęstości kociej sierści daje pogląd o umiejętnościach i talencie twórcy posążka.

I na koniec przepiękna rzeźba Alicji w Krainie Czarów z Cental Parku w Nowym Jorku – a w niej aż 2 koty.

A może w Waszym mieście jest interesująca kocia rzeźba czy statuetka albo wiecie o istniejącej w jakimś mieście na świecie ciekawej rzeźbie. Jeśli tak prosimy o informacje w komentarzach – chętnie dodamy ją do zestawienia.

Jeśli przypadła ci do gustu nasza podróż w czasie i przestrzeni z kotem w tle, to kliknij przycisk „Lubię to” poniżej i pokaż artykuł znajomym.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj