Nauczenie psa siadania na komendę to bardzo przydatna umiejętność. Sprawdza się np. w trakcie powitania gości w domu, wizyt u weterynarza, spożywania posiłków, oczekiwania na zapięcie smyczy itp. Komenda jest bardzo prosta do nauczenia i pozwala okiełznać charakter naszego zwierzaka, więc idealnie nadaje się na początek szkolenia. Uczy cierpliwości i koncentracji, powstrzymuje też łasuchów od „żebrania” przy stole. Jest jedną z podstawowych komend, które powinniśmy nauczyć pupila, aby dobrze się z nim dogadywać. Jak się za to zabrać? Poniżej przedstawiamy jeden z najlepszych sposobów na naukę.
Na początku powinniśmy przygotować sporą ilość smakołyków oraz zarezerwować sobie czas na szkolenie pupila. W nauczaniu może być pomocny kliker do zaznaczenia prawidłowego zachowania. Jak już zaznaczaliśmy wcześniej szkolenie powinno odbywać się w miejscu, które pies dobrze zna i potrafi być w nim skoncentrowany i uważny, warto zadbać, by nie rozpraszały psa bodźce zewnętrzne. My także nie możemy być rozkojarzeni i powinniśmy cała uwagę poświęcić psu. Wiek psa podczas tego szkolenia nie gra roli, można z sukcesem nauczyć siadania na zawołanie szczeniaki jak i dorosłe psy.
Kluczem do sukcesu jest skojarzenie psu dźwięku werbalnego czyli komendy z konkretnym zachowaniem psa. Dlatego komendę powtarzamy tylko raz „siad” a nie „siadsiadsiad”. Za wykonane zadania zawsze nagradzamy pupila. Komenda powinna być wypowiedziana dokładnie w chwili lub zaraz przed wykonywaniem zadania przez psa, nie możemy się z nią spóźniać. Naukę siadania można zobrazować w kliku prostych krokach, które powinniśmy w kolejności wykonywać z pupilem.
- Przygotowanie pomocy w treningu: przysmaki, kliker oraz zarezerwowanie czasu na naukę.
- Do ręki bierzemy smakołyk, zwracamy na siebie uwagę psa np. wołając go. Dłoń ze smakołykiem unosimy nad głowę psa, gdy pies próbuje pochwycić smakołyk unosi głowę do góry, co automatycznie powoduje, że siada.
- Jeżeli zauważyliśmy, że psiak siada mówimy komendę „siad” i poddajemy psu smakołyk, gdy ten siedzi.
- Nie wypowiadamy komendy dopóki pies nie usiądzie
- W chwili wypowiadania komendy dłoń powinna być ciągle w górze
- Jeżeli pies nie jest zainteresowany smakołykami możemy posłużyć się ulubioną zabawką
- Gdy pies skacze i szczeka domagając się smakołyka, ignorujemy go i chowamy rękę za siebie, po chwili zaczynamy od nowa i powtarzamy powyższe punkty
- Gdy pies usiadł raz chwalimy go i powtarzamy cały proces od nowa kilka razy
- Na początku trening zawsze zaczynamy ze smakołykiem, utrwali to odpowiednie zachowanie psa, gdy pies wykonuje poprawnie „siad” ze smakołykiem, przechodzimy do treningu bez smakołyku w dłoni
- Komenda bez naprowadzania smakołykiem powinna wyglądać tak samo, wyciągamy dłoń nad głowę psa i wypowiadamy „siad”, w ten sposób pies uczy się reakcji nie tylko werbalnej i zapachowej (smakołyk) ale także wzrokowej.
- Po poprawnym wykonaniu polecenia nagradzamy psa smakołykiem i pochwałą
Jeżeli pracujemy z klikerem wszystkie powyższe punkty wyglądają tak samo, różnicą jest tylko moment, w którym psiak siada. Dokładnie w tym momencie powinniśmy użyć klikera i dać psu smakołyk. Użycie klikera ma na celu dokładne wychwycenie momentu siadania przez psa i zaakcentowanie go jako zachowania pożądanego. Trening powinien być regularnie powtarzany aż do perfekcyjnego wykonywania go przez pupila. Powinniśmy także wydłużać czas pozostania psa w pozycji „siad”. Możemy to realizować poprzez dawanie psu smakołyka z lekkim opóźnieniem (kilka chwil). Uczy to naszego psiaka cierpliwości, nie dawajmy mu smakołyka, gdy po poprawnym wykonaniu rozkazu, od razu podniósł się na cztery łapy.
Gdy naukę siadania mamy z głowy, możemy przejść do nauki zwalniania psa z komendy, czyli wstawania.
- Przygotowujemy przysmaczki i gdy potrzeba kliker
- Zaczynamy od wydania podstawowej i wyjściowej pozycji „siad”, pies powinien znajdować się po naszej lewej stronie.
- Przesuwamy rękę ze smakołykiem od nosa psiaka w górę jednocześnie mówiąc komendę „stój” lub „wstań”
- Pies chcąc pochwycić przysmak automatycznie wstanie i zatrzyma się, gdy to zrobi chwalimy go i dajemy smakołyk.
- Powtarzamy komendę kilka razy, za każdym razem nagradzamy psa gdy poprawnie wykona komendę i chwalimy go werbalnie
- Nagradzamy psa gdy nie jest gwałtowny i agresywny np. nie rzuca się na jedzenie i nie skacze
- Po kilku treningach pies powinien wstawać na komendę „stój”/”wstań” oraz widok uniesionej dłoni.
W treningu powyższych komend ważne jest aby w odpowiednim momencie zrezygnować z „wabienia” psa przysmakiem. Powinno się to odbyć dosyć szybko, a najlepiej w momencie gdy pies zrozumiał komendę i wykonuje ja poprawnie. Czy potrafi skojarzyć dźwięki (wypowiedzenie rozkazu) i uniesienie dłoni właściciela oraz zachowanie z nim się wiążące, czyli przejście do pozycji siedzącej. Po nauczeniu się psa „siad” i „stój” możemy przejść do dalszej tresury i prawdziwego treningu cierpliwości poprzez naukę „waruj” oraz „zostań”.