Raz na jakiś czas na świecie rodzi się zwierzę, które jest wyjątkowe. Nie chodzi tu tylko o wygląd czy zachowanie, ale o jego organizm, który składa się z dwóch osobników wymieszanych i zamkniętych w jednym ciele. Wówczas mówimy o zwierzęcych chimerach, które są absolutnie niezwykłe, a często także wyjątkowo piękne.
Zobaczcie całą galerię i dowiedzcie się więcej o tym niezwykłym genetycznym fenomenie!
Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy w życiu płodowym połączeniu lub wymieszaniu uległy geny dwóch różnych zarodków i zamiast dwóch oddzielnych organizmów powstaje tylko jeden. Niekiedy, z nieznanych przyczyn takie fenomeny przytrafiają się matce naturze, jednak naukowcy nie potrafią wskazać ich źródła.
Co ciekawe często wykrycie chimeryzmu następuje przez przypadek, ponieważ pomijając łaciaty, niecodzienny wygląd, ta anomalia genetyczna zazwyczaj nie powoduje problemów zdrowotnych.
W wypadku zwierząt o zabarwieniu pręgowanym lub łaciatym z natury, np. u kotów szylkretowych podobne rozłożenie kolorów jak w wypadku chimer może nastąpić przypadkowo, jednak tam odpowiada za to jeden zestaw genów, a nie dwa, stąd potwierdzenie lub wykluczenie chimeryzmu jest relatywnie proste.
Do wymieszania genów dochodzi na bardzo wczesnym etapie życia płodowego, a zarodek w dalszym rozwoju realizuje standardowy plan matki natury tworząc poprawnie funkcjonujący organizm, który jednak na poziomie komórkowym składa się z dwóch różnych genomów. Najprostszym sposobem na potwierdzenie chimeryzmu jest oczywiście badanie DNA.
Potwierdzone przypadki chimeryzmu występują u większości zwierząt domowych, prawdopodobnie przytrafiają się także dziko żyjącym zwierzętom.
Niestety, ze względu na przyczynę swojego niezwykłego wyglądu w postaci podwójności organizmu stworzonego jak puzzle z dwóch różnych zarodków chimery nie przekazują swojego niezwykłego wyglądu potomstwu, ponieważ układ rozrodczy przekazuje geny tylko jednej z części.
Co ciekawe chimery zdarzają się także wśród ludzi, chociaż ze względu na mniejszą różnorodność zewnętrzną rzadko charakteryzują się one spektakularnym wyglądem. Pod względem genetycznym istnieje jednak wiele tego typu przypadków na świcie.
Zazwyczaj dualizm genowy wyrywany jest u chimerycznych osobników przypadkowo, ponieważ nie powoduje skutków ubocznych, dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt.
Jednemu z takich właśnie zwierząt – niezwykle popularnej kotce, poświęciliśmy osobny wpis: Venus – kotka o dwóch twarzach