Zwierzęta podobnie jak i ludzie mogą być alergikami. Gdy tylko przychodzi wiosna może lać im się katar z nosa jak z kranu, mogą kichać, czuć się źle. U czworonogów mogą występować alergie wziewne np. uczulenie na pyłki trawy, jednak znacznie częściej występują uczulenia pokarmowe zazwyczaj objawiające się zmianami skórnymi lub rozstrojem żołądka. Choroba ta jest bardzo kłopotliwa zarówno dla właściciela jak i czworonoga, pies lub kot ciągle drapiąc swędzące miejsce może doprowadzić do ran, które bardzo długo się goją. Jak rozpoznać alergię u swojego pupila i jak jej zaradzić odpowiadamy poniżej.
Alergia jest reakcją immunologiczną organizmu na obce substancje (alergeny). Polega na powstaniu swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem mogą doprowadzić do powstania mediatorów stanu zapalnego. Za inny typ nadwrażliwości odpowiedzialne są limfocyty typu T, powoduje ona zmiany na poziomie komórkowym, jej objawami są alergie kontaktowe czyli wypryski, pokrzywki i zmiany skórne. Patologiczna odpowiedź tkanek na substancje obce może powodować różne objawy od kataru, łzawienia, swędzenia, wysypki, obrzęku, nietolerancji pokarmowej aż po wstrząs anafilaktyczny, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Choroba u zwierząt oraz ludzi przebiega i wygląda bardzo podobnie. Stwierdzono, że zapadają na nią częściej kundelki i psy nierasowe oraz czworonogi o umaszczeniu białym lub niebieskim. Niektóre rasy są także szczególnie narażone na schorzenia wywołane stanami alergicznymi np. west highland white terier, dalmatyńczyk, mops, terier szkocki, Ihasa apso czy staffordshire bull terier. Natomiast nasi koci przyjaciele mają większego pecha, ponieważ objawy alergii są zazwyczaj bardziej bagatelizowane przez właścicieli. Kocia nadwrażliwość jest mniej poznana także przez lekarzy weterynarii, nadal jest w stanie badań i różnych sposobów leczenia.
Co może uczulać zwierzęta?
Psy, koty i inne zwierzęta domowe mogą cierpieć na różne typy nadwrażliwości, co daje także różne objawy. Alergenami nadwrażliwości wziewnej jest kurz (roztocza w nim żyjące), zarodniki grzybów, pyłki roślin (komosa biała, szczaw, brzoza, wierzba, buk, olsza, żyto, leszczyna, pokrzywa, tymotka), pleśń ( Altenaria, Aspergillus). Za alergię kontaktową wini się np. związki chemiczne, którymi nasączona jest obroża przeciwko insektom, nikiel i kobalt znajdujący się w metalowych elementach obroży i smyczy, środki używane do garbowania skóry w obroży, tworzywa sztuczne, które otaczają nas z każdej niemal strony, psa i kota może uczulić jego posłanie, zabawka czy miska! Produkty będące najczęściej powodem nietolerancji pokarmowej u zwierząt to: mleko, jaja, soja, konserwanty, zboża oraz ryż, drób, wołowina, ryby. Częstym schorzeniem jest alergiczne pchle zapalenie skóry, kiedy pupila uczula jad w ślinie pcheł, która w trakcie ugryzienia wprowadza je do organizmu czworonoga. Zwierzęta mogą być także uczulone na inne insekty np. komary, meszki, pszczoły, karaluchy i inne.
Jakie są objawy i leczenie poszczególnych typów nadwrażliwości?
Jeżeli tylko zauważymy dziwne zachowanie pupila, takie jak częste drapanie się, lizanie jednej części ciała, zaczerwienienia, wyłysienia, biegunki, zły nastrój, nerwowość, osłabienie, niechęć do jedzenia, przebarwienia na nosie i innych osłoniętych częściach ciała, katar czy zaczerwienienie oczu i łzawienie powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz zbada zwierzę, może wykonać również testy alergiczne i zaleci odpowiednią kurację.
Alergia wziewna
Podobnie jak u człowieka objawami są: katar, zaczerwienienie oczu, łzawienie, złe samopoczucie, ogólne osłabienie, ataki astmy, problemy z oddychaniem i duszności, różne wysypki na skórze i świąd. Objawy te najczęściej pojawiają się w 3 ciepłych porach roku. W sezonie wczesnowiosennym, gdy pylą drzewa liściaste (od lutego do połowy maja), wczesnym latem (od końca maja do połowy lipca), gdy na łąkach i polach pylą trawy oraz ostatni sezon późno letni (od połowy lipca do pierwszej połowy listopada), w tym czasie pylą chwasty i zioła. Na alergie spowodowane kałem roztoczy zwierzęta narażone są przez cały rok, jednak da się je wyeliminować często odkurzając i stosując wodne odkurzacze. Pozbywając się grzyba domowego, łagodzimy nadwrażliwość zwierząt na zarodniki grzybów i pleśni. Alergia wziewna jest męcząca i praktycznie nie da się jej wyleczyć, może często nawracać, co wiąże się z kuracją przez całe życie pupila. Niestety często nie da się całkowicie wyeliminować elementów powodujących uczulenie. Leczenie polega na podawaniu leków odczulających na określone alergeny, wspomaganie diety nienasyconymi kwasami tłuszczowymi oraz odpowiednie leki niesterydowe.
Alergia kontaktowa
Stosowanie różnych preparatów przeciwpasożytniczych naprzemiennie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej na jeden czynnik. Zastosowanie ceramicznych pojemników na pokarm, zmiana obicia legowiska psa ze sztucznego na naturalne oraz stosowanie naturalnych gryzaków i zabawek pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie alergenów kontaktowych z życia psa. Nadwrażliwość kontaktowa objawia się świądem, uporczywym drapaniem psa, wysypką, zmianą koloru naskórka np. na nosie psa z czarnego na czerwony czy cielisty. Objawy pojawiają się tylko w miejscu kontaktu skóry z alergenem, więc najszybszą ulga dla czworonoga jest przemycie miejsca wodą i usunięcie substancji powodującej uczulenie.
Alergia na jad owadów
Objawami są natarczywe drapanie i świąd skóry w okolicach grzbietu, czasami wysypka. Pies, drapiąc się nieustannie może doprowadzić do wyłysienia objętych zminami alergicznymi miejsc, natomiast koty ze względu na ostre pazury drapią się aż do krwi, co powoduje powstanie rozległych strupów. W razie wystąpienia tych objawów konieczna jest wizyta u weterynarza, który poda odpowiednie leki przeciwzapalne. Powinno się także wykąpać czworonoga w preparacie przeciwpchelnym lub zastosować odpowiednie krople na grzbiet, co zabezpieczy go przed kolejnymi ugryzieniami pasożytów. Powinno się także usunąć pchły oraz ich larwy z otoczenia zwierzęcia, np. piorąc posłanie, legowisko, dywany w domu, koce i zabawki z materiału.
Alergia pokarmowa
Często występujące schorzenie u psów objawia się niejednoznacznie np. świądem, który występuje w innych typach alergii, wyłysieniem w okolicach oczu, łap, zapaleniem uszu, kłopotami żołądkowymi (przede wszystkim biegunki), może także dojść do wymiotów szczególnie u kotów. Szeroki wachlarz objawów powoduje trudności diagnośtyczne, ponieważ na początek brane są pod uwagę inne schorzenia. Alergia pokarmowa jest uciążliwa i bolesna dla zwierząt, sprawia, że czworonogi są stale osłabione, cierpią na różne bóle, mają matową sierść, dochodzi również do wyłysień i problemów skórnych na całym ciele.
Jest kłopotliwa dla właścicieli, ponieważ muszą zastosować dietę eliminacyjną i wykluczyć z diety czworonoga składniki uczulające najczęściej są to: ryż, zboża, drób, wołowina, wieprzowina. Warto wówczas zastosować suchą karmę przeznaczoną dla alergików, która odpowiednio zbilansowana oraz zawierająca specjalne białka wspomoże leczenie zwierząt. Właściciel chorego pupila powinien ściśle pilnować diety oraz często kontrolować stan zdrowia zwierzaka.
Wszystkie typy alergii są groźne dla naszych zwierząt, długotrwałe narażenie psa czy kota na alergeny powoduje bóle, stałe złe samopoczucie, stany depresyjne, jest także niebezpieczne dla zdrowia i życia pupila. Nie należy bagatelizować objawów, tylko z podejrzanie zachowującym psem udać się do lekarza weterynarii, który rozwieje wątpliwości lub zastosuje odpowiednie leczenie czworonoga.