Jak bezpiecznie i czy w ogóle należy kąpać nasze zwierzaki? – To kwestia która nurtuje wielu właścicieli czworonogów. Jedni wskazują na negatywy kąpieli, inni zaś twierdzą, że brak kąpieli to objaw zaniedbania zwierząt. Jak więc znaleźć złoty środek?
Kąpiel zwierząt rodzi nieco kontrowersji – są osoby, które twierdzą, że kąpiele są nienaturalne dla zwierząt i im szkodzą. Z drugiej strony brak kąpieli prowadzić może do skołtunienia sierści, nieprzyjemnego zapachu czy zalęgnięcia się insektów. Jak więc jest? Prawda jak zwykle leży po środku – zarówno zaniedbanie zwierzęcia jak i zbyt częste mycie jest niezdrowe, najlepszy jest umiar i rozsądek.
Jak prawidłowo kąpać psa?
Pisaliśmy już kiedyś na temat tego jak zadbać o swojego psa. W tym podpunkcie skupimy się i rozwiniemy kwestię kąpieli. To jak często należy kąpać psa zależy od kilku kwestii – czy pies ma futro czy włosy oraz jakiej włosie jest długości, decydując o tym jak często ją wykonywać należy obserwować zwierzę i robić to wedle potrzeby. Bez względu jednak na wszystko, odradza się zbyt częste mycie psów. Może to spowodować nadmierne wysuszenie skóry i włosia z powodu naruszenia naturalnego tłuszczu ochronnego. Nie warto też stosować zbyt wielu kosmetyków, które mogą rozregulować naturalne funkcjonowanie skóry zwierzaka. Więc i w tej należy zachować rozwagę. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji psów warto wybierać produkty wysokiej jakości, sprawdzonych producentów.
Przygotowanie psa do kąpieli
Aby pies lepiej znosił kąpiele, warto go do tego przyzwyczajać już od szczenięcia. Warto również pamiętać, że jeśli to pierwsza kąpiel zwierzaka, dobrze jest zarezerwować sobie więcej czasu, aby wykonać cały zabieg na spokojnie, zaoszczędzając i psu i sobie dodatkowego stresu związanego z pośpiechem.
Co będzie potrzebne do kąpieli?
– ręczniki
– szampon dla psa
– dodatkowe kosmetyki jeśli są potrzebne
– suszarka do włosów – szczególnie potrzebna w przypadku psów długowłosych
O czym należy pamiętać?
– Aby wyłożyć wannę lub brodzik matą antypoślizgową. Da ona zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa
– Aby nie karmić psa tuż przed kąpielą oraz wcześniej go wyprowadzić na spacer
– Aby dobrać odpowiednią temperaturę wody, nie może być ona zbyt gorąca ani zbyt zimna!
– Nie należy polewać głowy psa wodą
– Należy też pamiętać by nie wypuszczać psa na dwór póki całkowicie nie wyschnie
Jak prawidłowo kąpać kota?
Na łamach naszego bloga pisaliśmy również o tym jak pielęgnować swojego kota. Rozwijamy zatem poruszoną tam kwestię kąpieli. Czy w ogóle koty należy kąpać? Krótkowłose koty, niewychodzące nie tego nie wymagają. Doskonale poradzą sobie z pielęgnacją swojej sierści same. Inaczej w przypadku kotów wychodzących lub długowłosych. Koty długowłose potrzebują kąpieli – jednak również w rozsądnych ilościach. Podobnie jak w przypadku psów – warto to robić zgodnie z zaobserwowaną potrzebą. Także wybierając kosmetyki do pielęgnacji kotów warto kierować się ich jakością.
Przygotowanie kota do kąpieli
Koty znane są ze swojej niechęci do wody i kąpieli, dlatego tak samo jak w przypadku psów – warto je do tego przyzwyczajać od małego. Szczególnie do pierwszych kąpieli przyda się spory zapas czasu i cierpliwości, aby nie zrazić kotka do tego – zaprocentuje to na przyszłość.
Co będzie potrzebne?
– ręcznik
– szampon dla kotów
– w przypadku potrzeby inne kosmetyki do pielęgnacji sierści
– suszarka – opcjonalnie
O czym warto pamiętać?
– parę dni przed kąpielą, warto odciąć kotu pazury
– Kot nie powinien jeść tuż przed kąpielą
– Nie można polewać zwierzęciu głowy, woda nie powinna dostać się do oczu i uszu!
– Należy dobrać optymalną, komfortową dla kota temperaturę wody
– Jeśli kot jest wychodzący, należy poczekać z wypuszczeniem go na zewnątrz aż do całkowitego wyschnięcia
Decydując się na kąpiel zwierzaka, warto zadbać przede wszystkim o jego komfort. Oszczędzając mu stresu, zaprocentuje to na przyszłość i dzięki temu kąpiel nie będzie dla niego powtarzającą się traumą. Najważniejszy jest spokój, czas i odpowiednie podejście. Nie należy także ignorować kwestii kosmetyków – warto wybierać te od sprawdzonych producentów, aby sierść i skóra naszego pupila cieszyła się zdrowiem i była piękna przez lata. Lepiej też nie przesadzać z ilością kąpieli – to jak często należy ją wykonywać zależy od potrzeby. Jeśli zwierzak jest czysty to nie ma sensu go niepotrzebnie stresować.