Pies to nie jest tylko nasz wierny czworonożny przyjaciel, którego widzimy codziennie, jak się cieszy i skacze na nasz widok. To również oddany służbie kamrat. Należy do jednych z najbardziej zapracowanych zwierząt – doceńmy jego starania!
Na świecie nie znam drugiego takiego zwierzęcia, które byłoby tak oddane i zapatrzone w człowieka jak pies. Dla wielu z Was jest on widziany tylko i wyłącznie w roli kanapowca, który z radością pójdzie na spacer do parku, aby z właścicielem pobawił się frisbee. Tak naprawdę, gdyby te zwierzęta miały dostawać wynagrodzenie za swoją pracę to gwarantuję, że byłaby ona równa płacy człowieka.
Jednakże, to co frapuje mnie najbardziej to sam fakt wykorzystania rasy psów w różnych dziedzinach życia. Dzięki tej wiedzy możemy naszemu czworonogowi z łatwością przypisać odpowiednie stanowisko i funkcję. Po taki rozpoznaniu każdy pies może znaleźć swoje miejsce jako pies ratownik, strażak czy pracować na lotnisku. Są one przede wszystkim ogromnym wsparciem w trudnych dla człowieka chwilach, a swoją lojalnością i niezawodnością poruszają serca niejednego, nawet najbardziej pozbawionego uczuć i emocji człowieka. W takim przypadku psy swoją funkcję musza pełnić 24/7. Nigdy nie weźmie chorobowego, nie poprosi o urlop, nie będzie spóźniony czy posądzony o brak wykonania swoich obowiązków. Zawsze jest zwarty i gotowy, aby nieść pomoc innym. Dlatego dzisiaj Drodzy Czytelnicy przyjrzymy się psom na różnych stanowiskach.
PIES RATOWNIK
Dobrze wyszkolony pies to skuteczny ratownik. Statystycznie jest w stanie zastąpić pracę ok. 150 ludzi, którzy godzinami szukaliby osób zaginionych w gruzach za pomocą wszelakiej dostępnej technologii, która często zawodzi, kiedy jej potrzebujemy. Psy ratownicy są wykorzystywani w wielu sytuacjach, gdzie mamy do czynienia z zaginięciem, uwięzieniem w osuwiskach czy pod gruzami budynków. Dzięki niesamowitemu zmysłowi węchu pies radzi sobie doskonale w takich sytuacjach, co znacznie wpływa na skrócenie czasu poszukiwań i ich efektywność. Pożądane cechy u psa ratowniczego to przede wszystkich skupienie swojej uwagi na człowieku, doskonała kondycja fizyczna (wytrzymałość, odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne) i umiejętność współpracy. Jeśli Wasz pies spełnia takie wymagania to warto zaopatrzyć go również w plecach DayPack firmy Outward Hound. W nim zmieszczą się wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy w czterech wygodnych kieszeniach, które mają regulowaną pojemność. Mają teł półkolisty zaczep, do którego będzie można bezpośrednio przypiąć smycz. Nadaje się on dla każdego psa ratownika oraz takiego lubiącego różne wycieczki, np. górskie. Ważnym też akcesorium dla czworonoga trudniącego się ratowaniem osób na pewno będzie kamizelka ratunkowa RipStop również firmy Outward Hound. Jeżeli osoba, która jest w potrzebie znajduje się pod wodą to właśnie ten gadżet pozwoli naszemu pupilowi poruszać się po takim terenie bez żadnych problemów. Powstał on z myślą o maksymalnej wygodzie, komforcie pływania oraz łatwości użycia. Jestem wręcz przekonana, że z tymi dodatkami praca psa ratownika będzie na pewno łatwiejsza niż kiedykolwiek!
PIES TROPICIEL
Jak sama nazwa wskazuje, to pies, który swoje miejsce odnalazł w wojsku, służbach celnych czy w policji. Dzięki swojemu doskonałemu zmysłowi węchu i idealnej współpracy z człowiekiem jest efektywnym pracownikiem na froncie, podczas przeszukania przez policję lub do wykrywania nielegalnie przewożonych towarów. Po raz kolejny dzięki swojej naturalnej predyspozycji w postaci węchu idealnie sprawdzą się w tym zawodzie.
Rasami, które najczęściej zajmują stanowisko psa tropiciela to owczarki niemieckie, labradory czy owczarki belgijskie. Przede wszystkim, aby bez problemu mogły się odnaleźć w swoich zadaniach to muszą cechować się odwagą, nie mogą bać się ciemności, strzałów oraz obowiązkowo posiadać umiejętność poruszania się po każdym typie nawierzchni. Również musi być zawsze w gotowości oraz zdrowy i co najważniejsze – czerpać przyjemność z tego, co robi.
Do najważniejszych zadań realizowanych przez psy pracujące w parze ze służbami wojskowymi, policyjnymi czy celnymi należą m.in.: przeszukanie terenu i pomieszczeń, tropienie śladów ludzkich, wykrywanie i lokalizowanie podejrzanych substancji, pomoc w ratowaniu tonących czy patrolowanie terenu.
Do tak wyczerpujących zadań nie ma nic lepszego niż miska pełna wody i jedzenia, prawda? Dlatego bardzo przydatnym gadżetem jest posiadani miski podróżnej firmy Outward Hound, która jest idealną nagrodą za dobrze wypełnione zadania po ciężkim dniu pracy czworonoga. Dzięki zamykaniu na ściągacz ułatwione jest przechowywanie karmy. Jest to niezwykle poręczne rozwiązanie również, dzięki zastosowaniu wodoszczelnego materiału, bo nie musimy nosić dwóch misek ze sobą, wystarczy jedna. Zajmuje też mało miejsca, dzięki czemu można mieć ją zawsze przy sobie.
PSI TERAPEUTA
Dogoterapia, kynoterapia czy po prostu terapia z udziałem psa. Jest to nic innego jak metoda leczenia, która ma na celu wzmocnienie efektywności rehabilitacji, której czynnikiem mobilizującym jest przeszkolony i specjalnie dobrany pies pilnowany przez wyszkolonego terapeutę. Jego obecność zapewnia naturalność wykonywania zalecanych ćwiczeń połączona z okazywaniem uczuć, np. w przypadku dzieci, które nie lubią robić czegoś, co nic się za tym nie kryje, jest nudne i bezcelowe. Takie zajęcia z udziałem psa przede wszystkim oddziałują na sferę emocjonalną i przełamują obawy w kontaktach z psami oraz wspomagają szybsze zaakceptowanie zwierząt w bliskim otoczeniu. Również warto zauważyć, że dogoterapia zmniejsza też zachowania agresji czy nawet autoagresji u dziecka i poprawia jego samoocenę oraz rozwija zdolności empatyczne. Rasy, które są idealne do pełnienia takiej funkcji to: Golden Retriever, Labrador Retriever czy Charles Spaniel.
Aby szkolenie takiego psa przebywało zgodnie z naszymi oczekiwaniami to nieocenionym dodatkiem jest saszetka na smakołyki firmy Outward Hound. Przyda się do nagradzania naszego pupila za dobre zachowanie w domu, na spacerze w parku czy właśnie podczas nauki. Na pewno będzie to dla niego zachętą do dalszego pogłębiania swojej wiedzy. Oczywiście taka saszetka posiada ściągacz, dzięki któremu zachowamy świeżość na dłużej włożonych tam pyszności oraz zapewni to łatwość przenoszenia ze względu na małe rozmiary. Jest to obowiązkowy dodatek dla każdego właściciela psów, który nie dość, że będzie pogłębił relacje pomiędzy właścicielem a czworonogiem, to do tego nasz pupil będzie czerpał przyjemność z nagrody, którą otrzyma za dobre sprawowanie.
PIES NA LOTNISKU
Ostatnio na amerykańskich lotniskach zauważono dużą obecność psów, które nie tropią zakazanych przedmiotów, których nie można przewozić, ale… dodają otuchy podróżnym. Jego zadaniem jest bycie głaskanym. Według specjalistów czworonogi łagodzą stres związany z podróżami lotniczymi. Po krótkiej chwili przebywania w obecności psa zauważalny jest spadek napięcia, stresu i zdenerwowania całą tą sytuacją, a obcy sobie ludzie nagle zaczynają między sobą rozmawiać. Tacy czworonodzy, którzy w pewnym sensie pełnią rolę psów terapeutów powinny być przede wszystkim zdrowe, spokojne i dobrze ułożone oraz przyzwyczajone do otaczającej dużej ilości dźwięków i zapachów. Co najważniejsze muszą być widoczne, dlatego mają założone odpowiednie kamizelki, aby nie narazić się na kontakt z osobami, które nie lubią bądź boją się kontaktu ze zwierzętami albo po prostu mają na nie alergię.
Bycie psem ratownikiem, tropicielem czy terapeutą to jednak spora odpowiedzialność. Jeśli pełni taką funkcję to dla niego ogromną nagrodą jest satysfakcja oraz pełna miska przysmaków i głaskanie przez ekipę, z którą pracuje. Osobiście nigdy nie zastanawiałam się nad tym, jak ważną rolę może mieć czworonóg w służbie dla ludzi. To niesamowite co może zdziałać jeden pies z drobną pomocą gadżetów firmy Outward Hound, z którymi możecie się zapoznać bliżej w sklepie kar-ma.pl, do którego serdecznie Was zapraszam! Mam nadzieję, że teraz Drodzy Czytelnicy docenicie bardziej pracę psów i spojrzycie na swoich czworonogów pod innym kątem niż zazwyczaj. Kto wie, może i w Waszych pupilach kryje się potencjał na bycie ratownikiem czy terapeutą? Przekonaj się już dziś!