Koty to zwierzęta bardzo czyste i doskonale radzą sobie z samodzielną higieną. Powinniśmy jednak wspomóc ich pielęgnację, co nie wymaga znacznych nakładów czasowych, ani też nie jest trudne. Dodatkowa pielęgnacja właściciela pozwala uniknąć znajdywania kłębów kociej sierści, w każdym kącie domowego zacisza. Poznaj nasze zasady i zadbaj o swojego mruczka.
1. Pielęgnacja sierści
Koty krótkowłose wystarczy wyczesywać do dwóch razy w tygodniu. W tym celu sprawdza się doskonale miękka szczotka z włosia. Po wyczesaniu dobrze jest przeczesać sierść gęstym drucianym grzebieniem, a na koniec przetrzeć futerko lekko zwilżoną szmatką.
Koty długowłose muszą być czesane codziennie. Po paru dniach, kiedy to zapomnimy o wykonaniu tego zabiegu, długie włosy ulegną sfilcowaniu i jedynym ratunkiem będzie strzyżenie. Sierść należy szczotkować stosując grzebień z rzadkimi zębami – obrotowymi.
Czesanie powinno się odbywać partiami. Z włosem i pod włos. W ten sposób nadaje się puszystości sierści. W pierwszej kolejności stosuje się grzebień z rzadkimi włosami, następnie warto posypać kocią sierść talkiem bądź pudrem, by dotarł aż do nasady. Kolejny etap to wyczesanie pudru grubym grzebieniem.
W sezonie grzewczym, łatwo o przesuszenie sierści i jej elektryzowanie się. Warto zadbać o specjalne preparaty zapobiegające temu zjawisku.
Szczotki, grzebienie i inne przyrządy pomocne w pielęgnacji kociej sierści można znaleźć w dziale
Pielęgnacja – szczotki i grzebienie
Szczotkowanie jest ważne także z innego powodu. Koty wylizują swoją sierść połykając martwe włosy. W ich układzie pokarmowym mogą się tworzyć kule z włosów zagrażające ich zdrowiu, a nawet życiu.
2. Kąpiele
Krótkowłose koty, które spędzają większość swojego czasu w domu nie wymagają kąpieli. Te, których sierść wymaga kąpieli będą tuż po niej schły same.
Długowłose koty należy regularnie kąpać, jednak nie przesadzając z częstotliwością. Do suszenia po kąpieli w tym wypadku należy posłużyć się suszarką, aby kociak się nie przeziębił.
Sierść kotów wymaga stosowania odpowiednich szamponów i odżywek, które zadbają o włos, skórę kota, ale i ochronią przed podrażnieniami.
3. Pielęgnacja oczu
Oczy kota należy przemywać wacikiem nasączonym wodą przegotowaną, roztworem soli fizjologicznej, esencją herbacianą bądź naparem ze świetlika lekarskiego. W szczególności, gdy w kącikach oczu zbiera się wydzielina.
4. Pielęgnacja uszu
Uszy kota należy czyścić tylko wtedy, gdy zauważymy nadmiar woskowiny. W tym wypadku sprawdza się miękki wacik bądź specjalny płyn do zakraplania lub wstrzykiwania.
Koty o jasnej sierści łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym, stąd końcówki ich uszu należy zabezpieczyć kremem z filtrem.
Preparaty, dzięki którym zarówno pielęgnacja oczu i uszu będzie łatwą, bezpieczną i nieuciążliwą dla kociaka, znaleźć można w dziale
Zdrowie – oczy i uszy
5. Higiena jamy ustnej
U kociaków może osadzać się kamień nazębny. Podrażnia on dziąsła. Aby nie dopuścić do jego nadmiernego zbierania należy podawać suchą karmę o dużych chrupkach. Do tego warto zainwestować w specjalną pastę i szczoteczkę do czyszczenia kocich zębów.
Akcesoria i specjalne preparaty do higieny zębów kociaka znajdziecie tutaj
Zdrowie – higiena jamy ustnej
6. Pielęgnacja pazurów
Koty same dbają o swoje pazury, ale niekiedy wymagają pomocy swoich właścicieli przy ich skracaniu. Pierwszy zabieg warto wykonać pod okiem weterynarza, a późniejszą samodzielną pielęgnacją, z zastosowaniem specjalnych nożyczek bądź obcinaczki.
Kociakowi dobrze jest sprezentować drapak, który pozwoli mu w naturalny sposób ścierać pazury. U nas znajdziecie na przykład takie oto drapaki
Inne drapaki, z których ucieszy się każdy kociak oferuje między inny Ferplast i znajdziecie je tutaj
Drapaki i inne zabawki
Czy Twój kot ma już wszystkie niezbędne akcesoria do pielęgnacji ? 😉