Markowe karmy zoologiczne

Mój pies się starzeje

Czas kilkunastu upływających lat, dla ludzi oznacza zwykle fragment życia. Dla psów z kolei kilkanaście lat to niemal całe życie. Nasi czworonożni Pupile starzeją się znacznie szybciej od nas. Poza tym zjawiskiem, ich starość przebiega i wygląda bardzo podobnie, jak u swoich właścicieli. Osowiałość, apatia, większa wrażliwość, mniejsza koordynacja ruchowa, jak i adaptacja do otoczenia, czy też siwizna, to tylko część z objawów nieuchronnie nadchodzącej starości. Z czym jeszcze mierzą się wiekowi Pupile i kiedy powinniśmy mniej obojętnie patrzeć na ich nagłe zmiany zachowań?

Mam 2 lata, a werwę 22-latka…

Pies w wieku dwóch lat jest rozbrykany. Rozpiera go energia niczym młodego 22-latka. Z kolei psina, która przeżyła z nami już kilkanaście lat, tak naprawdę liczy ich sobie już kilkadziesiąt.

Skąd jednak mamy pewność, w jakim wieku tak naprawdę jest nasz Pupil? Do tej pory panowało przekonanie, że 1 rok ludzkiego życia to siedem lat życia psa. Dziś wiemy, że to nieco błędne i bardzo nieprecyzyjne założenie. Na wiek i określenie starości psa wpływa jego kondycja fizyczna, jak i psychiczna. Także przebyte schorzenia. Do tego dochodzą predyspozycje genetyczne, rasa oraz wielkość psa.

Przede wszystkim psy dużych ras żyją krócej, niż niewielkich rozmiarów psy. Jeśli zależy nam na w miarę dokładnym obliczeniu wieku naszego Pupila, należy pod uwagę wziąć między innymi jego rasę, wagę oraz rozmiary.

Jak przeliczać psie lata, poglądowo przedstawia poniższa grafika:

(źródło: www.doglife.pl)

Objawy sugerujące, że mój pies się starzeje

Pierwsze objawy, po których można poznać, że nasz pies wchodzi w okres starości, to siwizna na pyszczku. Ponadto może zmieniać się zachowanie psa. Jeśli staje się bardziej agresywny niż dotychczas, osowiały i sprawia wrażenie, jakby brak mu było sił. To co dotąd sprawiało radość nie powoduje już radosnego merdania ogonem. Oznacza to, że nasz zwierzak się starzeje.

Z czasem pojawiają się problemy ze wzrokiem, słuchem, jak i sercem. Pies szybciej się męczy, gorzej adaptuje do otaczającego go środowiska, choć dawniej nie sprawiało mu to najmniejszych problemów. Może nadmiernie chudnąć bądź tyć, na co wpływa gorsza praca jego układu pokarmowego. Trudniej radzi sobie z przeszkodami na drodze i szybciej męczy się podczas spacerów, ponieważ jego układ kostno-szkieletowy przestaje już być tak wydajny, jak w pierwszych latach życia.

Są to przybliżone objawy, jakie można zaobserwować u starzejącego się Pupila. Przebieg okresu starości, jak i dokładny czas wejścia w nią jest kwestią bardzo indywidualną. Wpływa na nią dotychczasowy styl życia, w tym sposób odżywiania, aktywność oraz wcześniej wspomniane predyspozycje genetyczne.

Odpowiednia pielęgnacja i opieka nad czworonożnym staruszkiem jest w stanie uchronić go przed smutnymi i naznaczonymi chorobami, ostatnimi latami życia.

Profilaktyka starzejącego się psa

W momencie, gdy pies zaczyna się zmieniać pod względem fizycznym (pyszczek przyprószony siwizną), a także ze względu na zachowanie (nagłe zmiany), należy postawiać na odpowiednią pielęgnację.

Podstawą jest obserwacja i częstsze wizyty u weterynarza. Regularne badania, dzięki którym można wcześniej wykryć rozwijające się schorzenia i zapobiec cierpieniom psa. Każdego roku należy wykonywać szczepionki przeciw nosówce oraz wściekliźnie. Do tego niezbędne odrobaczenie i odpchlenie (gdy zachodzi taka potrzeba).

Układ pokarmowy starzejących się psów zaczyna funkcjonować nieco gorzej. Niezbędna staje się dieta dostosowana do wieku psa. Taka, który przyspieszy perystaltykę, zapobiegnie zaparciom, będzie łatwostrawna i bogata w białko, a także gwarantująca odpowiednią podaż witamin i minerałów. Ograniczyć należy na przykład tłuszcz sprzyjający otyłości. W doborze odpowiedniej diety pomoże nam weterynarz.

Nim udacie się na wizytę do weterynarza, możecie zajrzeć do naszego sklepu i wybrać spośród karm przygotowanych z myślą o czworonożnych staruszkach. W karmowym sklepie znajdziecie także karmy dedykowane dietom leczniczym. Po więcej zajrzyjcie do działu

Karmy dla psów – diety lecznicze

Jama ustna to tak naprawdę siedlisko bakterii, które łatwo mogą przedostać się do krwiobiegu. Należy zatem dbać o zęby swojego Pupila i higienę całej jamy ustnej.

Szereg specjalistycznych preparatów, które pozwolą zadbać kompleksowo o higienę jamy ustnej Waszego psa, znajdziecie w dziale

Zdrowie – higiena jamy ustnej

Pies z wiekiem staje się mniej aktywny. Brak mu już nieco energii, a ponadto jego kościec staje się słabszy, ubywa mu bowiem minerałów, które stanowią między innymi budulec kości. Ważną staje się zatem kwestia nie tylko diety, ale i dostosowania poziomu aktywności fizycznej do jego możliwości. Spacery winny być krótsze, aby nie męczyły nadto naszego Pupila.

Starość oznacza również większą wrażliwość na zmiany temperatury. Uważać należy latem, aby nasz Pupil się nie przegrzewał, a zimową porą dobrze jest sprawić mu ubranko, które zapewni komfort termiczny w chłodne i zimowe dni.

Nasz starzejący się pies może zmagać się nadto z szeregiem innych schorzeń i przypadłości, które charakterystyczne są także dla ludzi. Demencja, dezorientacja, ślepota, głuchota i wiele innych, to tylko część z objawów charakterystycznych dla starości. Zarówno ludzkiej, jak i psiej. Czy ostatnie lata życia muszą być jednak bolesne?

Staruszek na czterech łapach

Starość jest nieunikniona, ale nie musi być smutna, bolesna i nieprzyjemna. Jeśli zadbamy odpowiednio o swojego czworonożnego Pupila, którego werwa zaczyna uciekać między jego łapami, pozostanie on z nami nawet znacznie dłużej. Jego zdrowie pozwoli radzić sobie z przemijającym wiekiem, a trwanie przy właścicielu będzie symbolem uczuć i więzi, które my ludzie przecież tak bardzo doceniamy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj