Każdy psiak może zmagać się z wieloma schorzeniami, w tym również z chorobami nerek. Postaramy się przybliżyć, jakie choroby po stronie tego narządu mogą dotknąć czworonożnych Pupili oraz w jakie karmy weterynaryjne w tym wypadku warto zainwestować.
Rola nerek u psa
Każdy pies posiada dwie nerki, a w ich wnętrzu znajdujemy tysiące jednostek funkcjonalnych – nefronów. Nefrony odpowiadają za produkcję moczu oraz filtrowanie krwi. W ich budowie wyróżnia się również kłębuszek nerkowy oraz kanaliki nerkowe. Nerki to szereg ważnych funkcji:
– utrzymywanie właściwego stężenia płynów i składników mineralnych w organizmie,
– utrzymywanie prawidłowego odczynu pH moczu,
– utrzymywanie prawidłowego ciśnienia krwi,
– wchłanianie zwrotne,
– wytwarzanie w aparacie przykłębkowym erytropoetyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję erytrocytów,
– regulacja równowagi kwasowo-zasadowej przez wstrzymywanie bądź wydalanie jonów wodorowych,
– wydalanie końcowych produktów przemian białkowych,
– produkcję czynnej formy witaminy D.
U zdrowych psów występuje spora rezerwa nefronów. Możemy mówić o niewydolności nerek, gdy 3/4 nefronów ulega zniszczeniu.
Oznaki problemu…
Jednym z elementów procesu trawiennego jest rozpad substancji odżywczych we krwi. Efektem jest powstawanie szkodliwych produktów przemiany materii. Do nerek transportowane są one za pośrednictwem krwi. Oddzielnie od składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu następuje w wyniku procesu filtracji. Szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny, metabolity leków oraz substancje, których stężenie we krwi przekracza tak zwany próg nerkowy wydalane są z moczem. W zdrowym moczu nie stwierdza się występowania białek i cząsteczek budulcowych krwi. Jeśli badania wskazują na ich obecność, organizm zwierzęcia wykazuje zachodzenie niepożądanych procesów i rozwija się przewlekła niewydolność nerek.
Przyczyny przewlekłej niewydolności nerek (PNN)
Przewlekła niewydolność nerek może się rozwijać na podłożu rozmaitych schorzeń, między innymi:
- idiopatycznego zapalenia tkanki śródmiąższowej nerek,
- amyloidozy,
- leptospirozy,
- babeszjozy,
- chorób nowotworowych nerek,
- hiperkalcemii,
- ostrego zapalenia nerek,
- zakażeń bakteryjnych,
- urazów,
- niewydolności serca,
- i innych…
Wykazano również zależność pomiędzy występowaniem przewlekłej niewydolności nerek (PNN), a konkretnymi rasami. Niewydolność w przypadku poszczególnych ras jest zazwyczaj skutkiem rozwoju innych chorób nerek, do których ów są predysponowane. Jeśli jesteśmy posiadaczami jednej z predysponowanych ras, należy szczególnie zwrócić uwagę na zdrowie naszego Pupila. A gdy schorzenia nerek nie udało się uniknąć, zwróćmy uwagę na dietę, w tym karmy dla chorych psów, pośród których obowiązkowo naszą uwagę winna zwrócić karma na nerki dla psów.
Pośród ras predysponowanych wymienia się między innymi:
– Shih tzu,
– Cocker Spaniel,
– Chow-chow,
– sznaucer miniaturowy,
– pudel,
– doberman,
– beagle,
– samojed,
– bull terrier,
– i inne…
Nadto, większą skłonność do zachorowań wykazują psy w zaawansowanym wieku.
PNN charakteryzuje się powolnym narastaniem zaburzeń w czynnościach nerek. Choroba przechodzi w fazę mocznicową, jeśli uszkodzeniu ulega około 70% nefronów. Pojawiają się na tym etapie, a także pogłębiają objawy niewydolności większości narządów. Objawy kliniczne są praktycznie niezauważalne, aż do momentu, gdy nie dojdzie do zniszczenia większości nefronów.
Gdy nagle zaostrzają się objawy PNN, dochodzi do ostrej niewydolności nerek w przebiegu przewlekłej. Nerki przestają pracować, mocz się zatrzymuje, a skutkiem są ciężkie zaburzenia metaboliczne. Na tym etapie odnotowuje się wysoką śmiertelność.
Najłagodniejszą postacią niewydolności nerek jest ich nagłe upośledzenie spowodowane urazem toksycznym bądź niedokrwiennym, który trwa od kilku godzin do kilku dni. Jest to ostra niewydolność nerek mająca trzy fazy: początkową, utrzymywania się oraz powrotu do zdrowia. Choć i w tym wypadku powrót do zdrowia nie jest równoznaczny z osiągnięciem pełnej sprawności nerek, a bez leczenia podjętego w odpowiednim czasie, dochodzi do śmierci zwierzęcia.
Azotemia
Jest to zwiększone stężenie azotowych substancji niebiałkowych (mocznik, kreatynina, azot mocznika) w surowicy bądź osoczu. Wyróżnia się:
– azotemię przednerkową – ostro przebiegający zespół chorobowy. Towarzyszy mu skąpomocz lub bezmocz. Wywołują go czynniki powodujące gwałtowne pogorszenie ukrwienia nerek oraz spadek przesączenia kłębkowego,
– azotemię zanerkową – ostry zespół objawów spowodowany niedrożnością dróg wyprowadzających mocz bądź pęknięciem dróg wyprowadzających mocz,
– azotemię nerkową – wyróżnia się tu dwie formy:
- ostrą azotemię nerkową (ostrą niewydolność nerek);
- przewlekłą azotemię nerkową (przewlekłą niewydolność nerek).
Mocznica
Jest to azotemia powstająca na podłożu choroby nerek. Towarzyszące objawy toksyczne to:
› wymioty
› biegunki
› zaparcia
› wzdęcia
› zapalenie jamy ustnej
› zapach mocznika z jamy ustnej
› zaburzenia ze strony układu nerwowego
› zmiana elastyczności skóry i zmatowienie okrywy włosowej
› zaburzenia po stronie układu oddechowego oraz serca
› wzrost ciśnienia krwi
› zespół hemolityczno – mocznicowy.
Inne choroby nerek u psów
– nowotwory nerek – chłoniaki
– wrodzone choroby (genetyczne oraz rodzinne)
– torbielowatości
– wodonercza.
Mając na uwadze, jak wiele poważnych konsekwencji dla psiaków niosą ze sobą rozmaite schorzenia leżące po stronie nerek, należy zadbać nie tylko o ich regularną kontrolę stanu zdrowia, ale także codzienną dietę. Zarówno profilaktycznie, jak już w trakcie schorzenia dobrze jest wdrożyć karmy weterynaryjne dla psów wyróżniające się pod względem specjalnie dobranego składu.
Pamiętajmy także o tym, że nasze kociaki zmagać się mogą z podobnymi problemami po stronie układu moczowo-płciowego, stąd i mając ich zdrowie na uwadze sprawdźmy, co oferują karmy weterynaryjne dla kotów.
Po więcej wysokiej jakości produktów dla Waszych czworonożnych, szczekających Pupili zajrzyjcie do działu Na chore nerki Twojego psiaka.
Wasze mruczki z pewnością będą wdzięczne, jeśli zadbacie o profilaktykę oraz prawidłową dietę z pomocą produktów dostępnych w dziale Dla chorych nerek Twojego kota.
Poniżej przedstawiamy niektóre z produktów godnych polecenia i dostępnych w Naszym sklepie. Sprawdźcie sami, jak zadbać o zdrowe nerki (i nie tylko) swoich ukochanych domowników 😉