Nauka chodzenia na smyczy należy do podstawowych elementów wychowania szczeniaka. Psiaka przyzwyczajamy od pierwszych tygodni życia do zakładania obroży lub szelek, ponieważ ta czynność stanie się naszą codziennością. Warto poprawnie wyszkolić szczeniaka, dzięki temu unikniemy wielu kłopotów w przyszłości,gdy pies dorośnie – ciągnięcia, gryzienia i uwalniania się z uwięzi. Początkowo szelki dla psa czy smycze mogą być traktowane jako zagrożenie. Poniżej kilka porad, jak skutecznie nauczyć szczeniaka tej trudnej dla niego czynności.
W wyprawce dla szczeniaka powinna się znaleźć obroża lub szelki i smycz. Gdy mamy psa rasy silnej, powinniśmy się zdecydować na obroże z możliwością regulacji tzw. na klamrę, ze względu na szybki wzrost pupila. Tego typu obroże są bezpieczne dla szczeniaków poniżej 4 miesiąca życia. Nie kupujemy obroży zaciskowych czy kolczatek! Są dla szczeniaków groźne, nie polecamy ich także przy starszych psach. Jeżeli nabyliśmy szczeniaka delikatnej, małej rasy postarajmy się o znalezienie dla niego szelek. Zadbajmy o to by pierwsze szelki czy obroże były lekkie i cienkie. Najlepiej mieć dwa typy smyczy, jedną krótką około 2 m i od tej rozpocząć szkolenie zwierzaka i dłuższą np. rozwijaną około 5-6m do dalszych spacerów.
Przyzwyczajanie do obroży
Po aklimatyzacji w nowym domu (od 1 do 2 tygodni), możemy rozpocząć szkolenie pupilka. Zaczynamy od przyzwyczajenia psiaka do obroży, na początku zakładamy mu ją na kilka minut, następnie stopniowo zwiększamy czas. Podczas zakładania obroży mówimy do psiaka łagodnym głosem, gdy zachowuje się dobrze podczas tej czynności możemy mu dać przysmak. Po założeniu obroży pozwalamy psu swobodnie poruszać się w wyznaczonym dla niego miejscach. Najlepiej jest zacząć się z nim bawić zabawkami, żeby psiak „zapomniał” o tym, że ma coś na szyi. Pamiętajmy o tym, żeby obroża dobrze kojarzyła się psiakowi.
Przyzwyczajanie do smyczy
Samą naukę chodzenia na smyczy rozpoczynamy od treningów w domu, jeszcze przed wyprowadzeniem psa na zewnątrz. Jeżeli pupil jest już przyzwyczajony do obroży/szelek możemy przypiąć mu na kilka minut lekki sznurek i puścić go wolno (nie trzymamy końcówki w ręku). Psiak będzie się adaptował do „dziwnej” ciągnącej się za nim rzeczy. Z czasem podpinamy sznurek na dłużej i pozwalamy szczeniakowi na bieganie po domu i zabawę. Gdy zwierzak już się do niego przyzwyczai, pora na naukę prowadzenia, czyli staramy się delikatnie złapać sznurek i chodzimy z nim za psiakiem. Nie ciągniemy sznurka, trzymamy do luźno, gdy psiak sam się nie ciągnie dajemy mu przysmaczek. W ten sposób akcentujemy dobre zachowanie zwierzęcia.
Nauka chodzenia na smyczy
Jeżeli przyzwyczajenie do nowych akcesoriów mamy już za sobą, możemy zacząć naukę poprawnego chodzenia. Na początek powinnyśmy nauczyć psa przychodzenie na zawołanie. Pomoże to zarówno w założeniu obroży i smyczy w domu a także jest niezbędną czynnością na spacerach. Jak nauczyć szczeniaka przychodzenia na zawołanie można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule: nauka przychodzenia na zawołanie. Gdy mamy to już opanowane zamieniamy sznurek na smycz. I znowu pozwalamy psiakowi trochę się do niej przyzwyczaić.
Najczęściej gdy szczeniakowi „wisi” u obroży coś ciężkiego siada i nie chce się dalej nigdzie poruszać, wówczas powinniśmy go zachęcić zabawką lub smakołykiem. Następnie przechodzimy do kolejnych kroków nauki.
Akcesoria do nauki chodzenia:
– pomieszczenie domowe
– duża ilość smakołyków
– obroża/ szelki
– smycz
– pozytywne nastawienie
– czas na szkolenie (około 15 min, codziennie)
1. Zakładamy szczeniakowi obrożę. Najlepiej gdy pochylimy się do psiaka, damy mu obwąchać akcesoria, głaszcząc i mówiąc spokojnie, powoli zakładamy obrożę. Jeśli psiak stoi spokojnie dajemy mu przysmaczka.
2. Przypinamy smycz. Jeżeli psiak po zapięciu obroży oddalił się od nas nieco, przywołujemy go, dajemy przysmak i przechodzimy do podpinania smyczy. Znów jeśli stał spokojnie dajemy przysmak.
3. Bierzemy smycz w prawą dłoń, trzymamy ją luźno, za sobą, nie ciągniemy psa. W lewą bierzemy przysmak, pokazujemy go psu i trzymając go za sobą po lewej stronie robimy pierwszy krok. Psiak zachęcony zapachem powinien poruszać się za nami. Gdy to zrobi podajemy mu pokarm. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie stopniowo zwiększając ilość kroków i czas bez dawania smakołyków.
4. Gdy pies poprawnie chodzi za nami, wprowadzamy komendę „równaj”. Czynności wykonujemy podobnie jak w punkcie 3, z ta różnicą, że w trakcie prowadzenia psa wypowiadamy komendę „równaj” i pozwalamy psu na to by szedł nie tylko za nami ale też po naszej lewej stronie. Nie pozwalamy szczeniakowi na wyprzedzanie. Powtarzamy tę czynność kilkukrotnie. Gdy wykonuje ją poprawnie (nie wyprzeda nie ciągnie smyczy, nie gryzie jej), nagradzamy go przysmakiem, zabawą, głaskaniem lub słownie.
5. Jeżeli psiak się ciągnie lub wybiega przed nas stajemy bez ruchu aż do momentu, gdy zwierzę się uspokoi. Nie karcimy go, nie krzyczymy. W ten sposób zakodujemy psu zachowanie: luźna smycz- mogę swobodnie iść, mocno napięta smycz- stoję i jest nudno. Dzięki temu unikniemy problemu z dorosłym psem, który przez nagle szarpnięcia i pociągnięcia smyczy może nas przewrócić lub poprzez ciągłe ciągnięcie sam się poddusza wywołując kaszel i charchot.
6. Gdy pies nie chce za nami iść, możemy go do tego zachęcić, np. wołając lub trzymając zamiast przysmaku w ręce zabawkę.
7. Z czasem rezygnujemy z przysmaku. Wówczas prowadzimy psa na smyczy trzymając ją w lewej dłoni. Co parę chwil zatrzymujemy się i przy poprawnym chodzie dajemy psu smakołyk.
8. Starszemu szczeniakowi lub dorosłemu psu, z czasem wprowadzamy komendę „stój”.
Po nauce w domu przechodzimy do przydomowego ogrodu lub parku. Szczeniakowi bardzo trudno jest się skupić na komendach, jeżeli dookoła ma dużą ilość bodźców, dlatego nawet szczeniak świetnie wykonujący je w domu, na zewnątrz zupełnie może nie zwracać na nie uwagi. Dlatego te same ćwiczenia należy przeprowadzić na wolnym powietrzu. Pamiętajmy, że wyjść na pierwszy spacer z psem możemy dopiero po odpowiednim zaszczepieniu szczeniaka i czasie aklimatyzacji czyli po skończeniu przez psiaka 12 tygodnia.
Akcesoria dla psa
Na rynku możemy spotkać różne smycze dla psa, wybór jest naprawdę szeroki. Od smyczy łańcuszkowy przez skórzane czy też wyciągane. Zastanów się jaka smycz będzie dobra dla Ciebie i Twojego psiaka i dokonaj zakupu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
Na |