Markowe karmy zoologiczne

Kompulsywno-obsesyjne zachowania kotów – miauczenie, lizanie, gonienie ogona i inne

Zauważyłeś u swojego kota nienaturalne zachowania, pozbawione sensu i powtarzające się z coraz większą regularnością? Możliwe, że Twój pupil cierpi na hiperstazję, czyli nadmiernie wzmożone odczuwanie. Tak fachowo określa się zaburzenia behawioralne, które mogą występować u kotów.

O czym dokładnie mowa?
Mówiąc o hiperstazji wymienia się głównie zachowanie nie pasujące do danej sytuacji oraz pojawiające się zbyt często – dbanie o higienę poprzez nadmierne lizanie sierści, kręcenie się w kółko, rzucie tkanin, a nawet ciągłe „polowanie” na wyimaginowane przedmioty lub nieustanne miałczenie. Chociaż mówi się głównie o zaburzeniach behawioralnych, w rzeczywistości hiperstazja ma powiązania również neurologiczne. Niektóre zachowania mogą być niegroźne, ale przykładowo w momencie, gdy Twój kot zaczyna połykać frgmenty tkanin i włosy może pogorszyć swój stan zdrowia.

Skąd bierze się takie zachowanie wśród zwierząt?
Zaburzenia kompulsywno-obsesyjne mają mocne podłoże w uczuciu niepokoju, mocnego stresu i frustracji. Przykładowo w sytuacji, gdy Twój kot przez szybę okna widzi innego kota pojawia się u niego silna potrzeba zareagowania w sposób agresywny. Niestety szkło uniemożliwia mu reakcje zgodne z instynktem, co rodzi uczucie frustracji. W tym momencie Twój kot musi znaleźć sposób na odreagowanie tych emocji i zaczyna zachowywać się nieodpowiednio do sytuacji, czyli na przykład czyszcząc językiem swoją sierść. Ta czynność nie jest sama w sobie niegroźna, ale pojawienie się jej w złym kontekście doprowadza do wewnętrznego konfliktu. Uczucie frustracji rodzi się w chwili, gdy zwierzę ma silną potrzebę zrobienia jednej rzeczy, ale z pewnych przyczyn tego nie robi, więc wybiera inne rozwiązanie.

Pojedyncze zgrzyty w zachowaniu Twojego kota nie są powodem do niepokoju. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stresująca i frustrująca sytuacja przeciąga się lub zdarza się coraz częściej. Twój kot raz poradził sobie z nią poprzez nieadekwatne zachowanie rozładowując napięcie, dlatego znów będzie szukał tego samego rozwiązania. Jeśli dana czynność nie doprowadza do żadnych negatywnych skutków zdrowotnych nie powinniśmy się przesadnie przejmować. Są jednak czynności, które powodują negatywne skutki zdrowotne. Niektóre koty pod wpływem stresu i frustracji zaczynają konsumować fragmenty tkanin doprowadzając do zatruć żołądkowych lub przesadnie czyszczą sobie futro „wylizując” sierść. Wtedy już powinieneś zareagować i pomóc swojemu kotu.

Kompulsywno-obsesyjne zachowania można wyeliminować. Wymaga to jednak Twojej uwagi i stałej obserwacji zwierzęcia.  Są dwa główne sposoby na poradzenie sobie z tymi zaburzeniami: oduczenie kota tych czynności poprzez wprowadzenie negatywnych konsekwencji lub jednoczesne leczenie przy pomocy lekarstw przepisanych przez weterynarza. Pierwszy sposób jest dobry w momencie, gdy mamy do czynienia z mniej groźnymi zachowaniami. Najlepiej zastosować w tym celu urządzenie wydające nieprzyjemne dźwięki lub spryskiwacz (ewentualnie pistolet na wodę). Gdy tylko zaobserwujemy u naszego kota zabronioną czynność – wydajemy negatywny odgłos lub moczymy go zimną wodą, po czym angażujemy się w zabawę z nim poświęcając mu więcej czasu. W ten sposób wprowadzamy inne rozwiązanie mające pomóc mu w rozładowaniu stresu, bądź frustracji. Dopiero w momencie, gdy nie jesteśmy sobie w stanie poradzić samodzielnie możemy wraz z weterynarzem wprowadzić leczenie farmakologiczne w celu unormowania poziomu neurotransmiterów mózgu.

Przyczyny pojawienia się hiperstazji u naszego kota mogą mieć również inne źródło. Nasz pupil może w ten sposób reagować na tak stresogenne sytuacje, jak pojawienie się dziecka, agresywne zachowanie nowego rywala na podwórku lub odejście jednego z członków rodziny. Pamiętaj o tym, że często najlepszym rozwiązaniem jest poświęcanie swojemu kotu odpowiednio dużo uwagi. Nie pozwól na to, aby zmiany pojawiające się w waszym otoczeniu powodowały u niego uczucie samotności. Możesz szukać też innych metod na obniżenie jego pobudzenia i rozwiązanie konfliktu dostarczając mu takich stymulantów jak zabawa, ćwiczenia, uwaga, interaktywne zabawki, przedmioty do żucia, elementy nasycone kocimiętką oraz przede wszystkim bezpieczne i prywatne miejsce do odpoczynku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Skomentuj