Kiedy po raz pierwszy decydujesz się na zwierzę domowe może Ci się wydawać, że papużki są łatwiejsze w hodowli, niż pies, który wymaga wyprowadzania go na spacery, czy kot, który chadza własnymi ścieżkami. Nic bardziej mylnego! Każde zwierzę hodowlane potrzebuje wiele uwagi i opieki ze strony swojego właściciela. Dlatego też zanim zdecydujemy się na zakup papugi warto dowiedzieć się, jakie warunki powinniśmy jej zapewnić, aby mogła być z nami szczęśliwa.
Zdobywanie wiedzy dotyczącej gatunku papugi, która nas interesuje, warto zacząć od zapoznania się z jej podstawowymi fizycznymi wymaganiami, psychologicznymi potrzebami oraz potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi. W przypadku papug już na wstępie, zanim dokonamy zakupu zadajmy sobie kilka podstawowych pytań:
1. Czy jesteśmy w stanie CODZIENNIE poświęcać naszej papużce odpowiednią ilość czasu?
2. Czy posiadamy fundusze potrzebne do zakupu wymaganego sprzętu, jedzenia i przekąsek?
3. Możemy jej zapewnić minimalną fizyczną przestrzeń potrzebną do życia?
4. Czy zdajemy sobie sprawę, jak wygląda opieka nad papugą trzymaną w niewoli?
5. Czy widząc jak bardzo papugi różnią się od psów lub kotów będziemy umieli poświęcić czas na zdobycie wiedzy dotyczącej ich zachowania i ich potrzeb?
6. Czy mamy rodzinę? Dzieci? Jaki wpływ będzie mieć na nich obecność papugi w domu? Jak ich obecność wpłynie na papugę?
7. Jeżeli papuga będzie hałaśliwa, jak wpłynie to na komfort naszej rodziny lub/i naszych sąsiadów?
8. Czy papuga otrzyma tyle naszej uwagi, ile potrzebuje?
9. Jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednią opiekę weterynaryjną?
10. Czy nasz dom jest bezpiecznym miejscem dla papugi? Jeżeli nie, to czy jesteśmy w stanie zmienić go na tyle, aby się takim stał?
11. Czy jesteśmy w stanie wypuszczać papugę z klatki? Czy przestrzeń, w której żyjemy jest dla niej wystarczająco bezpieczna?
12. Gdyby coś nam się stało, to kto zaopiekuje się papugą? Czy mamy osobę, której bylibyśmy w stanie zaufać w tym względzie?
Niebezpieczeństwa dla papugi w domu?
Na papugę w naszym domu czyha wiele niebezpieczeństw. Warto jeszcze przed przyniesieniem jej ze sklepu zapoznać się z tymi zagrożeniami.
- Okna i wiatraki – papużki z rozpędu mogą uderzyć o szybę naszych okien. To może uszkodzić ich drobne ciałka. Zawsze wypuszczając ją z klatki powinniśmy zadbać o to, aby okna były szczelnie zamknięte i zasłonięte firankami lub zasłonami. Także wiatraki, zwłaszcza te niezabezpieczone, mogą stanowić dla nich poważne zagrożenie. Najlepiej pozostawić je wyłączone przez cały czas, gdy nasza papużka przebywa poza klatką.
- Kuchnia i przybory do gotowania – najlepiej nigdy nie wpuszczać papugi do kuchni. Z wielu przyczyn jest to dla nich bardzo niebezpieczne pomieszczenie. Papugi mogą zrobić sobie krzywdę o elementy wyposażenia, takie jak kuchenka czy lodówka. W kuchni znajduje się także sporo ostrych oraz kruchych przedmiotów (noże, szkło, słoiki itp.), które mogą spowodować zranienia. Także opary wydobywające się z używanych patelni i garnków teflonowych są mocno toksyczne dla papug. Unikajmy więc wpuszczania ich do kuchni.
- Łazienka – kontakt z wodą jest dla ptaków bardzo niebezpieczny, gdyż mogą one łatwo utopić, a zmoczone pióra gorzej spełniają swoją rolę i papudze trudniej utrzymać się w powietrzu i manewrować w locie
- Elektronika i kable – można się domyślić, że papugi chętnie będą skubać kable, może to spowodować groźne dla ich życia porażenia prądem
- Chemia domowa – detergenty, środki czyszczące, proszki czy wybielacze są bardzo toksyczne dla papug. Używanie niektórych z nich może negatywnie wpływać na ich układ oddychania. Jeżeli już musimy z nich skorzystać zadbajmy o to, aby nasze papużki były daleko od wszelkich chemicznych oparów.
- Czekolada, kawa i inne nieodpowiednie pokarmy, a także ludzkie jedzenie często szkodzi naszym zwierzętom. Papugi są na to bardzo wrażliwe.
- Toksyczne rośliny – papużki lubią skubać kwiatki rosnące w mieszkaniu. Dowiedzmy się wcześniej, czy nie trzymamy w domu roślin toksycznych. Dla bezpieczeństwa naszych papuziej lepiej usunąć z mieszkania każdego niepewnego kwiatka.
Klatka dla papugi
Najważniejszy jest dobór klatki. Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych modeli. Pamiętajmy o tym, że klatka stanie się przestrzenią osobistą dla naszej papugi. Będzie ona spędzać w niej zdecydowaną większość dnia, dlatego wybierzmy taki rozmiar, który zapewni jej jak najwięcej komfortu.Spód klatki będziemy musieli wykładać czymś, co ułatwi nam wygodne zachowanie jej w czystości. W sklepach zoologicznych znajdziemy szeroki wybór piasku lub wiórków, ale one mogą łatwo rozsypywać się po całym pokoju. Dlatego też wielu właścicieli papug decyduje się na wykładanie dna klatki gazetą lub papierowymi ręcznikami.
Umiejscowienie klatki w mieszkaniu także jest bardzo istotne. Trzymajmy ich klatkę z daleka od wszystkiego, co może im zaszkodzić. Dotyczy to oparów kuchennych, dymu papierosowego i zbyt mocnych zapachów chemicznych. Dla zdrowia naszych papug nie ustawiajmy ich klatek w przeciągach lub na pełnym słońcu (nasłonecznione parapety nie są dobrym pomysłem). Ptaki z natury są dość lękliwe i nerwowe, klatka więc nie powinna znajdować się często uczęszczanym miejscu ani w pobliżu źródeł hałasów (sprzęt hi-fi, dzwonek, domofon).
W naszej ofercie sklepu online dostępne są 4 klatki dla tych zwierząt. Wybór jednej z nich powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami zwierzęcia, a także naszymi możliwościami finansowymi oraz w końcu naszymi predyspozycjami dotyczącymi kształtu czy koloru papuziego mieszkania.
Najprostsze ptasie mieszkanie
Cena: 95 zł
LINK: Klatka dla papugi
Eleganckie mieszkanie dla papugi
Cena: 99 zł
LINK: Elegancka klatka dla papugi
Podwójna klatka
Cena: 184 zł
LINK: Podwójna klatka dla papug
Gigantyczna rezydencja dla papugi
Wymiary 655 x 540 x 1500 mm
Cena: 349 zł
LINK: Gigantyczna klatka dla papug – woliera
Jedzenie dla papugi
Każda papużka wymaga oczywiście odpowiedniego odżywiania. Dowiedzmy się, czego potrzebuje gatunek, którym jesteśmy zainteresowani. Poza regularnym jedzeniem pamiętajmy o zapewnieniu im rarytasów i przekąsek. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dowiedzmy się więcej u zaufanego sprzedawcy w sklepie zoologicznym lub weterynarza.
Nawet najmniejsza papużka potrzebuje naszej opieki i uwagi. Niektórzy nawet twierdzą, że mniejsze osobniki potrafią być jeszcze bardziej wymagające. Pamiętajmy o tym biorąc na siebie za nią odpowiedzialność. Jeżeli poszukujesz zwierzątka domowego “łatwego w obsłudze” musimy Cię zasmucić – takie nie istnieją! Dlatego bądźmy roztropni i stańmy na wysokości zadania, aby decydując się na zakup papużki zapewnić jej optymalne warunki do spokojnego życia.