SUK to skrót nazwy Syndrom Urologiczny Kotów – określa ona powszechnie występujące w kociej populacji problemy zdrowotne wynikające z zapalenia dróg moczowych, kamicy moczowej i innych podobnych schorzeń, co prowadzi do niemożności oddawania moczu i zatrucia organizmu toksynami. Dla kociego organizmu jest to bardzo groźne! Niezbędna jest wówczas szybka pomoc weterynaryjna. Jak zawsze łatwiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego warto zapoznać się z treścią niniejszego artykułu
Co to jest Syndrom Urologiczny Kotów (SUK)?
SUK jest to zespół chorobowy, który dotyczy dolnych dróg wyprowadzających mocz i objawia się ich stanem zapalnym.
Jakie są objawy SUK?
Do charakterystycznych objawów zalicza się:
częste oddawanie moczu, krew w moczu, nieprawidłowa jego barwa, nadmierne napinanie się lub częste oddawanie niewielkich ilości moczu. Mogą pojawić się zmiany w zachowaniu zwierzęcia np. niepokój, nieposłuszeństwo, chowanie się, brak apetytu, czy oddawanie moczu w nietypowych miejscach.
Jakie są przyczyny powstawania SUK?
Uważa się, że przyczyną SUK może być około 20 różnych problemów zdrowotnych, od stanów zapalnych, poprzez tworzenie się kryształów lub kamieni w moczu, do całej grupy mniej rozpowszechnionych schorzeń.
Do głównych czynników wpływających na występowanie tej choroby należą:
- Żywienie
Wysoki poziom niektórych mikroelementów w pokarmie może zwiększać prawdopodobieństwo wytrącania się w moczu kryształów. Magnez i fosfor są składnikami najczęściej spotykanych kryształów fosforanowo-amonowo-magnezowych. Zatem bardzo ważne jest, aby poziom tych pierwiastków w pożywieniu był jak najniższy. Pokarm spożywany przez kota ma istotny wpływ na kwasowość jego moczu. Fosforany amonowo-magnezowe wytrącają się w moczu zasadowym, podczas gdy inne, np. szczawiany wapnia w kwaśnym. Dlatego też prawidłowe żywienie wpływa na odpowiedni odczyn moczu, zmniejszając w ten sposób ryzyko powstawania kryształów.
- Zachowanie
Mało aktywny tryb życia, stałe przebywanie w pomieszczeniu, ograniczone spożycie wody, stres, a nawet brudna kuweta mogą powodować rzadsze oddawanie moczu przez kota, a to sprzyja rozwojowi SUK.
- Ogólna kondycja
Nadwaga, spowodowana złym żywieniem oraz czynnikami środowiskowymi także predysponuje do powstawania SUK.
- Płeć
Syndrom Urologiczny Kotów zdarza się znacznie częściej u samców, ponieważ ich cewka moczowa jest dłuższa i węższa niż u samic, przez co łatwiej dochodzi do odkładania się złogów i zatykania cewki.
Jak postępować w przypadku stwierdzenia u kota objawów charakterystycznych dla SUK?
Wskazany jest szybki kontakt z lekarzem weterynarii. Całkowite bowiem zatkanie cewki moczowej może bardzo szybko doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w nerkach. To właśnie Twój lekarz weterynarii na podstawie badania klinicznego, podpierając się badaniami dodatkowymi jak np. badanie ogólne moczu podejmie odpowiednie leczenie oraz zdecyduje czy Twój kot powinien otrzymywać specjalistyczną dietę leczniczą. Udzieli także wskazówek, jak stosować wybraną dietę, a po zakończonym leczeniu zaproponuje odpowiednią karmę zapobiegające problemom urologicznym.
Jak zapobiegać powstawaniu SUK?
Twój kot jest zwierzęciem, które ma swoje przyzwyczajenia i lubi unormowany tryb życia. Zmiany ustalonego porządku wywołują u niego stres i mogą zwiększać ryzyko zachorowania na syndrom urologiczny. Dlatego staraj się zapewnić swojemu kotu tak regularny styl życia, jak to tylko możliwe. Poniżej lista ogólnych zaleceń:
- Karm kota regularnie, zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu.
- Pamiętaj, aby kot miał stały dostęp do miseczki ze świeżą, czystą wodą do picia.
- Nie karm kota resztkami ze stołu i nie dawaj mu za dużo smakołyków.
- Stosuj wyłącznie pokarmy sporządzone z wysokiej jakości surowców, utrzymujące odczyn (pH) moczu w przedziale najmniej sprzyjającym wytrącaniu kryształów.
- Baw się z kotem, kiedy to tylko możliwe.
- Pilnuj, aby kuweta była zawsze czysta.
- Wykonuj kotu okresowe badania profilaktyczne moczu.
Obecnie nie używa się nazwy SUK. Onegdaj SUK nazywało się LUTS (Lower Urinary Tract Signs), który może wskazywac na wiele schorzeń (kamica, LUTI, FIC). Kwasowość moczu i obecność w nim mineralizacji fosforanowych, ma nikły związek z rzeczywistą chorobą (FLUTD), która zawsze powinna być rozpoznana właściwą diagnostyką. Inne jest postępowanie w przypadku kamicy, inne w przypadku FIC, zupełnie inne przy UTI. Zawsze korzystne jest zwiększenie spożycia wody, lecz wodą nie wypłucze się dużych kamieni, ani nie wyleczy infekcji. Profilaktyczne badania moczu nie wykryją kamicy ani LUTI. Nie wykryje też FIC, któremu zawsze towarzyszy LUTS. Autorowi doradzam poświęcenie nieco wysiłku na zapoznanie się z wynikami aktualnych badań naukowych i stosowną literaturą urologiczną – niestety niedostępną w lokalnym języku.